Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Aftenkoncert med de tre tenorer  (Læst 931 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Susanne Ebbe

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 782
Aftenkoncert med de tre tenorer
« Dato: 25 November , 2008, 22:41 »
Ak ja, de fire store hanekyller er jo blevet voksne. De tre venter på at vi får tid til at svinge øksen. Og mens de venter uden at ane uråd, så nyder de tilværelsen.

Deres boss Jakobsen blev slagtet og det gav plads til at 4-kløveret kunne udvikle og udfolde sig  :P

De fire stakkels høner kæmper for at holde dem på afstand. Kun en hane har adgang og han har nu ikke helt teknikken på plads endnu. Han falder af, men holder krampagtigt fast i hendes nakke, så hønen skriger, hanen skriger fordi han ved han får tæsk når han slipper  ;D Sikke en koncert..

I samme øjeblik hans næb løsner taget, vender hønen rundt og han får en på lampen  <B Så suser han afsted i sikkerhed med de tre brødre.. Man står vel sammen!

Dagen går med at terrorisere hønerne, katten og hundene når de vover sig i nærheden af dem (små tøse hunde).
Det gælder om at komme til vejrs, så nabohanen ikke er i tvivl om hvem der kan skrige længst.. Så en glemt malerbuk fra et sommerprojekt i gården er super, og bedre er det jo hvis man kan komme højere op endnu. Det kan være på ryggen af en anden. Så har man udsigt og kan udbasunere sit budskab  :o

Der bliver galet i et væk. I går var det to der kæmpede om ordet, i dag kom den tredie med på vognen. Så hvad der i går var belastende at høre på hver 5. min., var i dag lige til ørepropper.

Og nu for 10 min. siden, var jeg ovre og natputte ponyerne. Og straks går koret i gang igen. Blot ved en lille lysstribe der når dem. De sidder tre på stribe og hyler!
De tre tenorer gav aftenkoncert  <Q <Q <Q
Hilsen Susanne

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Aftenkoncert med de tre tenorer
« Svar #1 Dato: 26 November , 2008, 07:34 »
Sikke en skøn historie, Susanne, jeg sidder stadig med et stort smil på munden og sjove billeder på nethinden  :D
Min Jensen lever jo i bedste velgående og skal ikke skiftes ud i år, så sønnike galer kun, når hans far er på sikker afstand, f.eks. på den anden side af huset, for at hente en høne, der har meddelt at nu HAR hun lagt sit æg og vil derfor gerne eskorteres tilbage til de andre. Hvor har man bare mange sjove og også rørende oplevelser med sit hønsehold, hvis man bare lige tager lidt tid til at kikke på dem  :D SKØNT!
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk