Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Arvelighedslære => Emne startet af: Susanne efter 25 Marts , 2010, 18:36
-
Måske er det for tidligt, men nu prøver jeg.
Jeg har nu kun to maraner tilbage af mine hjembragte rugeæg fra Frankrig.
En blå/kobber og en spættet.
De er klækket d 19 oktober 2009 - dvs godt fem måneder gamle.
Er det muligt at der er en høne og en hane?
Og hvis ja, og hvis man krydser dem, hvordan bliver kyllingerne så?
Håber billederne er fyldestgørende - de er lige snuppet her i tusmørket.
-
Mit bud er at den spættede er en lille høne, og den kobber-blå er en lille hane, men jeg er langt fra at være ekspert :D
Hvor ser de fine ud.
Jeg har ikke noget bud på, hvilke kyllinger det kan give, men mener at huske noget med at splash parret med blåt skulle være en god ting. Men jeg ved ikke, om det er splash som i din spættede.
-
Mit bud er, at den kobber-blå er en høne, den spættede er jeg derimod mere usikker på. Synes den kobber-blå ligner meget de høner jeg har i den alm. kobberfarvede variation.
-
Jeg tror også den kobber-blå er en høne. Halsfjerene ser godt nok spidse ud, men der er ingen spidse eller farvede sadelfjer.
Den spættede synes jeg også ligner en høne. Men det undrer mig lidt, at de er lige gamle. Den spættede virker slet ikke så udvokset som den anden.
Min egen hane havde allerede tidligt enorme hoveddele, endnu inden han fik hane-hale.
-
Jeg tror den spættede er en høne. Den blå er noget sværere at se. Hvad med benene, er der forskel på tykkelsen af dem.. (jeg sværger meget til at kigge på
dameben...)
-
Jeg tror også den kobber-blå er en høne. Halsfjerene ser godt nok spidse ud, men der er ingen spidse eller farvede sadelfjer.
Den spættede synes jeg også ligner en høne. Men det undrer mig lidt, at de er lige gamle. Den spættede virker slet ikke så udvokset som den anden.
Min egen hane havde allerede tidligt enorme hoveddele, endnu inden han fik hane-hale.
Er enige med dig Marianne. Jeg tænkte også, at de ikke så lige gamle ud ;D, derfor er jeg sådan i tvivl om den spættede. Den hane jeg så har i gården lignede også ret længe en høne i hovedet, men den havde dog kobberfarverne ned af ryggen.
Jeg synes benene ser lige tykke ud, men føler mig ret sikker på den kobberfarvede blå.
Har selv en misfarvning af en maran. Den er blevet hvid med en smule kobberfarve. Jeg har også svært ved at bedømme den. De kan være ret svære de maraner. Er spændt på Lenes besyv, hun er vist den der har haft maraner længst og man kan jo håbe hun kan bedømme det.
-
Den blå er noget sværere at se. Hvad med benene, er der forskel på tykkelsen af dem.. (jeg sværger meget til at kigge på dameben...)
Hehe :D
Den blå har lidt kraftigere ben end den spættede. Men hele dyret er faktisk kraftigere - altså overalt. De er nøjagtig lige gamle - klækket samme dag. Den anden spættede, jeg havde (som døde tidligere idag) var af samme bygning som denne spættede. De var søskende - den blå har andre forældre.
Kan størrelsesforskellen fortælle forskel på køn...? Eller er der bare forskel fra individ til individ indenfor samme race.... altså lidt lissom Pavarotti og Tue West?
-
Jeg holder også på at den blå, helt sikkert, er en høne.
Inden jeg læste indlæggene sad jeg også og undrede mig over, om billederne var taget samtidig... De ser ikke lige gamle ud (men det er de jo så alligevel)
Den spættede tror jeg også er en høne i forhold til hoved delene men dens statur ser lidt mere "ranglet" ud som hane kyllinger ofte gør. Mit bud er dog, som skrevet, 2 høner.
Så jeg tror ikke du behøver at bekymre dig om hvad udfaldet ville være, ved at krydse dem ;D
Danny
-
Føler mig slet ikke i tvivl om at de begge er høner.
Det kan jo være lige meget nu, men krydser du splash og blå, får du 50% splash og 50% blå.
Du kan dog krydse dem begge med en sort/kobber hane og så får du:
Splash høne: 100% Blå/Kobber
Blå høne: 50% Sort/Kobber og 50% Blå/Kobber
I øvrigt, kan jeg rigtig godt lige den blå. Jeg er jo ikke ekspert, men flot er den.
Thomas
-
Er spændt på Lenes besyv, hun er vist den der har haft maraner længst og man kan jo håbe hun kan bedømme det.
Tak for tiltroen Lisbeth ;) . Men jeg kan virkelig også være i tvivl, hvilket specielt mine guldgøge spættede har bidraget til.
Men mht. til dine Susanne, vil jeg skyde på at det er 2 høner. Mon ikke at du også ville ha hørt et lille spædt kykkelikyyy fra dem nu hvis der skulle gemme sig en smule hane i dem.
De belgiske peter og jeg havde galede fra de var 8 uger !
-
Det er to høner.
-
Tusind tak for brugbare og fyldestgørende svar.
Sikke meget god viden, man kan få del i her :D
Det lyder som to høner - uden tvivl. Jeg må da ha fat i en kobberhane når vi kommer lidt længere hen på foråret - de skal jo have deres eget lille hus og indhegning.
Og tænk, at splash-hønen så vil få blå kyllinger - facinerende!
Tak igen til I dygtige hønse-eksperter *o
-
Hvis du kommer forbi Fyn, så har jeg en kobberfarvet der ikke er begyndt at gale endnu ;) ;D
-
Tak, Lisbeth, for hurtig henvendelse /o
Men jeg har faktsik lige fået lovning på en hane fra Djursland - og det er jo noget tættere på.
Ellers havde jeg såmænd gerne kørt til Fyn - det er da en lille indsats i forhold til fornøjelsen :D
Glæder mig SÅ meget til at få marankyllinger (hov - nu er det jeg skal passe på, at der ikke går "Konen med æggene" i det)