Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Randi Krak efter 03 April , 2010, 18:48

Titel: Lån af hane
Indlæg af: Randi Krak efter 03 April , 2010, 18:48
Jeg har overvejet at låne en maran herre til mine damer og så håbe på det kunne blive til nogle kyllinger på et tidspunkt, men jeg har lige lidt praktiske spørgsmål:

1; Hvordan er det nu med 'leveringstid af æggene' for at få dem racerene?? Jeg har fulgt med i den anden tråd som Finn vist nok startede så havde tænkt mig at holde wyandot hanen fra maranerne i 3 uger før jeg sætter dem sammen med maran hanen..

2; hvad vil Maran hanen sige til at blive rykket hjem til os og så skulle tilbage?? Vil det have indflydelse på den hieraki som jeg er i hønsegården?? Han render med Isa og kochin damer..

3; er der andre ting jeg skal være obs på??

Randi  :)

Titel: Sv: Lån af hane
Indlæg af: Randi Krak efter 04 April , 2010, 21:42
Hmm, er der slet ikke nogen med erfaringer som de kan dele ud af  ???
Titel: Sv: Lån af hane
Indlæg af: Marianne Vedel efter 04 April , 2010, 21:47
Jeg har ingen erfaringer, Randi, men jeg kunne da forestille mig, at hanen ville nyde nogle nye, dejlige damer  ;D
Titel: Sv: Lån af hane
Indlæg af: Randi Krak efter 04 April , 2010, 21:54
Denne herre er super aktiv når det gælder at træde damerne - og han har været vant til de to maraner jeg har - så forhåbentlig kan der være gensynsglæde  ;)

Jeg er mest nervøs for når han skal tilbage til hans nye flok - om han så bliver tromlet af damerne eller om de accepterer han har været væk fra hierakiet..
Titel: Sv: Lån af hane
Indlæg af: Marianne Vedel efter 04 April , 2010, 21:59
Hvis ellers han er en herre af passende alder, burde han kunne sætte sig i respekt. Altså en ikke alt for ung hane.
Titel: Sv: Lån af hane
Indlæg af: Randi Krak efter 04 April , 2010, 22:04
Tror nok han er knap 1 år gammel nu.. Han virker som en bestemt herre - da han blev sat sammen med sin nye flok, 'voldtog' han de to gamle damer han blev sat sammen med.. Damerne er ca 3 år gamle..
Titel: Sv: Lån af hane
Indlæg af: Marianne Vedel efter 05 April , 2010, 08:04
Der kan du bare se, han har styr på dem.