Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Metdan efter 30 Marts , 2014, 21:34
-
Jeg har gået og tænkt over noget.
Jeg har besøgt dette forum i snart 1 år, og finder det normalt interessant og hyggeligt.
Men tråden økologisk foder i Østjylland, fik mig til at stoppe op. Hold da op hvor en modtagelse...
Det fik mig til at tænke på en kollega, der for nyligt sagde: "Dansk fjerkræ forum, det er da kun for de som holder racehøns. Det snobberi gider jeg ikke..". Han har høns af blandet herkomst.
Da han sagde det, forsvarede jeg dette forum og kunne ikke genkende det han sagde.
Men er der noget om snakken?
Ps. når jeg inden længe køber mine første høns, bliver det af "racen" Lohmann ;)
-
ALLE er velkomne på forum. Bliver tonen for barsk, så skriv til administrator eller en moderator, så tager staben hånd om det.
Det er næsten umuligt at undgå konflikter, når så mange mennesker mødes online, men vi gør vores bedste for at gøre forum her, til et sted hvor alle, uanset dyrehold, kan føle sig velkomne.
-
Det fik mig til at tænke på en kollega, der for nyligt sagde: "Dansk fjerkræ forum, det er da kun for de som holder racehøns. Det snobberi gider jeg ikke..". Han har høns af blandet herkomst.
Jeg hører ganske ofte at "Dansk Fjerkræ Forum er kun for folk som har hyggehøns, det er slet ikke seriøst nok"
Det kommer meget an på ens eget udgangspunkt og hvordan man læser tingene...
Sandheden er såmænd nok et eller andet sted imellem.
-
Jeg har også en blandet landhandel og er med for at lære af erfarne hønsefolk. For mine høns' skyld. Nogle sværger til racehøns, og det er helt okay med mig, sålænge de accepterer, at det ikke er min virkelighed og lyst.
Hvis man møder snobberi, skal man huske på de tusinder af usnobbede indslag, der især ligger herinde :)
-
Jeg synes nu at det er trist at man bliver hængt ud som snob eller racefreak når man ikke er så pjattet med hybrider, eller når man prøver at forklare på neutral vis hvad hybrid høns er.
-
Men man har jo altid ret til at styre uden om de tråde, man ikke synes er relevante, istedet for at læse dem og blive fornærmet . Det er lidt lige som dem som skal se bonderøven, for derefter at harmfuldt og forurettet at skrive om slagtninger af dyr i den bedste sendetid
-
Så forum er for alle racefreaks såvel som hybrid elskere og alle dem ind imellem, hvor der sikkert er flest af de sidste. Og faktisk så er der en uhyre god tone på forum her i forhold til andre foraer. Og alle hjælper alle, hvis man kan uanset hønsehold.
-
Inden jeg startede herinde, var jeg medlem af et andet forum - det var IKKE fjerkræ, men andre dyr. Det var ikke rart. Der oplevede jeg at stort set ALLE nye blev sablet ned, nærmest uanset hvad, man spurgte om. Derfor var det sådan en dejlig oplevelse at komme herind, og jeg anbefaler det stadig til alle, der har eller skal have høns.Jeg synes generelt tonen er fin, og jeg oplever at alle nye bliver taget vel imod. Også hvis de spørger om noget, som for os gamle kan være indlysende. Men ALT er jo nyt for en nybegynder, og det mener jeg, bliver respekteret her.
Men -- så vil der jo altid være noget, man kan være uenig i, og når man diskuterer uenigheder verbalt, hæver mange af os stemmen. Det er sværere at vise i det skrevne, at det KUN er en meningsudveksling med mindre vi samtidig smider en masse smileys på.
-
snup og snup ikke :o
Nu er alle høns på en måde hybrider, for i dag skal vi finde en REN hønse race, må vi jo nok til syd Amerika.
MEN om man som Lene holder meget af den "rene" race, eller som mig bare har hygge høns, syntes jeg at dette forum er rigtig godt.
Da der er M A N G E kloge hoveder her inde, som har givet mig mange svar, ja selv Lene, har sq hjulpet mig, selv om hun ikke ved det. ;)
Der er rigtige mange svar som kan bruges af alle hønse folk her inde.
-
Jamen KenM hvorfor skulle jeg ikke hjælpe folk, hvis jeg kan
-
det er det jeg mener.
Derfor syntes jeg at det er synd at de "dumme" hønse folk, ikke kommer her ind.
Her ER der plads til os alle, race eller hybrid folk eller hygge folk.
Hygge folk er vi jo nok alle sammen ;D
-
Svaret er JA! Alle er velkommen her på forum.. Jeg har selv lidt af hvert..både et par hybrider, et par blandingen og nogle renracede høns, alle er skønne dyr :)
Når det så er sagt, så har jeg netop været inde og læse den tråd, du henviser til...jeg synes nu ikke, at den er så slem. Hende, der starter tråden skriver selv, at hun har redet burhøns fra det triste liv...men i et senere indlæg skriver hun, at de egentlig var unge dyr, som endnu ikke havde siddet i et bur, så tråden starter egentlig med en stor misforståelse. Og jeg synes, at rigtig mange byder hende velkommen på en hjertelig måde :) jeg har selv oplevet et par gange, hvor jeg er blevet bombet pga min holdning, men det har været med personlige angreb osv, som jeg IKKE synes hører hjemme her, men denne tråd er for mig kun et stærke holdninger, der kommer til udtryk :)
-
Jeg oplever nu også generelt, at her er højt til loftet. Og jeg har mere end en gang fået hjælp og svar på mine "dumme spørgsmål" som nybagt hønseejer :)
-
Men er der noget om snakken?
Jeg har bestemt ikke indtrykket af, at der fra overordnet hold er hverken 'racesnobberi' eller mangel på pli her på forum. Men da der er forholdsvis mange brugere, kan et par stykker med markante holdninger sommetider komme til at præge/overtage en tråd, og så bliver der luftet nogle kæpheste, som ofte ikke har ret meget med trådens emne at gøre. Det er ærgerligt, men det er, som Tanja Pedersen skriver, nok umuligt at undgå i praksis.
Jeg er personligt glad for, at der ikke er aggressiv censur på indlæg her på forum. Men jeg kunne da godt ønske en lidt højere grad af selvcensur en gang imellem - at man lige gennemlæser sit indlæg for relevans og tone, inden man trykker "gem". Det gælder især, når man svarer en helt ny bruger, som endnu ikke kender sine lus på travet.
Angående tråden om økofoder i Østjylland: Jeg synes, at tonen i nogle af indlæggene var endog meget ubehagelig. Hvis emnet havde været for og imod burhønseredning, kunne det måske forsvares. Måske. Men det var det ikke. Burhønsedelen var en lille præsentation af årsagen til spørgsmålet, og det er mig umuligt at læse det som en opfordring til diskussion, uanset mine personlige holdninger til burhønseredning.
Jeg hører til dem, der tror, at man kan blive klogere gennem samtale og diskussion. Derfor kan jeg også godt lide, at vi ikke altid er enige. Men man behøver altså ikke gribe enhver henkastet bemærkning om vejret til at indlede en ophedet debat om global opvarmning og klimaforandringer.
-
I min beskedne erfaring er Fjerkræ Forum et sted for alle, som ønsker at snakke eller hente råd om høns (fjerkræ). Som det står på hjemmesidens forside: Her mødes mennesker om deres hobby. Punktum.
Det kan både dreje sig om den, der holder dyre racehøns, pusler om dem, ofrer mange penge på dem, går til dyrlægen med dem, udstiller og avler omhyggeligt på dem for at ramme racestandarden (og de høje pointtal). Det kan også være nybegynderen, som endnu ikke er startet op. Eller det kan være den, som har et meget uromantisk hønsehold hvor man regelmæssigt køber nogle æglæggere, måske kun for at dække familiens behov, måske for også at sælge lidt.
Sidstnævnte kender jeg fra mit barndomshjem. Der blev med mellemrum købt en snes hvide italienere, de fik hønsepiller og rendte ellers frit omkring på gården og gav æg til de blev slagtet. Blev de syge blev de aflivet. Kunne de ikke bekvemme sig til at gå ind i hønsehuset når det blev mørkt, måtte de tage til takke med træerne i læbæltet og tage deres chancer med ræven.
Nu, 40-50 år senere, har situationen vendt sig: Uden at opdrætte/gå på udstilling har vi nogle få høns, som er nogenlunde racerene, og kaldes ved navn ;D
Jeg har godt set at skribenter på forum kan blive lidt skarpe i tonen når de forfægter et synspunkt de føler for, men det er jo hvad der sker de elektroniske, sociale fora (skulle man skrive et brev i hånden kan man nå at krølle det sammen og begynde forfra ;)). Man ser heldigvis også at man kan undskylde hvis man tog lidt for hårdt fat.
Hvis nogen går ud over hvad man kunne kalde takt og tone på forum, synes jeg vi hver især skal gå i rette med dem, og om nødvendigt hidkalde moderator/administrator. Kan fuldt ud tilslutte mig det Tanja og andre har skrevet om det.
-
Tråde her på Forum "stikker" mange gange meget af fra de oprindelige indlæg.
Men man skal vel egentligt tage hele Forum (alle 24.433 indlæg) og læse, før man egentligt kan vurdere om det ene eller andet eller ??
Og ikke bare et par enkelte tråde, at konkludere dette på. For det er da lidt lidt, at konkludere det ud fra et enkelt indlæg samt en person som ikke kan lide Forum, når man endda har været på Forum et års tid og selv synes at det er godt og lærerigt.
-
ja, man kan vel "bare" tænde for "filteret" som lukker for den slags ting.
-
Lige netop, man kan bare zappe væk, nå nej klikke væk. Fra de tråde som ikke interesserer eller passer en og så ryste lidt på hovedet og så komme videre til de interessante tråde.
Det er egentligt ret enkelt.
-
Tak for jeres input :).
Jeg syntes også generelt at tonen er fin herinde og at man hjælper hinanden. Kommentaren fra kollegaen faldt bare sammen med ovennævnte tråd. Det fik mig til at stille spørgsmålet. Jeg bliver hverken fornærmet eller det der ligner ;D.
Men jeg vil altid slå et slag for en god og saglig tone, samt at folk taler ordentligt til hinanden, både i dette forum og andre steder ;)
-
Men jeg vil altid slå et slag for en god og saglig tone, samt at folk taler ordentligt til hinanden, både i dette forum og andre steder ;)
/o
-
Tak for jeres input :).
Jeg syntes også generelt at tonen er fin herinde og at man hjælper hinanden. Kommentaren fra kollegaen faldt bare sammen med ovennævnte tråd. Det fik mig til at stille spørgsmålet. Jeg bliver hverken fornærmet eller det der ligner ;D.
Men jeg vil altid slå et slag for en god og saglig tone, samt at folk taler ordentligt til hinanden, både i dette forum og andre steder ;)
Hørt !! /o
-
Jeg har været med her på DFF et stykke tid, og synes generelt at tonen er utrolig god i forhold til andre fora. Det eneste sted jeg har lagt mærke til lidt sabelraslen er i debatten racehøns Vs hybrider. Personligt avler jeg racehøns og søger naturligt sammen med dem der også gør det, og der går nok lidt hjerteblod i den når man arbejder meget med sine racehøns.
Det betyder så til gengæld ikke at folk der har en stak baggårdshøns af ukendt oprindelse eller deciderede hybrider, er uvelkomne. Deres mål er bare et andet, og det kan godt kollidere en gang imellem. Bortset fra det, har jeg ikke rigtig fundet noget der hidser sindene op, og det er jeg glad for. I hverdagen er der jo normalt utrolig stille og hyggeligt her på siden.
-
metdan,
måske netop tråde som denne viser at der er plads til alle, som menesker er vi alle forskellige, eksempel, når jeg sår frø i køkkenhaven, forventer jeg der kommer noget op, og kæresten glæder sig romantisk over det det der kommer, jeg bander istedet over de 10 cm hist og her der ikk kom noget. tråden du referere til, er det vel som så ofte mig der er skyld i det, og nogle her på forum lader sig hurtigt forarge, og dem er der jo os plads til.
-
Med så mange mennesker, så mange forskelligheder, så mange meninger, så mange måder at skrive og fortælle på og alle de millioner af høns vi nok har til sammen... Ja, så kan det ikke undgås at nogle støder hoveder, nogle tolker anderledes end ment osv.
Så det hele kommer nok an på øjnene der ser :-)
Min erfaring er dog god, både i de meningsudvekslinger jeg har været en del af, de spørgsmål jeg har haft, de råd jeg har fået... Altså alt hvad jeg nu en gang har været en del af ind til videre.
Det samme kan jeg ikke sige om andre fora.
:-)
-
Jeg syntes det er skønt vi er så forskellige herinde og så syntes jeg faktisk også det er skønt når vores meninger kolliderer ... :o
Hvis vi alle sammen bare var enige om alt så kom vi aldrig videre, når tonen bliver lidt stram og folk melder deres sande farver så er det at vi vokser som mennesker - det er nemlig sundt at få pudset sit syn på verden af og måske opdager man at man skifter holdning til nogle ting fordi nogen gør opmærksom på noget man bare slet, slet ikke havde tænkt over før.
Det eneste problem jeg kan se er hvis man ikke snakker ordenligt til hinanden og det syntes jeg faktisk aldrig er et problem herinde. På andre fora forfalder meningsudvekslingerne tit til et uhyggeligt lavt og personligt niveau når folk er uenige, det syntes jeg aldrig sker herinde :)
-
Med så mange mennesker, så mange forskelligheder, så mange meninger, så mange måder at skrive og fortælle på og alle de millioner af høns vi nok har til sammen... Ja, så kan det ikke undgås at nogle støder hoveder, nogle tolker anderledes end ment osv.
Så det hele kommer nok an på øjnene der ser :-)
Min erfaring er dog god, både i de meningsudvekslinger jeg har været en del af, de spørgsmål jeg har haft, de råd jeg har fået... Altså alt hvad jeg nu en gang har været en del af ind til videre.
Det samme kan jeg ikke sige om andre fora.
:-)
Jeg syntes det er skønt vi er så forskellige herinde og så syntes jeg faktisk også det er skønt når vores meninger kolliderer ... :o
Hvis vi alle sammen bare var enige om alt så kom vi aldrig videre, når tonen bliver lidt stram og folk melder deres sande farver så er det at vi vokser som mennesker - det er nemlig sundt at få pudset sit syn på verden af og måske opdager man at man skifter holdning til nogle ting fordi nogen gør opmærksom på noget man bare slet, slet ikke havde tænkt over før.
Det eneste problem jeg kan se er hvis man ikke snakker ordenligt til hinanden og det syntes jeg faktisk aldrig er et problem herinde. På andre fora forfalder meningsudvekslingerne tit til et uhyggeligt lavt og personligt niveau når folk er uenige, det syntes jeg aldrig sker herinde :)
Enig og enig igen :)