Nå, men det var så enden på dét maran-eventyr

Her til morgen, sad hun på kanten af en kasse og virkede ikke det mindste skruk, og æggene var efterladt og iskolde!

Mærkelig adfærd, for hun havde pillet sig på brystkassen, som hun skulle, og har ligget troligt og ruget, når jeg har set til hende. Men flere gange havde jeg oplevet at komme derover, og så var et eller to æg smidt ud af reden.
Jeg tænkte lige 5-10 sekunder, og så besluttede jeg mig for at vippe hende over i hønsegården og smide æggene ud. De havde simpelthen været så meget igennem, at jeg ville have været overrasket over om der skulle komme en eneste kylling!

Hun gik da også bare direkte hen og spiste, og solede sig derefter som om hun aldrig havde lavet andet

Jeg måtte have vished, så jeg slog dem ud, og de var selvfølgelig ALLESAMMEN befrugtede (godt gået, Lene ('s høns)!

). Men udviklingen var gået i stå på ca. 5. dagen, i forhold til hvad jeg kan se, når jeg kikker på div. billeder (i dag var dag 12). Og det trøster mig da lidt, for jeg var da en smule bange for at slå små kyllinger ihjel... Der var heller ingen bevægelse, og "væsken" var helt koldt.
Nå, men nu kommer slagtekyllingerne i aften, og så ligger min anden (og stabile) skruk på hvid/guld randede wyandot-æg

Men...på dag 1 i dag
