Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: G. Lausen efter 14 Marts , 2010, 12:49

Titel: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: G. Lausen efter 14 Marts , 2010, 12:49
Fruen i huset er begejstret medlem af dette forum!
Stor var hendes glæde og interesse, da hun så at man ville lave et ægtællingsforsøg - HUN kunne være med, eller rettere hendes høns kunne. Det var koldt i Danmark, frost og sne... i driver så store, men det syntes ikke at genere hønsene, de lagde æg... masser af æg... så konen talte og talte ... regnede og drømte... snart skulle hun have penge nok til at købe nabogården og da kunne hun rigtig nok knejse med nakken... og AK .. som i den gamle historie... den hele lyksalighed faldt... thi EFTER at konens blomst havde skrevet sig ind i æganalerne... ja... så valgte kræet at hvile på lauerbærne... for i marts har den kun leveret sølle 5 æg... og konen er nu så ked, så ked... for nu kan hun jo nok alligevel ikke købe nabogården og blive gårdkone... med eget ckr nummer... ak ja... ak ja... stolthed og storhed står for fald... suk!
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Eva efter 14 Marts , 2010, 13:20
Nej hvor sært, her er det samme historie, straks kalenderen skiftede til marts = 0 æg.

Skulle jeg ha´ indført doping kontrol i februar måned. Findes der hønse epo.
Hvorfor var der egentlig så få dværghøns med, opgav de på forhånd da de store på mystisk vis kom frem med så mange æg  ??? ja spørgsmålene hober sig da op efter sådan et samentræf.
 ::).

Håber både høns og vi koner får pustet ud, og at den normale hverdag snart indfinder sig. ;)  ;)
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Henriette Hall efter 14 Marts , 2010, 13:23
Det er sjovt så opmærksom man bliver, når der tælles. I februar startede mine 5 barneveldere ud med to dage med 4 æg, og så gik det ned ad bakke. For det meste 2 æg om dagen, men også et par dage uden æg. Heldigvis får jeg stadig 2-3 æg om dagen selv om vi er kommet til marts og en af dværgene har lagt sig skruk.
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Susanne efter 14 Marts , 2010, 13:58
Det er altså mærkeligt! Her er sket det samme.

Efter at jeg har glædet mig over (eller rettere: pralet med) fem æg om dagen fra mine seks brune italienere er de også nærmest gået i stå igen.

Nu ca to om dagen og en enkelt dag nul.
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Pjaltenborg efter 14 Marts , 2010, 14:28
Så ka´i lære det !!!!! Råwer en Søs der ikk har fået et eneste æg siden november  ::)
Dvs.. i dag har jeg fået 5 .... og dagen er ikk engang slut ..men det da ozz kun fordi de nye høns lige er flyttet hertil i går. Der går nok lige et par dage inden de regner ud at på Søs,s matrikel holder man æggefri  /d
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Eva efter 14 Marts , 2010, 14:31
 *t

Vis dem lige øksen.

Det er altså så synd for dig, har du sneget dig i brugsen efter æg ?
For det er så pinligt når alle ved man har høns derhjemme.
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Storm-Olsen efter 14 Marts , 2010, 17:01
Her er det gået lige modsat. Ingen æg at prale med i februar, men nu vælter vi os i dem :D
Og parringsgale haner... Hold da op der er sus i hormonerne på matriklen :D
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Wanda efter 14 Marts , 2010, 17:19
a et er her som hos storm olsen..... ingen i februar, men nu skal jeg da lige love... de eneste der ikke leverer endnu er de maraner om helt skal levere til fremtidig avl ... men det er vel typisk :)
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 14 Marts , 2010, 18:14
Her var der heller ingen i februar, men to blomster har valgt at starte æglægning, så nu står æggene om dem i stor fede stråler. fem dage har vi fået to æg fra de to pr dag, og to dage med et enkelt. Det er bare super godt ;)! Silken ligger nu skruk, og venter på en sending æg, som først kommer om længe, men den hygger sig da ;)
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: Louise S. efter 14 Marts , 2010, 19:47
Ja, mine høns fik jo præstationsangst og lagde kun et eneste sølle æg i februar - og så har de ellers sprøjtet æg ud så snart det blev marts. Men de nåede da lige at få ødelagt statistikken for blomsterhønsenes æglægningsevner  *s

Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: pilegaarden efter 14 Marts , 2010, 22:56
Jeg har haft masser af æg i februar, fra både de store høns og fra mine silkehøns. En overgang kom der 8-10 æg om dagen. Og har som sådan heller ikke problemer med mængden af æg her i marts, omend den er lidt mindre end i februar. Nu har jeg så også haft 2 skrukke silker. Den ene begyndte at skrukke i februar, den anden er først begyndt her i marts.
Jeg får for tiden 6-8 æg om dagen. 3-4 af disse er fra mine 4 hybrider.
Titel: Sv: ALDRIG mere ægtælling :(
Indlæg af: P. Jakobsen efter 15 Marts , 2010, 03:00
Nu nåede jeg ikke at være med i den ægtælling.

men mine begyndte i februar wyandotten, den skånske og orpingtonen..

Louise Sø, hvis det kan trøste, lagde min lille skånske sine første æg i februar.. Og må sige jeg er vildt overasket over, hun lagde omkring 16-17 æg af en nybegynder  <M endda meget flotte store æg, på omkring 50 g  :o

Håber det løfter lidt op i statistikken..