Og deres svar:
"Rejsekortet vil løbende samle alle landets forskellige trafikselskaber, takstområder, billetsystemer og rabatordninger i ét fælles system, der gør det mere enkelt at bruge den kollektive trafik.
Rejsekortet vil med tiden erstatte klippe- og månedskort, men det vil stadig være muligt at købe enkeltbillet, også pr. SMS. Som nævnt sker det gradvist og i forskelligt tempo med hensyn - og tilpasning til ovenstående forskelligheder.
Groft sagt er vi derfor i en overgangsperiode og om et Rejsekort kan betale sig, afhænger af ens personlige rejsebehov og der vil stadig være en del af de "gamle" produkter der måske (i forhold til ens rejsemønster) stadig kan betale sig.
Dette gælde for eksempel det personlige DSB Pendlerkort mellem Glumsø - København, der fortsat kan købes og anvendes.
Med venlig hilsen
Rejsekort Kundecenter"
Tænker hvis der er nogen som har interesse i dette, fra det ene eller det andet perspektiv...