Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Linda Andreasen efter 27 Marts , 2008, 13:03
-
I går da jeg var hos hønsene var der en anderledes lyd. Jeg gik stille og kikkede ind til dem alle. Hos mine Tværstribede Plymouth Rock kan jeg se at hanen står med hovedet helt inde i redekassen hos de 2 høns som er igang med dagens æg. <A NÅ NÅ tænker jeg ,,, han er da godt nok meget galant.
Så ser jeg at min Australorp hane, (som bor i huset ved siden af) står midt i det hele og ligner noget der er løgn. <R Han har fået bank <R
Det fatter jeg ikke, der er ingen huller han har kunnet komme ind af, kun mangler taget udenfor, det fløj sidst det stormede.
Der er et hegn på 2 meter og der var slet ikke spor af haneben i sneen.
Kan han stå på trindbrættet og så sætte af op over, 2 meter er s.. højt.
Jeg følger ham pænt ind til sig selv igen og da han var væk, kommer den stribede hane ud fra redekassen.
Sikke et syn, hold da op han havde fået rigtig <R BØLLE BANK. <R Blodet løb ned af ham og han så medtaget ud <W <W <W
Derfor den anderledes lyd i hytten og derfor stod han næsten helt inde i redekassen <T <T BANGEBUKS <T <T
Det ser ud til at det kun er nogle grimme knups og en såret stolthed.Begge klarer det. Idag er de meget stille.
Jeg er Meget glad for at jeg var hjemme, ellers var det blevet en lang dag som <G struds <G
-
Lige lidt at kikke på
-
Jamen kæreste venner - hvor var det godt du var hjemme!!
-
De kan hvis de vil, flyve højt. En af hans mødre/mostre kan finde på at lægge æg på en hylde der er knap 2 meter over gulvet, så de kan godt lette hvis det stikker dem. Det kan undre for når de går frit, så er et 60 cm højt hegn nok til at holde dem væk fra køkkenhaven.
Men godt at du fik skilt parterne ad igen.
-
Uhh jeg husker det som var det i går,,,,, nu har jeg heldigvis kun to haner der enes fint om alle hønsene, så nu er der fred,,,, ja så er der jo selvfølgelig Spir, men han har fået travlt med at se til kyllingerne, og han ypper ikke kiv med andre end kattene,,,
godt du var hjemme til at redde de stakels drenge fra hinanden, jeg ved heller ikke hvordan min røde Kaj kom ud for han var lukket inde bag hegn fra gulv til loft,,, de kan hvad de vil tror jeg.