Nu på denne tid kan de måske være gået i fældning og det giver jo ingen æg. Ved heller ikke om fodbefjerede er særlig gode efterårs og vinter æglæggere eller om de holder pause til foråret måske. Der må en inden for racen komme på banen
Det lyder ikke godt at du kun har fået så få æg og for så lang tid siden. Måske er de begyndt ægspisning og så vender man dem det som regel af med forsvindings redekasser eller give dem briller på.
Måske noget mere protein i foderet ville kunne hjælpe dem igang igen. Hvis det er fordi de er gået fuldstændig i stå med æglægningen. De kan måske også have utøj og hvis det genere tilpas meget stopper det også æglægningen. Tjek også kalkben, som fodbefjerede kan have en tendens til at få lettere end andre hønseracer.
Det var måske noget det kunne være eller hjælpe på det.