Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Johanne Schiødt efter 06 Maj , 2010, 13:54

Titel: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 06 Maj , 2010, 13:54
Er alle farver af dværg wyandotter lige gode skrukker eller er der nogen man helst skal holde sig fra? Det kribler i fingrene efter at få fat i 3 stk. hvid guldrandede men hvis ikke disse skrukker er der jo ikke meget fornuft i det ;) jeg har nok høns der ikke skrukker /o
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: SigneJohanneBonde efter 06 Maj , 2010, 18:35
Hej.
Min tværstribede har været skruk flere gange og lægger i øjeblikket på æg. Hvorimod mine to hvide dværgwyandotter aldrig nogensinde har været skrukke. Men jeg ved ikke, om det er farvens skyld ::)
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: kaj efter 06 Maj , 2010, 20:10
Her er det en gul wyandot som er skruk....og ligger på 12 æg, de fleste store....hun brokkede sig i dag...nu har hun ligget i 10 dage, så hun trængte til at strække benene på et større areal end det jeg har sat hegn om, inde i hønsehuset....jeg var nervøs for, om hun havde givet op, men, jeg lod hende være lidt i fred, og da jeg kom tilbage lidt senere....ja, så lå hun atter på æggene. Jeg håber hun klarer den...jeg skal ha´ lyst æggene i weekenden, og håber der er liv.......det er da lidt spændende.... :)
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 06 Maj , 2010, 20:49
Jeg har også hørt, at ikke alle farver er lige gode. Jeg har dels nogle blandingsfarver og så de guldhalsede, og de skrukker alle. Lige for tiden ligger den ene af de guldhalsede, den ene af blandingerne og så en af de gråstribede maraner.
for mig var det en god oplevelse, at maranerne også ser ud til at være gode skrukker, for det er jo en helt ny race her i Danmark. Nu mangler hun bare at vise, at hun også er en god kyllingefører, men det varer jo lidt endnu.
For mig er en race "helstøbt", hvis det er gode dyr standardmæssigt og også temperamentmæssigt, de skal også lægge "de rigtige" æg og endelig skal de kunne reproducere sig uden menneskelig indblanding.  :D
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 06 Maj , 2010, 23:25
Enig som altid /o

Ja jeg ku nemlig forestille mig at de hvide og sorte udstillingsmodeller er dårligere skrukker.
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: mogens præst efter 07 Maj , 2010, 19:53
Hej Johanne er det nogle som du skal bruge lige nu. Ellers har jeg nok nogle sølv sortbåndet om en måneds tid. De er af lidt forskellig alder men de vil gerne skrukke.
Hilsen Mogens
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: SigneJohanneBonde efter 07 Maj , 2010, 20:20
Ja mine de hvide er faktisk fine udstillingshøns, som jeg har købt, hvorimod den tværstribede er "hjemmelavet." <:
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: vini efter 07 Maj , 2010, 22:20
Jeg har en sort wyandot høne, som ligger super fint skruk lige nu. Men har ikke set hende med kyllinger før, så ved ikke hvordan hun er som hønemor. ::)
Titel: Sv: Dværg wyandotter som skruk?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 08 Maj , 2010, 14:12
Nej jeg skal som sådan slet ikke bruge dem ;) men det er jo fristende specielt til næste år.