Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Delodia efter 05 Maj , 2010, 12:40
-
Jeg skal forsøge at ruge mit første hold kyllinger ud, her inden for de nærmeste dage, men jeg er lidt i tvivl om luftfugtigheden. Jeg kan læse at en del er fortalere for tørrugning, men hvor tørt må der egentligt være? Lige nu viser hygrometeret kun 5%, er det ikke for lidt?
-
Nu skal jeg ikke gøre mig klog på rugning, da jeg aldrig har prøvet maskine eller faktisk ikke har prøvet og få kyllinger endnu :) "glæder mig til den dag"
Mennnn.. et hurtigt klik til venstre giver dig denne side http://fjerkrae.dk/prod/index.php?page=31
Der kan du læse om rugning og om fugtighed :)
-
Jeg har lige fået ruget kyllinger ud..
Det var i en fladruger og jeg havde først vand i maskinen efter 18. dagen.. ellers var der tørt..
Du kan bedst se det når du lyser dine æg (7-9 dag) hvor stor luftlommen er.. hvis den er for stor smider du noget vand i, hvis den er for lille ( det bliver den i hvert fald ikke hvis du tørruger i starten ) så tager du noget vand ud..
-
Når jeg udruger i den lille blå, ligger hygrometeret på 50-55% fra dag 1.
3 dage inden klækningen starter, kører jeg den op på 65-70%.
/J.
-
jeg tror at du skal justere dit hygrometer. Der følger en "opskrift" med, der går ud på at man pakker det ind i en fugtig klud - og så skal det viser 95-100 efter nogle minutter. 5 % - det lyder som et fryserum :o.
-
Tak for svarerne. :)
Ja hygrometeret stod faktisk på 45-50% (mener jeg) inden jeg fulgte instruktionen og pakkede den ind i en fugtig klud. Herefter røg den op på 100%, for herefter at falde til de 5%. Jeg tror jeg anskaffer en ny imorgen. Men det vil sige at det er ok at køre med en luftfugtighed på 50-55 fra dag 1? (det står der nemlig i vejledningen).
...Fryserum? Nej, det er faktisk en stue hvor der står over 500l vand i form af et par akvarier, hvor der fordampes en pæn del vand ;-)
-
Jeg tørruger eller med max. 40 % ind til 18. dagen. Men tjek æggene ved lysning på 7. og 12. dagen. Det giver et godt billede af om det er ok.
-
På min digitale rugemaskine er luftfugtigheden indstillet til 40% og så skal den sættes op til 65% de sidste dage, så det må være det de mener er optimalt.
-
Når jeg udruger i den lille blå, ligger hygrometeret på 50-55% fra dag 1.
3 dage inden klækningen starter, kører jeg den op på 65-70%.
/J.
Denne fugtighed er for høj.
Indtil 18 dagen skal den helst ikke over 40 %, gerne lidt lavere, fra 18 dagen op omkring 70%
-
Super! mange tak for svarerne, jeg forsøger mig frem med 40% :-)
-
Jeg tilfører overhovedet ingen fugt før på 18. dagen - det plejer at fungere rigtig rigtig godt.