Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Liv i èt æg?  (Læst 4236 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

frida

  • Gæst
Liv i èt æg?
« Dato: 21 April , 2011, 20:56 »
Er der nogen måde man kan være 100% sikker på at et æg er dødt?

Problemet er at min skruk nu har ligget i 21 dage. Ved lysning ser der ud som om der er et foster, men jeg kan ikke se nogen bevægelser. Jeg prøvede at lægge det i lunt vand, hvor det sank til bunds, og stod med den runde ende opad. Det var fuldstændigt stille. Kan jeg mon ikke erklære det dødt? Hun startede med 7 æg, men 5 var ubefrugtede, og det ene var gået til (der var kun en skygge, og noget "skvulp" ved lysning her idag). Skrukken har idag fået 7 skønne kyllinger, som hun med glæde tog under hendes vinger /o De har foder og vand inden for rækkevidde, men kan skrukken selv "fornemme" om der er liv i ægget?
« Senest Redigeret: 23 April , 2011, 22:15 Fra AnetteJ »

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Dødt æg?
« Svar #1 Dato: 21 April , 2011, 22:08 »
Man kan ikke se noget videre bevægelse tilsidst, for kyllingen fylder hele ægget.
21 dage, så ville jeg lige vente indtil skrukken selv beslutter at gå af reden.
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Marianne M.

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 3 514
Sv: Dødt æg?
« Svar #2 Dato: 21 April , 2011, 22:25 »
Man kan tydeligt se, hvis der er en levende kylling til sidst - luftlommen er stor, og til allersidst (det sidste halve eller hele døgn), kan man se, at kyllingen bevæger sig som en skygge også ude i luftlommen, da den har brudt hinden ud til denne, så den har mere plads at bevæge sig på.

Hvis det bare er en massiv 'klump' uden bevægelse i den ene ende af ægget, og der ikke er lyd (læg øret til), så er den nok død. Men lad den ligge lidt endnu for en sikkerheds skyld.
Mvh Marianne

frida

  • Gæst
Sv: Liv i èt æg?
« Svar #3 Dato: 23 April , 2011, 21:34 »
"Mit" æg er i live /o Jeg synes ikke, jeg kunne forsvare, at lade hønen ligge med kyllingerne. De kom jo ikke fra reden. Så jeg har taget ægget og lagt i en lidt ustabil rugemaskine. Temperaturen svinger mellem 37,3 og 37.9, når den er dækket helt til med tæppe. Den står i opvarmet kælderrum, hvor der ikke er træk. Jeg har sat en skål med varmt vand, for at skabe lidt fugtighed. Er det nogenlunde præmisser, eller skal jeg opgive? Kyllingen bliver højst sansynlig "forældreløs enebarn". Det er jo ikke de bedste betingelser i mine øjne :-\ Er der nogle der vil give lidt ideer til hvad I ville gøre i den situation? Nogle der har erfaringer eller meninger? Alt kan bruges lige nu <+ Har jeg bare gjort noget helt galt :-[ ?
« Senest Redigeret: 23 April , 2011, 22:14 Fra AnetteJ »