Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: JNTS efter 30 Marts , 2012, 12:10

Titel: Forskel på kyllinger
Indlæg af: JNTS efter 30 Marts , 2012, 12:10
Vi har jo fået lidt kyllinger herhjemme, af to forskellige racer - silker og faverolles.

Silkerne kom først, og Iiiih nogle små dunbolde. Meget forsigtige og blide kyllinger.
Ind imellem kommer der nogle kejtede hop fra dem - enormt sødt at se på  *p

Så kom faverollerne, og sikke en forskel  ;D   De går lige på og hårdt, spæner rundt og ser de en hånd, kaster de sig over den og ser om den kan spises mon, ellers er det jo hyggeligt bare at sidde i hånden  ::)

Man kan IKKE gøre rent hos dem uden, at de farer rundt og undersøger hvad man laver, om det så betyder de skal transporteres rundt på de redskaber jeg bruger  ;D

Silkerne pipper forskrækket op og skynder sig væk, tænk nu hvis man kom til skade  *f

Min mand synes bare det er herligt der endelig kom lidt kyllinger med action i 8) 

Vi har aldrig haft hverken kyllinger eller høns før, så spændte var vi, men havde aldrig drømt om der ville være sådan en forskel på dem :)

Er spændt på hvordan de bliver som voksne høns, for kan da godt se jeg skal passe på hvor jeg træder hvis Faverollerne fortsætter i samme stil  ;D


Titel: Sv: Forskel på kyllinger
Indlæg af: Danny Westh efter 30 Marts , 2012, 13:23
Er spændt på hvordan de bliver som voksne høns, for kan da godt se jeg skal passe på hvor jeg træder hvis Faverollerne fortsætter i samme stil  ;D

Og det gør de.... Når folk spørger mig om hvordan Faverolles er, så plejer det første der ryger ud af munden på mig at være: Man skal passe på at man ikke træder på dem.

Alle racer kan gøres tamme men Faverolles er tamme af "natur". De kræver ingen særbehandling i opvæksten.

Danny
Titel: Sv: Forskel på kyllinger
Indlæg af: JNTS efter 30 Marts , 2012, 13:40
Ha ha, det vil så nok ikke glæde min mand så meget, hvis han falder over dem i haven, men det må han lære  *f   

Titel: Sv: Forskel på kyllinger
Indlæg af: Dorte K efter 30 Marts , 2012, 14:02
Hvor er det nogle fine kyllinger, særligt Faverollerne, det ser nærmest ud til at vingere er ved at være lige rigeligt tunge  !k Sødt!!