Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Kønsforvirret and  (Læst 3833 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

GKV

  • Gæst
Kønsforvirret and
« Dato: 09 December , 2009, 15:35 »
eller måske bare lidt hed.

Jeg har jo disse dejlige Rouenænder helt præcis 2.4. Nu er den ene and begyndt at parre de andre ænder, mens andrikkerne bare ser på. Troede jo faktisk det måske kunne opildne dem lidt.

Hun er ret dominerende,er lige ved at drukne dem, men det er måske normalt sålænge drengene dovner den?

Ællinger bliver der jo ikke ud af det på sigt. Har andre prøvet det og fortager det sig, når sæsonen er mere rigtig og andrikkerne gør deres job?

Går da ud fra at to ænder pr. andrik er OK.

VH Gunni.

Offline pilegaarden

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 7 786
  • Erik
Sv: Kønsforvirret and
« Svar #1 Dato: 10 December , 2009, 22:16 »
Hej Gunni,

det var ikke mange kommentarer du fik på det indlæg. Ved ikke rigtigt hvorfor -der må da være en del med andeerfaring herinde?

Jeg har ikke oplevet noget lignende med mine moskusænder, men jeg har til gengæld oplevet det med mine gæs.

På et tidspunkt havde jeg to gråbrogede gæs, som var købt som 1.1, og de parrede sig også lystigt. 'Gasen' var på gåsen temmelig ofte, og som du beskriver det, var 'han' også ved at drukne gåsen under seancen. Gåsen lagde mange æg og forsøgte at udruge dem, men der syntes at gå kuk i det hver gang. Ingen gæslinger.

Nå, men gåsen blev så taget af ræven en nat (inden jeg fik forhøjet hegnet rundt om dammen). 'Gasen' overtog så rugningen på de få æg der var på reden på daværende tidspunkt. Men efter nogle dage opdagede jeg at mængden af æg i reden øgedes. Og så havde 'gasen' jo afsløret sig selv.

Tilbage til dine ænder. Jeg ville umiddelbart forvente at andrikkerne tager over når forårets hormoner begynder at vække dem. Men kan dog ikke være sikker.

To ænder pr andrik i en 'flok' af din størrelse burde være fint. Jeg har selv 1.2 moskus + deres afkom fra august, som blot skal slagtes når de bliver store nok.

 
Mvh
Erik Andersen

GKV

  • Gæst
Sv: Kønsforvirret and
« Svar #2 Dato: 13 December , 2009, 00:30 »
Tak for svar, jeg har jo så at håbe på at alt bliver normalt til foråret.

VH Gunni.

Offline Storm-Olsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 023
Sv: Kønsforvirret and
« Svar #3 Dato: 13 December , 2009, 19:59 »
Det vil jeg tro, det gør. Men man ved selvfølgelig aldrig... :D

Vi har også haft et par let lesbiske ænder. Det fortog sig med alderen. Nu hvor de er to år, ser vi dem ikke oven på hinanden mere. Men det kan selvfølgelig være, de bare er blevet diskrete...

Offline pilegaarden

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 7 786
  • Erik
Sv: Kønsforvirret and
« Svar #4 Dato: 13 December , 2009, 22:24 »
Tak for svar, jeg har jo så at håbe på at alt bliver normalt til foråret.

Foråret er måske lige rundt hjørnet.
Jeg så ihvertfald, i går, min andrik i færd med at 'drukne' en af mine ænder. Det ser voldsomt ud men foregik heldigvis på lavt vand så hun overlevede.
Men er så spændt på at se om de snart finder på at ruge. Håber faktisk de venter nogle måneder endnu, for det må/kan blive en ganske kold fornøjelse at ligge på rede (udendørs) de næste par måneder.
Mvh
Erik Andersen