Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Næbtrimning.  (Læst 2552 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Danny Westh

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 733
Sv: Næbtrimning.
« Svar #15 Dato: 30 Juni , 2012, 13:01 »
Fjerpilleri opstår som regel af få årsager.
Den ene er stress, som kan komme til udtryk hvis dyrene har for lidt plads eller er generelt skræmte. Her vil mere plads eller lidt "gemmesteder" måske løse problemet.
En anden årsag kan være kedsomhed. Det afhjælpes selfølgelig ved at aktivere dyrene.
Hvis vi kigger på foderet kan fjerpilning også startes af mangel på forskellige nærings stoffer. Det er oftest mangel på protein man mineral eller vitamin mangel kan også være årsag.
Den sidste årsag (i min verden) er måske den værste. Det kan også komme af tilfældighed. Måske har den ene kylling haft et lille sår. Det er der måske andre der piller i og dermed for smag for at pille/spise fjer uden noget egentligt mangel symptom.

Danny
Himlen bør altid være blå!

Offline Leif Tranum

  • Bruger
  • Indlæg: 1 219
  • Gør ikke idag , hvad du kan få andre til i morgen.
Sv: Næbtrimning.
« Svar #16 Dato: 30 Juni , 2012, 13:46 »
Det sidste er nok det værste.Med hensyn til de andre ting : De er ikke stressede eller skræmte.De er alle håndtamme og spiser salatblade af hånden.De bliver aktiveret ved at få lidt blandet foder strøet ud i underlaget ( 4-5 cm. strandsand ) samt hele salatblade et par gange om dagen.Der går meget tid med at få dem findelte.I den ene ende af buret ( 180*60*60 ) er der en dynge fyrgrene de kan gemme sig i hvis de har lyst.Jeg tror problemet er opstået ved en tilfældighed.Der har måske siddet noget fast i fjerene på den ene og så er det blevet en dårlig vane at gå og pille fjer.Man ser det også hvis en kylling har fået tynd..... De andre opdager omgående at der et eller andet usædvanlig og så skal der pilles i det.Det kan ende med at kyllingen bliver hakket til blods og må aflives.I den retning er vagtler meget værre end høns.De har på mange måder en opførsel der ligner den kyllinger fra agerhøns og fasaner har.
Hilsen Leif
Kanariefugle.

Offline Per Jakobsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 12
Sv: Næbtrimning.
« Svar #17 Dato: 30 Juni , 2012, 14:43 »
Kyllingerne er langt fra ved at være kønsmodne,så det er bare en grim vane det med at pille/æde fjer.
Her tror jeg du tager fejl, en Japansk vagtel høne begynder at lægge æg i 6-7 ugers alderen og hanerne bliver kønsmoden lidt før, så at der er enkelte der bliver kønsmodne i 4 ugers alderen, og at de begynder at "øve" sig lidt er ikke utænkelig. (de kan godt være meget ivrige i starten, specielt hvis hønsene ikke vil stå stille, det vil de nok ikke hvis de ikke også er kønsmodne, og så har man balladen)
Men det er heldigvis meget nemt at finde ud af, vend hanen rundt så du kan trykke den bag kloakåbningen, hvis der kommer skum ud er den kønsmoden (i starten er det kun ganske lidt)http://www.youtube.com/watch?v=kPA7c18l0nc&feature=related

Offline Leif Tranum

  • Bruger
  • Indlæg: 1 219
  • Gør ikke idag , hvad du kan få andre til i morgen.
Sv: Næbtrimning.
« Svar #18 Dato: 30 Juni , 2012, 14:50 »
En fin video.Så lærte man lidt igen  /o /o /o
Hilsen Leif
Kanariefugle.