Du kan sagtens sætte kyllinger/høns fra flere steder sammen. Hvis de alle kommer på samme tid er det overhovedet ikke noget problem. Hvis nogen anskaffes først og når at få ejerfornemmelse af stedet, så kan der godt blive lidt tumult, når de næste ankommer. Men det kan løses ved at dele dem op, så de kan se hinanden an gennem et hegn et stykke tid, før de lukkes sammen.
Hvorfor kun 1 silkehøne? Høns trives ofte bedst hvis de har nogen af samme race at være sammen med, så jeg vil anbefale at du får to silker.
Silkehøns er den sværeste af kønsbestemme. De skal være ca 4 mdr og nogen gange ældre, før man kan være sikker. Orpington er ret nem, og kan kønsbestemmes, når de er et par måneder gamle, og nok tidligere, hvis man er erfaren. Wyandotten er nok også et par måneder gammel, når de kan kønsbestemmes sikkert.
Du kan godt ha dværg og store sammen sålænge du ikke har en hane. Hvis man har en hane i en blandet flok, så skal han være at den mindste race, da en stor hane kan skade en lille høne under parring.
I øvrigt lige en lille kommentar til dit racevalg

Alle de racer du har valgt, er racer, der skrukker rigtig meget (nogle orpington er dog ikke så slemme). Eftersom du ikke vil ha hane, så tænker jeg at du nok ikke har i sinde at avle på dem. Høns der skrukker så meget er det næsten synd ikke at lade få et kuld kyllinger om året. Under alle omstændigheder, så vil de ligge skruk en stor del af foråret og sommeren, og dermed ikke lægge æg. Bare til info
