Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: LarsGarden efter 05 November , 2011, 19:07

Titel: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: LarsGarden efter 05 November , 2011, 19:07
Hej Alle
Vi skal til at sælge lidt pyntegrøn. Vi har ca.1.3 ha. Vi ved ikke helt om det kan betale sig at blive momsregistret? For vi kommer ikke til at have en omsætning over 50.000kr. Men hvis ,vi vil kunne trække nogle ting fra, skal vi så ikke være momsregistrering?
Vi har også 1.3 ha juletræer, men de er kun fra 2007.

Mvh. Lars Duedahl Have.

P.S. Håber der er nogen der kan hjælpe!!
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: Hebber efter 05 November , 2011, 19:19
Hej Lars
Jeg ved at reglerne siger at hvis du har kr. 50.000,- i omsætning i en 12 mrd periode (det skiller ikke ved årsskiftet) skal man momsregistres.

Hvis du har nogle omkostninger ved salget, kan du selvfølgelig trække det fra inden du opgør overskudet.

Susanne
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: LarsGarden efter 05 November , 2011, 19:25
Tak for svaret.
Men ved du, hvis man har under 50.000kr på 12 måender? for der kommer ikke andet end pyntegrøn de næste par år, inden juletræerne bliver store nok.
Det var nemlig om der kunne svare sig, hvis vi vil have en traktor til juletræerne?

Mvh. Lars Duedahl Have
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: Ankerine efter 05 November , 2011, 19:28
Ring til Told og Skat og få reglerne tilsendt. Der er noget med at man kun kan momsregistreres hvis det betyder at man skal indbetale - altså ikke har underskud.....
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: claus74 efter 05 November , 2011, 19:29
Som udgangspunkt skal al indkomst indberettes til told og skat. Der findes en minimumsgrænse for hvornår man er berettiget til at betale skat af indkomsten, som jeg ikke lige er bekendt med. Her kan evt. udgifter som feks indkøb og lign ikke medregnes.

Ved momsregistrering indberetter man indgående og udgående moms til skat. Derefter bliver det modregnet hinanden og de 2 tal skulle gerne ligge ca lig hinanden.

Håber at dette kan hjælpe lidt
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: LarsGarden efter 05 November , 2011, 19:34
Hej Claus

Tak for svaret.

Ja det var jo lige det, om vi kan købe for det vi får ind i indtægter. Sådan det vil gå i 0, med gødning osv.
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: claus74 efter 05 November , 2011, 19:37
Nu fik jeg lige læst nogle af de andre svar. Hvis der er pyntegrønt de næste par år også og senere juletræer og planer om indkøb af traktor og måske andre hjælpemidler.
Jeg ville overhovedet ikke have nogen betænkningstid. Jeg ville lade mig momsregistrere med det samme. Der kunne måske ligge nogle fordele i det
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: LarsGarden efter 05 November , 2011, 19:42
Hej igen Claus

Mange tak for det gode svar :D

Ved du om det har noget at sige, hvis der er en af os der bliver fyret eller når min kone engang går på barsel?
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: claus74 efter 05 November , 2011, 19:51
Nej det har ikke umiddelbart nogen betydning. Jeg ville nok vælge at virksomhen var registreret i dit navn. Når fruen en gang går på barsel og virksomheden skulle tjene så meget at hun mister retten til barselgodtgørelse, så er iI jo bare selvforsynende. I tilfælde af at en af jer mister jeres job har i så virksomheden at falde tilbage på
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: claus74 efter 05 November , 2011, 19:54
Du skal bare gøre dig selv den tjeneste i dit regnskab, at indgående moms er 25% og ved udgående moms er det 20%
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: karina dj efter 05 November , 2011, 19:56
Da min kæreste stoppede sit firma, kunne han ikke få dagpenge hvis han havde et cvr.nummer... som vel egentlig vil sige at være momsregistreret. Så jeg går ud fra du skal regne med at hvis du blir fyret og skal ind i dagpengesystemet, kan du ikke eje en juletræsvirksomhed, ej heller selvom den er sat i bero.

Vi ville nemli gerne ha haft muligheden for at genstarte firmaet, men det kunne ikke lade sig gøre pga dagpengesystemet...
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: LarsGarden efter 05 November , 2011, 20:00
Tak for svarene
Jeg kan godt se der er mange tind, vi skal have styr på. For det er ikke meget ved at starte noget, hvis det giver bagslag. Hvis damen bliver gravid eller en af os bliver fyret :(

Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: Rudy efter 05 November , 2011, 20:00
Som lønmodtager skal man være særdeles varsom med at blive moms-reg. altså få CVR-nr., da det i visse tilfælde (i praktis desværre mange tilfælde) vil udelukke vedkommende fra at modtage dagpenge.

Ved omsætning <50tus. kan man godt anmode Told&Skat om at blive moms-reg., men de vil i såfald udbede sig budgetter som viser der med tiden bliver en overskudsgivende virksomhed ud af det.
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: Hebber efter 05 November , 2011, 20:02
Hej Kars
Jeg har sendt dig en PM

Susanne
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: Heidi NJ efter 05 November , 2011, 21:49
Du skal bare gøre dig selv den tjeneste i dit regnskab, at indgående moms er 25% og ved udgående moms er det 20%

NEJ - både indgående og udgående moms er altså 25%, vi har ikke differentieret moms her i landet! Men der er nogen omkostninger der ikke er fradragsberettiget i momsmæssig henseende (de kan godt være det skattemæssigt) også er den nogen der kun er begrænset fradragsberettiget.

Desuden synes jeg da ærlig talt at der er en rodet forvirring af moms og skattepligtig indkomst i denne tråd.

Man kan undlade at lade sig momsregistrere ved omsætning under kr 50.000, det er ganske rigtig, men der er altså ingen minimumsgrænse for hvornår man skal beskattes af overskuddet! Skat er omvendt meget strenge med at anerkende fradrag for underskud af selvstændig virksomhed såfremt man ikke kan dokumentere at man driver det på en måde der betyder man indenfor en overskuelig periode kan generere et overskud (fx via budgetter som Rudy nævner), særligt når det drejer som om noget der minder om hobbylandbrug. Derfor er det altid en fordel at kunne indberette et overskud (bare et lille et) det første år eller to.

Når du opgør det skattemæssige overskud må du trække dine omkostninger fra din omsætning. Det forhold har intet at gøre med om du er momsregistret.

Hvis du bliver momsregistreret skal du indberette moms (i første omgang hvert kvartal pga den lave omsætning bliver det senere sat ned til hvert halve år). Her indberetter du salgsmoms og købsmoms i to forskellige rubrikker og afregner kun forskellen - og forhåbentlig afregner du noget - for ellers giver virksomheden ikke overskud.

Der er problemer med at modtage dagpenge hvis man har en registreret virksomhed! Det har ikke noget at gøre med om du er momsregistreret eller ej. Hvis du ikke lader dig momsregistrere skal du stadig oplyse til skat at du driver selvstændig erhvervsmæssig virksomhed og derved kommer du på den udvidede selvangivelse - på den almindelige selvangivelse er der ikke noget felt til indberetning af overskud/underskud. Men de nærmere regler om hvilke konsekvenser det får for retten til dagpenge ville jeg da spørge fagforeningen om.
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: pilegaarden efter 06 November , 2011, 00:45
NEJ - både indgående og udgående moms er altså 25%,

Ovennævnte er selvfølgelig rigtigt. Det der skaber forvirring er formentlig at når man køber noget, er der tillagt 25 % moms. Når man sælger noget, er 20 % af salgsprisen moms.

For nu ikke at skabe yderligere forvirring laver vi en lille illustration.

En vare koster 80 kr før moms.

25 % moms = 80:100X25 = 20 kr

Samlet pris 80 + 20 = 100 kr

Regner vi baglæns er momsen jo 20 kr af de 100 kr

20:100x100 = 20 %
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: kristiank efter 06 November , 2011, 08:47
hvis du kan afsætte dit pyntegrønt uden moms nr. vil jeg ikk registrere, du vil typisk kunne handle en traktor til en god jydsk pris, og selv om det er jydsk hold regnskab med udgifter og forbrug da du hvis du senere skal registreres kan gøre fradrag herfor.

skat er ikke interesseret i små foretninger og, tænk lige en revisor regning på 5000-12000 ind i dit regnestykke,
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: pilegaarden efter 06 November , 2011, 21:30
skat er ikke interesseret i små foretninger

Det tror jeg i k k e på.
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: Rudy efter 06 November , 2011, 22:06
Det er min oplevelse at Told&Skat er meget interesserede i mindre virksomheder.

Lad mig drage en sammenligning til Reklamebureauet med mange ansatte og pæn stor omsætning, og sædvanligvis (heldigvis) store afregninger af moms. Her blev jeg i  "hovedaktionær-rollen" som de kalder mig, stort set aldrig tjekket.

Derimod er det ligesom de syntes det er sjovt, eller for dem overskueligt, at tjekke mit Landbrugs-regnskab ret ofte. Dette regnskabet er endog udarbejdet af revisions firma. Og ja det koster da, vel omkring kr.12000 årligt.
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: pilegaarden efter 06 November , 2011, 23:24
Ja, tingene er lidt ude af proportion ind i mellem.
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: Marianne Vedel efter 07 November , 2011, 01:08
Claus har nu ret i, at når man regner, bliver det henholdsvis 20 og 25 %
Eksempel
25 % moms lagt til 100 kr giver kr 125.
Når du så skal trække momsen fra er det jo stadig 25 kr. 25 kr er en femtedel af kr 125 altså 20 %.
Titel: Sv: Momsregistrering eller ej, ved salg af pyntegrøn??
Indlæg af: kristiank efter 07 November , 2011, 08:04
med 1½ ha til juletræer , med 7 år til gevinst, hvis du ikk får sygdom eller får andre alvorlige. vil du blive betragtet som hobbyvirksomhed, hvilket betyder, at du ikke kan trække underskud fra , men skal svare skat af evt overskud, giver det mening. det gjorde ikk for mig og kostede en del, fordi jeg var ærlig, og gerne ville gøre det rigtigt. /d