Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: kaj efter 20 Maj , 2010, 08:19
-
Står med nye kyllinger og tænker......hmmm, hvordan gør man med vaccination ???
De høns jeg har i forvejen er alle vaccineret, så, jeg må vel hellere fortsætte på samme
vis....
Her er det så lige jyden kommer op i mig...." hva´ koster det egentlig at vaccinere sådan
nogle kylleryller..??? ::)
-
Er det new castles disease du tænker på ??
Hvis det er så afholder de lokale foreninger jo vaccinations dage så vidt jeg ved gælder det da alle foreninger ? Hvis de gør så ligger prisen nok omkring 5-8 kr. per dyr ved de store vaccinations dage, jeg ved vores afholdes i august her lokalt ;)
Men dine dyr skal være 3 mdr. gamle først, og en vaccination holder 1 år.
-
Kaj, hvis du melder dig ind i Silkeborg og omegns fjerkræklub (http://www.silkeborg-fjerkraeklub.dk) kan du få vaccineret til 5 kr. pr. dyr, og det er ikke så langt fra dig, det foregår.
Det er i alle tilfælde meget billigere at være medlem, og få lavet vaccinationen, end det er, hvis du selv går til dyrlægen.
Går det godt med de hvide Silker?
-
Jeg bliver lige nødt til at blande mig, med et spørgsmål :)
Giver man vaccinationer til høns?!
Hilsen Malene
-
Det er kun, hvis du skal have dine høns med på dyrskue, udstillinger osv...
Selvfølgelig kan man da vaccinere sine dyr selvom man ikke udstiller, men det er ikke særlig udbredt, tror jeg.
Og risikoen for at udbrede sygdom er jo heller ikke stor, når ens høns ikke kommer nogen steder.
Iøvrigt er det kun ND (Newcastle disease) man vaccinerer imod.
-
Nå okay - tak for info (jeg lære så meget om høns herinde) /o
Mine høns er mere til "hyggebrug" i haven - selvom jeg nu nok tror, at min hvide wyandot ville være perfekt til udstillinger ;D (skal man sige om sine små pus ik`)
-
Jeg tjekkede op på det via mit arbejde på en dyreklinik for nylig.
Vi vaccinerer normalt ikke høns, men chefen ville godt vaccinere mine til personalepris - hvis det gav økonomisk mening. Det gjorde det bare ikke.
Vaccinerne laves i flasker med 1000 doser og de kan ikke holde ret længe, når de først er anbrudt. Derfor vil man komme til at betale for alle 1000 doser, hvis man kun stiller med tre høns.
Det er klart en meget bedre forretning for en jyde :D at få dem vaccineret gennem sin fjerkræforening til 5-8 kr. pr dyr! Også selvom det koster et medlemskab - der får du jo andet med i prisen også!
-
Det er klart en meget bedre forretning for en jyde :D at få dem vaccineret gennem sin fjerkræforening til 5-8 kr. pr dyr! Også selvom det koster et medlemskab - der får du jo andet med i prisen også!
Vil det sige, at fynboer bare betaler kassen?
Hmm... Dem skal vi da vist til at handle lidt mere med, *gggg
-
Du ved, Børge, vi er så milde og blide af sind, at vi ikke protetsterer :D
(Og dog..)
-
Man SKAL vaccinere sine høns mod new castle disease HVIS man har planer om at samle dem til markeder, P.R eller udstillinger. For at denne vaccination kan registreres så skal hønsene være mærket med en fast fodring.
Nogle avlere vælger kun at vaccinere enkelte dyr i besætningen, andre vælger at vaccinere hele besætningen. Jeg får vaccineret alt mit, for så kan ALLE hønsene bruges til forskelligt P.R.
Og det er rigtigt at new castle vaccinen er til 1000 høns :-( desuden hvis man vil vaccinere selv, så skal man have taget et og bestået et medicinhåndterings kursus (lovkrav 2007). Dette skal man faktisk også have hvis man giver sine produktionsdyr ormemidler.
Produktions dyr er : grise, hest, kvæg, får, geder, mink, og fjerkræ.
Man kan også vaccinere mod marecks (hønselammelse) hvis man har racer som har problemer med det.
-
Vil det sige, at fynboer bare betaler kassen?
Hmm... Dem skal vi da vist til at handle lidt mere med, *gggg
Ikke alene det... de forærer også guld væk... :) Jeg fik verdens sødeste hund ganske gratis... fik endog 15 kg premium foder med og en fin lyserød gåline..... :):):) Det må være en total underskudsforretning at være fynbo, men de er dæl-dylme nown skjønnn nown :)
-
@Børge.....du kan tro de to hvide silker lever livet...de hygger helt vildt, og er blevet hanens kæledægger....og, de kommer så snart de ser og hører os....de er absolut et par hyggespredere....nu er de begge skrukke og den ene ligger på tre barnevelderæg, og den anden ligger på 7 styk araucana æg....vi krydser fingre, og håber på et godt rugeresultat....