Har ikke selv silker, men ved at de er meget svære at køns-bestemme i en tidlig alder... enten galer de eller så begynder de at ligge æg 
Meget få af dem hverken galer eller lægger æg i en tidlig alder.

Spøg til side.
Silkehøns er utroligt svære at kønsbestemme som kyllinger. Men hvis man betragter deres adfærd og udseende kan man dog få lidt antydninger af, hvad man har fået, inden man når stadiet hvor de enten galer eller lægger æg.
Kyllinger der stiller sig an, bryst mod bryst, evt hopper lidt mod hinanden, er haner. Første synlige tegn på kønsforskelle plejer jeg at se på befjeringen på hovedet. Høner danner en decideret pudderkvast (meget rund), hvor der i haners hovedbefjering vil være nogle længere og spidsere 'fjer', typisk med en tendens til 'tilbagestrøget hår', hvis du kan forestille dig hvad jeg mener.