Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Brahma-kylling med hævede øjenlåg..  (Læst 2623 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Marie G.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 62
    • labdiva
Brahma-kylling med hævede øjenlåg..
« Dato: 08 Juli , 2011, 22:20 »
Kære forum-medlemmer.

Er ny herinde, og synes det er et fantastisk lærerigt forum :)

Bor på en gammel præstegård, har børn, mand, hunde, katte, akvariefisk og høns :) :)
Startede med sort dværgorpington og danske landhøns, nu har jeg haft skånske blomsterhøns i et år og er vild med dem!
Har ruget kyllinger fra egne høns, og har ydermere udvidet flokken med kobberfarvede maraner, perlegrå engelsk aracuana og en enkelt brahma hanekylling. Håber på at hente nogle damer til ham snart ;)

Nu til mit problem..
Opdagede i går, at Brahma-kyllingen var lidt "hævet" på begge øjenlåg, både øvre og nedre. Har jo læst om racen, og tænkte ikke yderligere over det, da jeg regnede det som naturlig udvikling af det lidt "bistre" udtryk.
MEN, i morges var hans øjenlåg så hævede at han slet ikke kunne se :(
Han virker ellers frisk på alle måder, dog er han lidt tøvende, da han ikke kunne se.
Har set ham både drikke og spise lidt i løbet af dagen (han går sammen med de andre kyllinger i "børnehaven) Her til aften er det lidt bedre, han kan se en smule, men det er stadig ikke godt..

Har kigget på ham flere gange, undersøgt for utøj og andet, men uden at finde noget. Han er livlig og frisk.

Har nogen et bud på årsagen? Tænker på øjenbetændelse, men der er intet pus eller rødme..
Kan se at flere har brugt kamillethe, det skal da forsøges i morgen, kan jo ikke skade.

mvh. Marie L. Glenstrup
Medlem af Maranklub DK

Offline Marie G.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 62
    • labdiva
Sv: Brahma-kylling med hævede øjenlåg..
« Svar #1 Dato: 08 Juli , 2011, 23:08 »
Tak for det hurtige svar. Jeg har sikret mig at de ikke får træk, og sidder under varmelampen, så håber jeg det bliver bedre. Har tænd/sluk-ur på min varmelampe, og spekulerer på om der mon kan have været en fejl 40 ( altså mig ) .. Nu har jeg taget uret fra.


Kh Marie
Medlem af Maranklub DK

Offline Marie G.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 62
    • labdiva
Sv: Brahma-kylling med hævede øjenlåg..
« Svar #2 Dato: 17 Juli , 2011, 22:47 »
Min lille kylle-rylle har det godt igen  :)
Han var godt nok sløj i en lille uges tid, og jeg havde næsten opgivet.. Men, nu er han tip-top igen, og jeg er bare glad :) :) :)

kh Marie
Medlem af Maranklub DK

Offline Kate

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 816
Sv: Brahma-kylling med hævede øjenlåg..
« Svar #3 Dato: 18 Juli , 2011, 08:38 »
Det lyder godt Marie  :)
med venlig hilsen
Kate
har 0,1 Isa Brown - 1,4 silkehøns  - 1,0 hund - 4 teenager børn her af 2 på gule plader og en dejlig kæreste