Hej Helene.
Rigtig hjertelig velkommen!!
Jeg skal forsøge at besvare dine spørgsmål efter bedste evne
Rød gumpe. De klumper der sidder på fjerene er luseæg, men da du behandlede ham sidst, dræbte du nok det levende i dem.
De sidder rigtig godt fast og det er min erfaring er at der let samler sig skidt på dem. Disse klumper kan godt irritere huden så den bliver rød og tør.
Måske har han nogle få lus, som gemmer sig godt når du kommer. Nogle lus bider i huden og det kan de også blive røde og irriterede af - ja få direkte sår.
Disse to ting vil være mit bud, og behandlingen følgende:
Klip fjerene eller hvis de sidder lidt løst og det ikke gør ondt på ham, så ryk dem forsigtigt af, der hvor æggene sidder og der hvor han er rød og beskidt. Smør ham så på de røde og sikkert også meget tørre områder med madolie. Du hælder bare en ordentlig portion ud i din hånd og masserer det ud på fjer og især huden, der hvor det er værst. Giv ham for en sikkerheds skyld også en utøjskur, gerne inden olien. Det håber jeg hjælper Sigurd
Nye og gamle høns. Der går altid nogle uger inden nye høns accepteres af den gamle flok og endnu længere med unge dyr, som pr tradition er lavest i hierakiet.
Siddepinden og foderskålen, er de absolut sidste steder de accepteres. Jeg købte nye kyllinger der har samme alder som mine egne og jeg kan se, det er nøjagtig det samme som du beskriver og det er nu 6 uger siden

.
Når det er ved at være mørkt går jeg altid ned og tjekker om alt er ok, og så sætter jeg de nye hønniker op på pinden. Ofte kommer der én og skupper dem ned, men de skal jo lære at sidde på pind og de andre skal affinde sig med det, så jeg bliver ved og det går fremad

Jeg synes du skal lukke dem ind til natten, det er også noget de skal have lært. Når du har vist dem vej gennem hullet nogle aftener i træk, går det af sig selv.
Mht foderet, vil jeg anbefale dig at købe noget foder der passer til deres alder. For dine er det voksefoder. Orpingtons er store høns og de har virkelig brug for godt krudt til at udvikle sig på. Voksefoder indeholder alt det de skal bruge af vitaminer og mineraler m.m. (du kan læse mere om voksefoder i leksikon).
De voksne høns må også gerne få voksefoder.
Mine kyller er på dines alder og de nyder havens frie liv, med stafetløb og 'hanekampe'
Skriv endelig igen Helene, hvis det er uklart eller der er andre ting du undrer dig over
