Hejsa...
Er ny her på forum, og også relativt nybegynder hvad angår høns, kyllinger og hvad dertil kommer. Har søgt lidt rundt i trådene herinde, men synes ikke jeg finder nogle svar som passer på mit problem.
Så jeg håber der er nogen der kan komme med et godt råd eller to

Jeg har en lille hønseflok på 3 høner og en hane. Hanen har kun været i flokken i ca 2 måneder, ræven synes åbenbart den skulle spise min gamle hane, så der måtte en ny til.
Jeg har ruget kyllinger ud på maskine, og da de for en uge siden blev tre uger gamle, satte jeg dem ud i hønsehuset, hvor de står i et stort metalbur. Så de går sammen med de gamle, men uden at de gamle kan komme til dem. Tænkte at det kunne være en god måde hvor de kan kigge hinanden lidt an, inden de bliver sat sammen.
Igår ville jeg så prøve at lukke dem sammen. Det gik fint i starten, de små går bare og skraber lidt og undersøger hønsehuset. De gamle kigger lidt på dem, men virker ligeglade med dem. Lige pludselig tager fanden ved hanen og han går til angreb på kyllingerne, og det får hønsene til også at gå til angreb. Jeg får jaget de gamle ud i hønsegården, og kyllingerne får jeg ind i det mindre bur igen.
Idag ville jeg forsøge igen. De små kommer ud i hønsehuset, og jeg holder de store beskæftiget med en halmballe de kan rode i, og jeg smider korn og majs, de kan grave efter. Efter ca 5 min går hanen amok igen, denne gang får han fat i den ene kylling i nakken som får sig en ordentlig rusketur. Hønsene lader sig ikke rive med denne gang. Jeg råber op og han slipper, og jeg skiller dem ad ligesom igår.
Jeg er lidt usikker på hvordan jeg skal gribe det an. Skal jeg bare lade dem selv finde ud af det..? Jeg synes bare det ser lidt voldsomt ud, og er bange for at han slår kyllingerne ihjel.
Eller skal jeg fortsætte med at lukke dem sammen under overvågning, og så skille dem hvis/når det går galt..?
Hønsehuset er ca 10 kvm og det samme er hønsegården. Og de gamle får lov til også at boltre sig i hele haven hvis vi selv er udenfor.... Vi skal jo holde øje med ræven

Så det burde vel ikke være pladsen der er for trang..?
Kan en hane føle sig truet af små kyllinger..? Det er vel ik normalt..?
På forhånd tak.
Mvh Camilla