Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Underhønen skaber uro i flokken  (Læst 1454 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Louise W.D

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 522
Underhønen skaber uro i flokken
« Dato: 29 Juni , 2012, 10:51 »
Jeg har min faste flok fjer på 1.7 (2011) I denne flok er der en høne (underhønen) som er begyndt at gokke nervøst når hun går rundt blandt de andre. Lige netop med hende er hanen mere voldsom. Altså han jagter mest hende når han har bestemt sig for at træde hende. Dette udløser angreb fra en anden høne. Igen kan han også være en god hane når kun de to går rundt sammen.

Underhønen kan søge op på siddepinden i gården eller helt inde i huset. Der sidder hun tit. Hun sidder også for sig selv om natten.

Problemerne minder jo meget om dem, Lis V har beskrevet i tråden "Borgerkrig i hønsegården" (mangler link) Jeg har tænkt på at kappe hovdet af underhønen eller finde et andet hjem til den. Da det sikkert vil give mere ro på flokken.

Nu er det bare det at jeg snarest planlægger at sætte 7 hønekyllinger (ca. 14-15 uger på tidspunktet) ind til flokken. Vil underhønens status blive højere og en af de nye overtage hendes plads? Eller kan det forblive uændret?

Jeg har desværre ikke plads til at lave flere afdelinger :-(

Et tillægsspørgsmål: Vil hanen træde de unge hønekyllinger med det samme?

Offline Enevoldsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 475
  • Op og ned er lige langt, men ikke lige hurtigt!
Sv: Underhønen skaber uro i flokken
« Svar #1 Dato: 29 Juni , 2012, 11:48 »
Sidste år fik jeg kyllinger (mine første) - og den ene af skrukkerne var min underhøne. Hun er i dag bestemt ikke nederst længere - de to kyllingepiger der kom har fået plads under hende, så ja jeg tror umiddelbart at din underhøne vil stige lidt i graderne. Nu ved jeg selvfølgelig ikke om det har gjort en forskel af min var kyllingemoder???

Det er ikke umuligt at hanen vil forsøge sig hurtigt på de nye, men igen det kommer an på pigerne... om de vil lade ham. De skal nok lige se hinanden an kunne jeg forestille mig.  ;)

Pøj pøj med familiesammenføringen.  :)
❤  Marianne  ❤

En blandet landhandel af høns og haner.
3,1 katte
2,2 hunde + evt. plejehund
1,1 børn
1,2 børnebørn  og (0,1 † mistet d.4. nov. 2011 uge 30. Mormor til en engel.) 
1,0 mand