Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Nu klækker mine æg  (Læst 1634 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Malene P

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 23
Nu klækker mine æg
« Dato: 23 Marts , 2012, 08:08 »
Hej alle i skønne hønsefolk :)

Idag er mine æg for alvor begyndt at klække, men har aldrig haft høns før så hva gør jeg nu? der er 63 æg som er vores egne i rugemaskinen, så har lige lidt spørgsmål jeg håber i kan hjælpe med :)

1. Må man hjælpe dem på vej ved at fjerne lidt hinde og skald?
2. Hvor længe skal de være i maskinen bagefter?

Håber nogle kan hjælpe  :D

Offline JNTS

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 334
Sv: Nu klækker mine æg
« Svar #1 Dato: 23 Marts , 2012, 08:24 »
Hej Malene.

Tillykke med din første udrugning :D 

Jeg har ingen erfaringer den vej, men har dog læst flere gange herinde, at man for alt i verden ikke skal hjælpe kyllingen, da man vist kan komme til at klemme den.
Der er nogle andre tråde om det herinde, hvori det hele står meget bedre beskrevet af dem som har forstand på det :)

Held og lykke med hele flokken :)
Mange hilsner
Janni

Vildfarvede dværg Silker
Dværg Kochin

Offline Dorte K

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 739
  • Hovedet koldt men hjertet varmt
Sv: Nu klækker mine æg
« Svar #2 Dato: 23 Marts , 2012, 08:31 »
Hvor dejligt, tillykke!
1. Nej du skal ikke hjælpe, kun i aller yderste nødstilfælde, f.eks. hvis en skal fra et klækket æg lægger sig udenpå et andet. Kyllingen har næppe kræfter til at kæmpe sig gennem 2 skaller. Men ellers, lad være! Der lukkes for meget fugt ud, og kulde ind, så man kan miste kyllinger på den konto!
2. Kyllingerne kan være i maskinen det første døgn, de har godt af den stabile varme, tror jeg. Jeg synes jeg nogen steder har set op til 2 døgn, men det synes jeg er for lang tid. Igår gik nogle af mine nyklækkede kyllinger og gispede af varme, så de blev flyttet inden 24 timer.
Fortsat held og lykke!
Mange hilsner
Dorte Kjær
Maran i sort-kobber, en meget lille flok
0,2 huskatte tidligere vildkatte
2,1 børn på 19, 17 og 8 år sammen med 1,0 akademiker
maranklub.dk
racefjerkrae.dk
_________________________________

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Nu klækker mine æg
« Svar #3 Dato: 23 Marts , 2012, 09:11 »
Tillykke med kyllingerne
Du må endelig ikke pille, hvis du "hjælper" kyllingen, kan du komme til at rive nogle af de blodkar over, der sidder i hinden, og så forbløder kyllingen. Det kan snildt tage over 24 timer fra den første revne i ægget til kyllingen kommer ud, i den periode "visner" blodkarrene, der sidder i hinden, og kyllingen suger det sidste af blommen ind i bughulen, navlestrengen tørrer og forsvinder. Så gå en lang tur, sæt dig på dine hænder eller noget.
Jeg har nogle gange oplevet at en halv skal fra en klækket kylling har lagt sig uden på et uklækket æg, sådan en halv skal skal selvfølgelig fjernes.
Det gælder om at åbne maskinen så lidt som muligt, for fugten forsvinder, og det kan betyde manglende klækning, kyllingerne kan nemt være i maskinen i to døgn.
De kyllinger, der pipper i maskinen, animerer også de uklækkede til at arbejde hårdt for at komme ud.
Held og lykke.
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Malene P

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 23
Sv: Nu klækker mine æg
« Svar #4 Dato: 23 Marts , 2012, 18:48 »
Uha tak for svar og gode råd alle sammen :) glæder mig så meget til de små størrelser kommer ud dog er de hvis efterhånden solgt så vi må igang igen :)