Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: naturfredning og wspa  (Læst 2497 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Mai-Britt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 295
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #30 Dato: 07 December , 2011, 13:24 »
Det er ikke nyt for mig at de 2 organisationer "opfører" sig på den måde i telefonen, i min omgangskreds har det været kendt i en del år nu efterhånden... Derfor er de også selv skyld i at folk smider røret på næsten inden de har introduceret sig.

Kender nogen som så har taget diskutionen op med sælgerne, og langt de fleste melder tilbage at det er fuldstændige vanvittige argumenter/påstande de slynger ud, så er det altså svært at tage dem seriøse som hjælpeorganisation. En enkelt gang er det lykkedes en nabo at argumentere så godt for ikke at ville hjælpe, at sælgeren måtte gi ham ret i at han havde en god grund til at sige nej, det tog ham 20 min... Behøver jeg at nævne at han er pensionist.  ;)

Synes det er fint der findes så mange forskellige organisationer, og er heller ikke tvivl om at de også nok gør en forskel, på hver deres område.
Med venlig hilsen

Mai-Britt


Guld/Blå Randet Dværg Wyandot
Dv wyandotter
Silke
Dv landhøns
+ det løse ;)

Offline todda

  • Bruger
  • Indlæg: 297
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #31 Dato: 07 December , 2011, 14:11 »
mon ikke mange af organisationerne gør ders arbejde,ligeså meget for deres egen pengepung,som for dyrenes skyld.(watson og Co)
1.6 amrock,0.2 australorp,2.6 araucana   ,3.9 silker,1.1 chabo, 2,5 welsumer,4.12 færøske ænder,.

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 127
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #32 Dato: 07 December , 2011, 15:31 »
jeg prøvede engang noget, jeg havde set Jerry Seinfeld gøre i en sketch.

En B.T sælger ringede og begyndte at plabre løs og spørge om mine avisvaner...så bad jeg om at få hans privatnummer, så vi kunne snakke videre, når jeg havde bedre tid...han blev vildt befippet og stammede og hakkede, at øh..sådan gjorde man ikke, og på hans privatnummer solgte han ikke aviser...hvortil jeg kunne sige, at så forstod han måske, hvordan jeg havde det med mit privatnummer...så blev der sagt farvel og undskyld..af ham. Det virkede ha,ha, ha
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14

kyllingesalg

  • Gæst
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #33 Dato: 07 December , 2011, 16:10 »
Hej  ;D

Som selvstændig er det et rent helvede med de telefonsælgere. De ringer mindst en gang i ugen  /d. Jeg har fundet ud af igennem årene at det eneste der virker på dem. Er hvis du vender situationen om, og prøver at sælge noget til dem. Hvis det er en Avissælger tilbyder du ham bare din gamle cykel for et års avis abonnement.
Eller et abonnement på et bilblad som du " tilfældigvis " får procenter for at sælge. Eller man kan også blive rigtig grov, og spørge hvad man kan tjene ved at sælge avis abonnementer.

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #34 Dato: 07 December , 2011, 18:01 »
Ja tak efter at klubben fik cvr. nr. så fik jegb for det første i starten RIGTIG mange breve om mange forskellige som alle startede med
"tillykke med dit nye firma" nu kan du købe det og det.

Til sidst tænkte jeg "gad vide klubben er oprettet som ?"

Sidst var det en som ville sælge 10 meget billige rejser med DFDS  ???
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline Annette S.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 938
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #35 Dato: 07 December , 2011, 18:25 »
Kære Bettina.

Jeg synes, det er rigtig ærgerligt, at du har været i kontakt med en "kedelig sælger" fra Danmarks Naturfredningsforening. Jeg er selv aktiv i foreningen, som efter min mening gør et kæmpe arbejde for den danske natur! Du får et link her med kontaktoplysninger til foreningen og så håber jeg, at du vil gøre alvor af at kontakte dem og fortælle om din oplevelse. http://dn.dk/Default.aspx?ID=464

De hjerteligste hilsner
Annette
Mange hilsner
Annette Søndergaard

1.5 Dværgwyandotter, 1.1 Islandsk Fårehund og 1.0 lille kat

Offline Bettina

  • Bruger
  • Indlæg: 1 908
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #36 Dato: 07 December , 2011, 18:35 »
Tak Annette, det vil jeg gøre brug af når jeg lige får tid til at samle mig om det :)
Mvh Bettina.
Opdrætter af Sussex i stor i farverne Brun sort/Porcelænsfarvet, Sølvgrå, Gul sort/blå columbia og Hvid sort columbia.
Medlem af DfFR, Sussexklubben og Herning Fjerkræ klub.

Offline pilegaarden

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 7 786
  • Erik
Sv: naturfredning og wspa
« Svar #37 Dato: 08 December , 2011, 00:00 »
Som tidligere i denne tråd skrevet har jeg nu sat husstanden her på Robinson-listen. Og jeg vil henvise til dette ved fremtidige opkald fra emsige sælgere.

Jeg døjer i grunden mere med alle mulige sælgere/rådgivere, der ringer til mig på min arbejdsplads for at tilbyde mig hjælp med investeringer. De ringer fra mange forskellige steder i verden. Og jeg er i udgangspunkt ikke interesseret i forslag/tilbud der er opstået af en sælgers interesse i at generere kommission/salær til ham og hans virksomhed.

Disse sælgere kan også være meget pågående og svære at få til at opgive deres forehavende. Men det virker, hvis man spørger hvad deres i øjeblikket bedste forslag er. Når de fortæller hvad det er man kan blive millionær på i løbet af ingen tid, spørger man dem, hvorfor de røber denne lille 'hemmelighed' til netop mig, og råder dem til selv at satse hele formuen på denne fantastiske mulighed, og så ringe tilbage om 6-12 måneder for en opdateret status på hvordan investringen gik.

Der bliver sædvanligvis MEGET stille i den anden ende af forbindelsen.
Mvh
Erik Andersen