Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Vigge efter 23 Marts , 2010, 16:46
-
Hejsa, tror at mine to silker er gået skruk - lige ved siden af hinanden, ser ud som om de ligger og hygger sig sammen... kan jeg lægge æg under dem begge?? vil de kunne ligge der sammen?? vil det kunne gå?
mvh
Vigge
-
Hej jeg har to skrukke liggende - de deles pænt om æggene :D se evt min tråd med "spørgsmål fra skrukmormor" - der er også et billede af de to: næb mod næb ::) lige nu ligger de mere "side by side", held og lykke med dine.
Anita
-
Har også haft skrukker liggende sammen og de gik også sammen bagefter med kyllingerne. Det gik fint ;)
-
Ja,, hyggeligt med 2 der ruger på samme tid..men kig lige under dem en gang imellem hvis de ligger helt tæt sammen ..sidst jeg havde 2 kochin skrukker til at lægge side om side..endte det med at de stjal hinandens æg..så den ene efter en kort gåtur ingen æg havde da hun kom tilbage.. ;)
går det fint med Houdan flokken endnu..?
vh. Rikke