Her er en gammel pressemeddelelse som jeg har sendt til flere aviser på Djursland, den beskriver lidt om hvordan vores udstilling foregår i Kolind og Omegns Fjerkræklub:
2. weekend i januar er Byhallen i Kolind igen fyldt med race rene hobbydyr.
Fredag kl.14 flytter bestyrelsen i de 2 foreninger ind i Byhallen og begynder opsætningen af det årlige kåringsskue.
Der bliver slæbt bure, ophængt flag, isat drikketrug, drikkes kaffe, målt med tommestok og strøet med halm.
Så kl.18 begynder der at vrimle med biler som er efterspændt en trailer, udstillingsdyrene ankommer.
Inde i hallen bliver der båret kasser med høns, kaniner, duer og ænder.
Hvert dyr er registreret og skal sættes i det nummerede udstillingsrum.
Lørdag morgen klokken meget tidlig møder dommere fra hele landet til morgenkaffe sammen med bestyrelserne. Efter en kort briefing går dommerne igang med at tage hvert enkelt dyr og bedømme det efter en standard.
Klokken halv et er alle dyrene bedømt og der kan nydes en velfortjent middag sammen med klubbernes æresmedlemmer og repræsentanter fra kommunalbestyrelsen.
Så tager bestyrelsen fat på præmieudregningen og klokken fjorten bliver dørene åbnet for udstillere og publikum.
Der vil være pr stande fra Dansk Marsvine Klub, Djurslands Akvarieforening og 4H Århus Amt udover informationsstand fra Kolind og Omegns Fjerkræklub og Djurslands Kaninavlerforening.
Lørdag er udstillingen åben mellem kl. 14 - 17
Der vil være mulighed for kaffe eller en øl/vand mens der bliver snakket hobbydyr og de muligheder der er for at opdrætte dem i haven.
Lykken kan også prøves i Tombolaen som er lavet i samarbejde med Muskelsvindfonden eller ved det amerikanske lotteri
Søndag åbnes dørene kl. 10 for publikum men bestyrelsen har været igang længe med fodring og vanding af dyrene, der er også blevet tid til at feje mellem burrækkerne så at tager sig pænt ud igen.
Kl. 15.30 begynder præmieuddelingen det er Kaninavlerforeningen der begynder og derefter Fjerkræklubben deres ærespræmier.
Kl. 16.00 lukker udstillingen og alle som har lyst kan hjælpe med oprydningen, kl. 19 spiser vi æggekage af de æg som hønsene har lagt i weekenden, pakker trailerne og kører hjem efter endnu en uforglemmelig weekend i Byhallen.