Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: smilla25 efter 27 April , 2010, 21:38
-
Har lige nogle spørgsmål ang hønsehuset. Har i dag bygget en 60 cm lang firkantet redekasse (helt selv uden mandens hjælp ;) ) Det skal være til 4-5 dværghøns. Hvor højt skal det sidde på væggen? Og hvor højt skal siddepinderne sidde?
Er det bedst med spåner på gulvet og halm i redekasserne?
-
Jeg har ikke egentlige dværghøns, men har store silker som er nogenlunde på størrelse med dværge i andre racer.
De foretrækker redekasser i 30-40 cm's højde fra gulv til overkant af redekasserne.
Mine siddepinde er fra 80-110 cm over gulvet og bliver aldrig brugt af mine silker. Om det er fordi de finder dem for høje skal jeg ikke kunne svare på.
Jeg bruger halm på gulv og i redekasser og det fungerer fint nu på 12. år. Jeg er sikker på spåner på gulves også vil fungere, men det er jo nok noget dyrere i længden.
-
Jeg bruger sand på gulvet og i buden af redekasserne. Øverst i redekassen er der træuld.
-
Jeg bruger sand på gulvet og på møgbrættet, her river jeg kringlerne af dagligt, i rederne har jeg spåner; jeg har forsøgt med halm i redekasserne, men det røg ud på gulvet det meste af det.
Jeg har også haft spåner på gulvet, men det er ikke så nemt at fjerne klatterne, og jeg kan godt lide at de kommer væk hver dag.
Jeg skifter i redekasserne efter behov, ligesom jeg efterfylder med sand efter behov. Én gang om året tømmer jeg huset fuldstændigt og vasker og kalker jeg indvendigt, og der kommer helt frisk sand på. Sådan fungerer det godt og nemt for mig, men der kan være andre gode måder at gøre det på.
Mine siddepinde sidder ca en meter over gulvet, og jeg har udelukkende dværghøns. Redekasserne holder vist omkring de mål, som Erik skriver om.
-
Tusind tak for svar! :) I skriver at i kalker huset indvendigt... er det ligesom maling jeg bare "maler" på væggen? (Undskyld dumme spørgsmål)
-
Det er ligesom maling - men konsistensen er som skummetmælk, så husk overtrækstøj /o
-
Nina, der er ingen dumme spørgsmål her :D
Men det er dumt ikke at spørge, hvis man mangler svar /o
Det er grisset at kalke, men det tørrer hurtigt, kalk har den store fordel, at det virker udtørrende på utøj, desuden lysner det også i hønsehuset.