Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Martin G efter 07 April , 2010, 21:14

Titel: Danske Landhøns
Indlæg af: Martin G efter 07 April , 2010, 21:14
Er der nogen af jer andre Danske Landhønseejere som har held med af få dem skruk i øjeblikket? Jeg synes ikke der er den ønskede skrukaktivitet i år. Har været igennem golfbolde i redekasserne, alm æg i redekasserne og foderomlægning - uden held.
De sprøjter æg ud dagligt, men ikke megen hjælp til at få dem ruget ud.
Titel: Sv: Danske Landhøns
Indlæg af: Henriette Hall efter 07 April , 2010, 23:12
Jeg har en dansk dværg der lige har ruget kyllinger ud i går, men måske har dværge lettere ved at skrukke?
Titel: Sv: Danske Landhøns
Indlæg af: Vibeke efter 07 April , 2010, 23:25
Mine landhøns har aldrig været særlig tildigt på den, undtagen sidste år, da skrukkede de allerede i marts, men ellers først når de ved at der er mad nok i naturen tror jeg, de er jo ret oprindelige i deres adfærd.
Det er bare os mennesker der vender op og ned på alting ;)
Vibeke
Titel: Sv: Danske Landhøns
Indlæg af: Martin G efter 08 April , 2010, 21:27
Tak for svarene.

Har dog lige fået den dejlige overraskelse ved lidt sen ægsamling, at der lå en høne på rede. Så mon ikke de starter nu.
Titel: Sv: Danske Landhøns
Indlæg af: Sussie Baassel Holdt efter 10 April , 2010, 08:43
Det kunne da være dejligt, har selv landhøns og de lægger også bare æg i massevis, trods snydeæg fra midt marts, bilder mig selv ind at det er pga den kolde vinter???