I går fik jeg slagtet 2 haner fra min hønsegård. Jeg har de skønneste silkehøns, og der er kommet en ro og harmoni i hønsegården.

De er alle fra august sidste år.
Jeg vil jo gerne have kyllinger her i foråret, og har herinde fået fortalt jeg ikke er i tvivl når hønsene bliver skruk

I den forbindelse har jeg et par spørgsmål.
Dels kan jeg forstå at hønsemor lægger en del æg inden hun lægger sig? Vil det sige at æggene kan tåle og ligge og blive kolde? Det tager jo eks 6 dage at lægge 6 æg - mindst.
Vil det sige hun lader æggene ligge og blive kolde indtil hun lægger sig på dem? Og kan de tåle det?
Derudover vil jeg høre om jeg skal lave en rede til hver høne? Jeg har 3 høns, og de ligger alle sammen om natten. ( De går ikke på pinden, det er faktisk meget lidt de bruger den)
Hvordan med varmelampe? Selvfølgelig skal der varmelampe ind når der kommer kyllinger, men hvor længe skal de have varmelampe?
Noget andet jeg skal tænke på?
Hilsner fra May-Britt