Jeg købte nogle super søde kochin kyllinger af Søs, Tisted i søndags og puttede dem under mutter skruk i nattens mulm og mørke. Der var 4 sorte og 4 lyse.
Næste morgen tænke mutter skruk - hvad satan er det for nogle de der lyse labaner, og så blev de hakket i et væk

Jeg fik mine forældre til at holde øje med de små pus om mandagen og op ad formiddagen satte mine forældre de små lyse ind til wyandot kyllingerne i papkassen..
Jeg havde glemt at jeg havde sat en skål med havregrød ned til Wyandotterne og mine forældre tænkte ikke på det kunne være til fare for de små pus

Da jeg kommer hjem kan jeg kun finde 3 små lyse kyllinger og til min skræk finder jeg den sidste nede i havregrøden - fuldstændig indsmurt og uden kræfter

Jeg er jo en pyller mor og bader den lille kylling og tørrer den. Putter den i et tørt viskestykke og holder den varm. Den frisker op og jeg lægger den i en kasse for sig under varmelampen. Ved aftentid virker den nogenlunde og putter den ned til sine søskende, for tænker de kan varme den/hinanden natten igennem.
De pipper her til morgen og jeg tager på job.. Da jeg kommer hjem kan jeg se den er helt gal med den lille kylling - den er mega lille og ligger bare på bunden i kassen. Jeg tager den op og prøver at varme den, give den vand og kigger til den i tide og utide.
Desværre udåndede den her til aften..

Har jeg gjort noget forkert i min pleje af kyllingen eller var den bare for afkræftet af kampen mod havregrøden??

Den så jo ud til at være på rette vej igår aftes