Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Tanja S.B. efter 18 Maj , 2010, 15:17

Titel: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 18 Maj , 2010, 15:17
Vi har bygget et kyllinge-/skrukhus der er 80x130 i grundplan og 80 cm. højt. Bunden er brun støbeplade, siderne er i 18 mm krydsfiner. Alle låger er med ekstra liste indvendigt for at undgå træk. Taget er med let hældning og tagpap.

Det var egentlig kun meningen at det skulle være "sommerhus" til kyllinger eller skrukken, men nu er jeg "kommet til at købe" Rønnests stamme gul sort/columbia dværgorpington som flytter hjem til mig på søndag ;D
Kan de bo i det nye hus om vinteren?

Vi mangler at lave ventilation. Hvad er den bedste løsning? Og hvor meget?
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Erling Rønnest efter 18 Maj , 2010, 16:09
Tihi.... Har du også plads problemer....  ;D


Det kan sagtens bruges om vinteren... Jeg vil tror der er nok ventilation i dagtimerne når lågen er åben..


 
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 18 Maj , 2010, 16:21
Ja, det kan man vist roligt sige. Sådan går det når man går hønseamok ;D
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 18 Maj , 2010, 19:27
Det kan du sagtens bruge om vinteren, bare kast et blik på mit det lille røde, som alle mine høns boede i her i vinters.  /o
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 18 Maj , 2010, 19:41
Tanja har du et billede? Jeg er nysgerrig :D
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 18 Maj , 2010, 21:22
Ja, nu forpligter det vel ;) Jeg må se at få taget et billede! Jeg synes faktisk selv det endte med at være utrolig smart, så jeg vil da gerne vise frem...
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 29 Maj , 2010, 22:03
Så er der et par billeder af mit nye hønsehus, der pt. huser mine 1.3 gul/ sort columbia dværgorpington, som er noget så kære! Jeg tror de er tilfredse med huset, men det kan jeg nu også godt forstå! Jeg synes det er blevet ret godt, min snedige mand har endda lavet det sådan at siddepindearrangementet kan tages ud, så det er nemt at skrabe møg sammen, på trods af den sparsomme plads /o Den store låge er "muge-ud-lågen", den lille er "hente-æg-lågen" og modstående er naturligvis lemmen, hvor de går ind og ud.
Jeg har lige lagt en masse andre billeder i mit galleri, så nu er alle mine høns repræsenteret ;D
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 30 Maj , 2010, 06:58
Det ser fint ud, Tanja, STORT tillykke til dig og  <O <O <O <O
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 30 Maj , 2010, 11:03
Har lige sendt manden ud for at skifte siddepinden, så de kan sidde på en vandret flade, for de gider jo naturligvis ikke sidde på en kant ::)
Men huset er de glade for ;D
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 30 Maj , 2010, 11:08
Min erfaring er at orpington ikke er meget for at sidde på pinde, vandrette, runde, natur, flade...  :D
Det ser godt ud! Kan vi få et af huset set udefra? ;)
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 30 Maj , 2010, 11:36
Til gengæld vil jeg da lige sige, at alle mine Orpington foretrækker at sidde på pind.
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 30 Maj , 2010, 13:38
Min erfaring er at orpington ikke er meget for at sidde på pinde, vandrette, runde, natur, flade...  :D
Det ser godt ud! Kan vi få et af huset set udefra? ;)

Jeg har både haft orpington, der sidder på pind og de der sover på gulvet. Meeeen de her sov på pinde hvor de kom fra, så mon ikke de kan lokkes til det igen ;)
Billede udefra... Jo, det vil jeg gerne sætte ind, men jeg tror jeg venter til det endelige tag er på, for jeg har udtænkt noget fint, synes jeg selv 8)
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Erling Rønnest efter 30 Maj , 2010, 14:19
De plejer alle og sidde på pinden når klokken slår 20.00......

Ja.. Det kan sagtens bruges om vinteren...
Titel: Sv: Kan det bruges om vinteren?
Indlæg af: Julie R efter 30 Maj , 2010, 14:43
Det ser rigtig fint ud, tillykke med det.