Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Bettina efter 16 Maj , 2012, 16:39
-
Jeg er desværre nok nødt til at gå ned i racer, bruger 3 kvarter-1 time hver dag på bare at fodre/vande høns og kigge lidt til dem. :P
Jeg er nødt til at skære ned men hvordan og hvem skal væk.
Det er bare så træls med alle de skønne racer og så er der jo alle dem der sælge rugeæg fra de skønne racer. Det er svært at holde sig tilbage for.....
(så stop venligst med det, bare en bøn :P) <H
-
Uha Bettina!
Jeg synger i samme kor, og jeg har endda ikke engang børn! Om jeg fatter hvordan I får det til at hænge sammen :-\
Jeg bruger minimum en time bare om morgenen, i kyllingesæson vel at mærke ;) så er der alt det der skal tjekkes op på i løbet af dagen...og jeg er langt fra hys med rengøring, rense vand osv
Nå, men jeg skærer jo allerede i 1 race til efteråret, men hvordan det kommer til at retfærdiggøre det regnskab der hedder plus 3-4 racer her i foråret ::) det må revisoren forklare, er ikke go til det med tal :P
-
for mit vedkommende er det "let" nok. Bor i byzone og kun 1200m2 som konen og børnene osse mener de skal ha del i >:(, det gir nogle naturlige begrænsninger, som jeg kan bruge mange timer på at fundere over hvordan jeg kommer udenom :o ;D
-
Jeg hyler med i kor her. Med græsset der skal slås, ukrudtet der skal fjernes, havedammen der skal repareres, huset der skal males, tøjet der skal vaskes...., så er 1-2 timer om dagen på hønsene i overkanten :(. Jeg har gået og udvalgt "dig, og dig og dig og dig"..., I skal sælges..., men det er svært. Alt for svært. Derfor: Jeg satser på at vinde i Lotto på lørdag, en stor gevinst naturligvis, så jeg kan sige mit job op, og blive hjemmegående hønemor ;). Måske med en lille gårdbutik som bi-erhverv.
-
Aha du siger noget Tanja :D
Jeg vil også gerne de går rent og rent vand hver dag og det er ikke nemt at nå.
Har ihvertfald ikke tid til at hjælpe med at kalke, slå græs (men kun til mine høns) osv
-
Lad mig lige understrege, at det ikke nødvendigvis er løsningen at være hjemmegående ::)
-
Nå ja, istedet for at spare på mine høns, som er min hobby og som jeg holder af, så vil jeg hellere spare på computeren og tv.
Jeg ser f.eks næsten aldrig tv.
Men jeg har jo heller ikke mand og børn som tager enormt meget tid.
Det eneste som begrænser min lyst til at have mange racer er pladsen og pengene.
Men der skal jo tid til det hele og tiden løber dæleme bare ALT for hurtigt. /d
@ Bettina
Jeg ved ikke hvor langt du vil skære ned og hvad du vil beholde. Men en race som Dorking er der ikke for mange avlere af.
-
Nej og jeg vil aldrig få så godt blod som jeg har nu i dorking :( Jeg ved ikke hvad jeg vil beholde og hvad der skal ud, men en race eller farve skal ud.
Brahmaerne i 3-4 forskellige farver kan jo gå sammen til senere avl og wyandotter i 3 farver kan vel også og manden og ungerne kan jo også og så hestene de må hellere have hver deres boks.... :-\
Pjat til side, men alle de kyllinger fylder og spiser for meget for ikke at snakke om de 7 ællinger på 2,5 uge der går der også :o
-
Helt sikkert er det på denne her årstid at der er fyldt godt op. Så gælder det så bare om at få sorteret hele tiden, så det kun er de bedste dyr som bruger pladsen.
De kan jo også godt gå sammen kyllingerne, dog vil jeg anbefale at skille hanekyllingerne fra hønekyllingerne. De gamle høner kan jo også gå sammen efter endt avl osv. Og så er der så lige hanerne som skal opbevares.
Jeg har mine avlstammer som jeg starter med op med og når jeg synes at jeg har kyllinger nok, så begynder jeg at skære ned i antallet af høns i stammerne.
Så der kun er dem som jeg skal bruge til næste år tilbage.
-
Jeg hopper med på Tanjas vogn med lotto ;-);-);-)
-
maske kan du lave en fuld auto vandingsanlæg og en til foder. så kan du bruge den tid til snakke med dyrene. eller så som min Kæreste sige det jeg lige så godt kan sælge min side af sengen da jeg næsten ikke kan nå at bruge dem :-)
-
Stemmer også for den metode med lotto - selvom jeg ikke helt har gennemskuet hvordan det skal give flere timer i døgnet... ::)
-
Jeg ville jo gerne ned på 2 racer og lidt forskellige farver og så lidt flere af hver slags, men tror aldrig på at det kan lade sig gøre, :-\
Det er jo også fordi at der er mange man skal have sorteret i og sådan og det syntes jeg faktisk er vildt spændende at gøre. + alle de kokke der er til slagt.
Sidste rugning i år bliver sat over inden for 14 dage så er det slut for i år....
Der var en der skrev til mig på nogle kokkyllinger på min hjemmeside og det viser sig så at vores ejendom er hendes barndomshjem. Det er lidt sjovt at man skal "mødes" på den måde. Så glæder mig helt vildt til hun kommer om nogen uger og så får en lille historie om gården :)
-
Hvis det tager for lang tid så gælder det om "work smart - not hard".
Jeg har f.eks. lavet en automatisk vander af en svømmeventil fra Amerika samt en altankasse. Nu kan der kobles en al´m. vandslange til. Der åbnes for vandet, mens der fordres, og lukkes igen efter (kan automatiseres med et vandingsur) Anlægget kan meget nemt udbygges uden det koster ret meget. Når det skal rengøres, så kan det nemt skildes af og vaskes i en gammel opvaskemaskine. Vupti vandingsanlæg til under 100 kr. og ingen vand der skal slæbes!
-
tror oss du skal kigge på arbejdtsgange, og rationalisere mine drikker af en spand og avlsstammen fra en 30 l beholder der står i skyggen.
-
Jeg kan godt se problemet og føler med dig. Jeg kunne nemlig også godt tænke mig at skære ned på antallet for mit vedkommende. Problemet er bare at jeg ikke kan beslutte mig for hvilke der skal væk og hvilke der skal beholdes.
Og hvis det lykkes mig ved jeg ikke hvordan jeg skal holde mig selv i nakken for ikke at få noget nyt ind. Det er godt nok svært og jeg synes ikke det bliver lettere.
Dette kommer an på race og farve, men jeg har hovedsageligt perlegrå Antwerpener Skæghøns, men nogle af dem er split hvid og så går der lige en hvid høne og en Blå hane split perlegrå. Dette gør at jeg kan få hele fire forskellige farver på få dyr og derfor stadig have en del at vise frem Hvide, Sorte, Perlegrå og Blå randtegnede. Dette giver en masse forskelligt på få dyr hvilket er meget tiltalene for mit vedkommende. Jeg ved selvfølelig ikke med dig.
-
Nu ved jeg ikke helt, hvad du vil bruge den sparede tid til. Men hvis det virkelig skal batte, så sælg knægtene ;D. Så får du rigeligt tid til hønsene ::). Nej, helt ærligt, så er det nok et dagligt pusterum for dig, ikke? Nyd det i stedet for at ærgre dig. Og gør måske tingene lidt mere praktiske - også arbejdsgangene. Det fantastiske ved høns er jo netop at de er afslappende at omgås. Det trænger de fleste til i dag. Så drop TV og fjerne feriemål. Nyd hverdagene - dem er der flest af /o.
-
Det var også min tanke da jeg har brahma i sølv sort/båndet og guld/sort båndet samt kyllinger som bliver hvid sort/columbia og Hvid blå/colombia og der vil jo så også blive hvide mener jeg det er.
Så de er helt sikkert fredet.
Så har vi sølv sort/randet wyandotter og forhåbentlig Guld blå/randet på vej ud de næste dage. Der er også guld sort/randet iblandt.
Skal der ikke en guld sort på en guld blå for at lave den bedst? Syntes at have læst det engang.
Så har vi den blå jersey på sorte høner.
Så har vi de smukke orange farvet welsumere.
Selvfølgelig de dejlige laksefarvede faverolles.
Så er der jo også 3-4 stammer dorking.
Så har vi også lige La bresse for at prøve spise dem.
Og så er der heldigvis ikke flere.
-
Orv... blå sort columbia :o Det lyder absolut som noget for mig ::)
-
Tv ser jeg aldrig, kun når jeg sover ;D
Ferie hvad er det ???
Men ja du siger noget, ungerne ::) Men så ville jeg blive slem ked af det.
Ved selvfølgelig godt at det hjælper når rugemaskiner går i vinter hi.
Men ville nu gerne have haft 2 racer mindre. Så jeg havde tid til at nyde dem lidt mere :)
Har spekuleret i om hestene skal væk men ville så gerne igang med at ride igen men det har jeg heller ikke tid til for hver gang der er lidt overskud så skal der muges ud eller ringes/sorteres kyllinger. >:(
Så jo jeg må i tænke boks ;)
-
Orv... blå sort columbia :o Det lyder absolut som noget for mig ::)
De er så flotte
-
Kommer der halvt af hver når du mixer de 2? Kan du høre jeg allerede savler ;D
Jeg holder på man må gøre sit bedste, men nogle gange er den halve indsats jo faktisk nok i sig selv. Så ja, der er noget om "work smart-not hard"... og man lærer det nok henafvejen... Jeg har osse heste, og spør nogle gange mig selv hvad jeg skulle vælge fra, hvis jeg fik det skidt fx. Vil jo ikke undvære noget...men det behøver jeg jo heller ikke... jeg behøver ikke slippe mine høns som jeg brænder så meget for, eller mine heste....men jeg behøver måske ikke ha SÅ mange forskellige høns som jeg har. Og jeg ved da godt, hvis jeg skal være ærlig mod mig selv...hvad jeg skal vælge fra!
Du får jo mulighed for Bettina, engang senere i livet...at vælge noget af det TIL igen ;) når ungerne ikke kræver lisså meget af dig, som de gør nu /o
-
Ja det er med at finde genvejende, det det bliver nemt og hyggeligt og eventuelt slå noget sammen, der kan gå sammen.
Ved Brahma'erne vil du kunne slå de Hvide-sort columbia sammen med de Hvide-blå columbia og det vil fungere fint.
De Sølv- og Guld sortbåndede vil nok ikke være så smart at blande, da det vil ødelægge sølvfarven. De Hvide vil måske godt kunne køres med de Sølv sortbåndede og give et rimeligt resultat der. Hvis de blandes med de Guld sortbåndede vil de nok få et gulligt skær især hanerne.
Ved Wyandotterne vil du fint kunne blande Guld sortrandede og Guld blårandede og det vil gå fint. De Sølv sortrandede vil til gengæld ikke kunne krydses med de andre to, da sølvfarven vil blive ødelagt.
Jersey Kæmper er det også en fin kombination med Blå og Sorte.
De Orangefarvede Welsumere kan kun køres for sig selv selvfølelig og derfor svært at forbedre dette.
Det samme med Faverolles og Dorking.
Når man nu gennemgår dette vil du stadig have minimum 9 stammer når man ligger de forskellige variateter sammen og det er kun med en af hver. Så det er selvfølelig svært at få ned. De fleste af racer og farverne vil du kunne finde noget blodfornyelse når du mangler dette og derfor vil du kunne klare dig med en stamme af disse, men sådan noget som Dorking kan være svært at skaffe og ovenikøbet de blodlinjer du har. Du vil dog nemt kunne klare dig i flere år bare med to stammer og nå langt. Så dette var en mulighed, men også meget begrænset. Det vil forhåbenligt hjælpe dig lidt hvis du gjorde det på denne måde.
Ja Karina hvis du sætter Hvid-blå columbia på Hvid-sort columbia eller omvent får du halvt af hver både haner og høner.
-
Ja, den er jeg med på Frank! Det var det med de blå sort columbia jeg ikke lige kunne regne ud ??? Hvordan laver man den?
-
Det er fordi det er hvide-blå columbia, nogle sætter bare blå ind det forkerte sted så det bliver blå-sort columbia. Ellers ville jeg give dig ret det ville være en smuk farve.
-
Åh, var det det du mente Bettina? hvid blå/sort columbia? Dem har jeg jo ::)
-
Er du rigtig sej så skærer du ned til kun at have Dorking som 1. priotet og Farverolles som 2. priotet. 8)
Men det er svært :P
Jeg ville jo gerne ned på 2 racer og lidt forskellige farver og så lidt flere af hver slags, men tror aldrig på at det kan lade sig gøre, :-\
Det er jo også fordi at der er mange man skal have sorteret i og sådan og det syntes jeg faktisk er vildt spændende at gøre. + alle de kokke der er til slagt.
Sidste rugning i år bliver sat over inden for 14 dage så er det slut for i år....
Der var en der skrev til mig på nogle kokkyllinger på min hjemmeside og det viser sig så at vores ejendom er hendes barndomshjem. Det er lidt sjovt at man skal "mødes" på den måde. Så glæder mig helt vildt til hun kommer om nogen uger og så får en lille historie om gården :)
-
Uha. Den overskrift giver mig kuldegysninger. ;D
Jeg tror desværre ikke jeg kan hjælpe med dette emne. ;)
-
Åh, var det det du mente Bettina? hvid blå/sort columbia? Dem har jeg jo ::)
Det er rettet, en kæmpe skrivefejl :D
Ja Frank det var også i den stil jeg havde tænkt, og tak for det.
Glemte at skrive at der også er hvid wyandotter i maskinen. :D
Henrik@ Ja jeg burde skære ned på den måde men kan bare ikke. >:( Og der har brahma 1 pladsen.
-
Jeg kan sagtens følge dig Bettina, der må gå oceaner af tid med alle de racer du har. Jeg har selv kun 2, brahma og sussex, men synes der går høns og især kyllinger rundt over alt, og burde nok reelt nøjes med én race. Jeg har selvfølgelig heller ikke stor staldbygninger, så når dyrene går alle mulige forskellige steder, går det i hvert fald ikke hurtigere.
Jeg kan kun give de andre ret i, at du nok lige skal se på arbejdsgangene engang. Fx automatiske vandingsautomater. Men sådan noget er selvfølgelig ikke gratis at installere. Desuden er jeg nu også ret sikker på, at du nok allerede har sat tingene fornuftigt op med alle de forskellige racer, ellers ville du helt sikkert mangle nogle timer i døgnet ;)
Når det så er sagt, så tror jeg faktisk at du har fuldstændig ret i, at det er fornuftigt at skære ned på racerne og så bruge mere tid på at sætte dig ind i racen i stedet for. Og med dit indlæg er jeg ret sikker på, at du allerede er langt i den proces /o
Jeg ville så prøve at finde ud af, hvilke racer du allerhelst selv vil beholde og så vælge ud fra det. Hvis ikke dorking er en af farvoritterne, så ville jeg fx forsøge af afsætte disse til nogle, som vil brænde for netop den race i stedet for. Som jeg forstår det, et det jo ikke et spørgsmål om, at alle dyr skal væk i dag eller i morgen.
Når du så er kommet ned i både racer og sikkert også antal dyr, så bliver der måske også tid til at deltage i diverse racearrangementer, bare gå rundt og nyde dine dyr osv. Jeg er helt sikker på, at det bliver svært at få "ryddet op", men når først det er gjort, tror jeg helt sikket du vil blive glad for det.
Held og lykke :)
-
Tak for alle ideerne og tipsene.
Vi har købt slange til vand, men jeg kan jo desværre ikke selv lave det.
Manden har nok at se til, for der er jo ikke meget hjælp at hente hos hans fjerkrætossede kone :P
Jeg må jo bare skære ned. Men hvem der skal væk må jeg lige tage en nøje overvejelse over. :)
-
Begynd du bare at arbejde med de slanger, så skal du se, enten finder du ud af at du godt kan eller også har han alligevel pludseligt tid.....
-
Ja det er svært at beslutte sig. De hvide Wyandotter vil godt kunne køres sammen med de Sølv sortrandede. Hvis de sættes sammen med de Guld sort-/blårandede vil de nok få en gullig overfarve desvære. Hvis dine hvide er rigtig gode kan de godt bruges til at forbedre de Guld sortrandede, men helst ikke den anden vej.
Hvis du afgav en eller to racer/farver ville det nok hjælpe gevaldigt på tiden og lysten til de andre og gøre det mere overskueligt for dig. Dog kan du jo starte med at komme af med det overskud du ikke skal bruge for samt de dyr du kun vil beholde en stamme af.
-
Alting tager tid.
Jeg har haft heste i 26½ år og blev jeg spurgt for bare 5 år siden, så ville jeg ikke kunne leve et liv uden hest.
Men interessen dalede og tiden til hest blev knap eller gjorde den nu også det. (man kan jo finde tid til det man brænder for siges det)
Jeg valgte at sælge min dejlige hest (som jeg holdte utroligt meget af) i januar 2010. For det var synd at hun ikke blev brugt mere end 1-2 gange om måneden. Samtidigt var det jo egentlig også nogle dyre ridetimer. For der skulle jo fodres, renses, smed og dyrlæge alligevel-
Jeg har også haft mange racer høns, hvor nogle er/har været i flere farver. Men jeg har skåret ned til de 4, som jeg har nu, det giver mange kyllinger, som skal have plads, foder osv. Men tilgengæld er jeg selvforsynet med æg og kød, så det skal jeg ikke købe i butikkerne.