Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Næbkupering !  (Læst 3580 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Lene Lestat

  • Bruger
  • Indlæg: 10 577
  • Bevar mangfoldigheden - vælg racefjerkræ
    • www.lestat.dk
Næbkupering !
« Dato: 03 April , 2014, 20:53 »
At hybrider for det meste desværre er næbkuperede kommer nok ikke bag på mange, for de er trods alt (desværre) masse produceret til en tilværelse under kummerlige forhold, medmindre det er til øko, hvilket fåtallet er.

Men at de såkaldte Sussex og Maran, som industrien OGSÅ er næbkuperet kommer helt bag på mig! Dette troede jeg ikke var lovligt, for jeg må ikke (og vil bestemt heller ikke) næbkuperede mine kyllinger.

MEN er det overhovedet lovligt eller nødvendigt at sælge kuperede dyr til private eller ?

Eller hvad synes I ?

En anden ting er også en historie fra Forum på FB om en dame som køber 3 høns fra en butik/hønseri, hvor de to er såkaldte Maran, hvor den ene viser sig at have korsnæb, hvilket er en grel fejl.
Det værste er dog (synes jeg) er at sælger fortæller " at det er fordi de var fabriksproducerede og var så billige så måtte man regne med at en del havde saksenæb.(prisen er fra 95-175 kr. pr. stk. alt efter alder).

Kan det virkelig være rigtigt ??

« Senest Redigeret: 03 April , 2014, 21:11 Fra Lene Lestat »
Mvh Lene
Seriøst opdræt af:
Sumatra, Paduaner, maran, brakel og Engelske Araucana.
Ejer af 0,2 katte Billie og Pusle + 8 ferskvands akvarier og 1 saltvands med diverse fisk, planter og koraller.
Medl.af : DFfR: www.racefjerkrae.dk , www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk og www.frit-fjerkrae.dk, og Lolland Falster Akvarium klub

Offline Nina Vitale

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 64
Sv: Næbkupering !
« Svar #1 Dato: 03 April , 2014, 21:41 »
Så længe der er købere til disse stakkels dyr, og så længe lovgivningen ikke standser det, er det vel rigtigt nok? >:(
Sumatra, sort
Amrock
Maran, sort & blå kobber
Danske landgæs, broget
Moderne Engelske dværg kamphøns
0,1 Hønseelskende barn
1,0 Dejlig mand;-)

Offline Metmus

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 248
Sv: Næbkupering !
« Svar #2 Dato: 03 April , 2014, 22:03 »
Jeg købte en flok ungdyr fra en hønsefarm i Bramming sidste forår.. Det var faktisk først meget sent, at jeg opdagede, at de var næbkuperede ( og er det stadig selvfølgelig), det er nemlig kun lige akkurat de yderste 2-3 mm, der er  væk..hvilket naturligvis gør, at de fx har svært ved at spise græsset, som bliver smidt ind til dem. De gik selvfølgelig mange sammen under ok forhold synes jeg, men andre aftagere af disse høns har måske mindre plads og ser sig "nødsaget" til at ændre på dyrets fysik for at tilpasse det forholdene.

Jeg havde nok købt hønsene alligevel, men er da helt med på, at næbkupering, halekupering, tandkupering eller hvad man ellers kan finde på af tåbelige ting, ikke bør ske!
Mette

4 store wyandotter, 2 dværghøns, 1 grønlægger(der ikke lægger æg, øv!), 2 blandingshøns efter rød amerikaner. 1,2 brogede moskusænder og 1 ælling

Offline Anders Christensen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 297
Sv: Næbkupering !
« Svar #3 Dato: 04 April , 2014, 08:17 »
Jeg ville aldrig købe dyr der var næbkuperede eller mishandlet på andre måder. Ved at købe dyrene viser man at man støtter dem der gør det, og det har efter min opfattelse ikke noget med dyrevelfærd at gøre.

At folk sælger "racerene" høns uden at de er det, eller høns med defekter (saksenæb) er desværre ikke noget der direkte overrasker mig, da man jo kender problemet med uærlige sælgere fra alle brancher.. Vi er måske bare lidt mere godtroende når der er tale om handel med levende dyr, for der er da ikke nogen der vil udnytte dyr for økonomisk vinding... Men jo, det er der desværre også..
0,6 Isa Brown
Arbejder på en smart løsning til at holde styr på hønsehold, æglægning og foderforbrug - www.eggstats.dk

Offline Nina Vitale

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 64
Sv: Næbkupering !
« Svar #4 Dato: 04 April , 2014, 09:17 »
Helt enig Anders!
Sumatra, sort
Amrock
Maran, sort & blå kobber
Danske landgæs, broget
Moderne Engelske dværg kamphøns
0,1 Hønseelskende barn
1,0 Dejlig mand;-)