Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: lars kvistgaard efter 25 Februar , 2010, 10:18
-
der er en svane der har fået den geniale ide at hvor der er gæs er der sikkert også mad, det er jo ikke så dumt enda, men jeg er nu lidt i tvivl om hvad jeg mener.
jeg kan godt indvære den smule foder den æder, men jeg er sku ikke glad ved den måde den går ind og ud på, den burde lære at bruge lågen som vi andre ;) og ikke vade hegnet ned.
-
Bare den ikke lærer gæssene at komme ud uden at bruge lågen... Uh, må vi ikke se et billede??
-
Lars, du må ud med kameraet, det vil vi gerne se, det er jo en fantastisk fugl at få besøg af.
-
Velkommen på forum, Lars :D
Ja, det er da lidt træls, hvis den bare tramper det hele nede, men det må da være lidt sjovt med sådan et besøg.
Tror du ikke den forsvinder igen, når vi går mod mere snefri tider? *k
-
måske skulle du sætte et skildt op, så den kunne se hvor døren er <H men nok bedst med en tegning/billede - jeg tror ikke svaner læser så godt <A
mange hilsner
Grethe
PS velkommen til et super forum!! :)
-
Kan man mon spise svaner? ::) ;D
Hvilken slags gæs har du? Jeg skal selv til at have gæs inden længe :)
Vh. Christina
-
@ Christina : spise svaner ? Hæ , det vækker minder fra min tid som aktiv blandings misbruger : en misbruger jeg kendte brugte først penge på hans hash og rødvin - når han så blev rigtig rigtig sulten skød han en svane , lagde den i kærnemælk : vupti - mad til flere dage. Han gik heller ikke af vejen for en måge eller sæl ..... Udmærket kost iflg. ham ???
hanegalgak
-
Svaner smager eftersigende glimrende, faktisk så godt at de var tæt på at blive udryddet indtil de blev fredet /o så hold dig til gæs Christina
-
Kan man mon spise svaner? ::) ;D
Hvilken slags gæs har du? Jeg skal selv til at have gæs inden længe :)
Vh. Christina
Ja... man kan godt spise dem... men det er forbudt..... Og det er kun de Grå der kan spises... med mindre man elsker levertran... for det smager de hvide voldsomt af efter sigende....
-
Svaner kan godt spises men kun ungerne inden de bliver udfarvet,
De blev også kaldt for sækkegæs på grund af de var fredet og så var det bare med at gemme fuglen i sækken.
Men der er nu ikke blevet skudt så mange tror jeg da de er meget seje i bkødet ikke nogen delikatesse.
Det er nok derfor vi jægere ikke brokker os over fredningen da det ikke er noget at længes efter at sætte tænderne i.
Allan
-
Ej, det var faktisk mest for sjov! :D Jeg troede kun svaner var prydfugle, men der kan man bare se! :)
@hanegalgak: Hvor vildt! Og ligefrem at spise måger...? :o Men ja, hvorfor ikke?! :D Sæl har jeg smagt, da jeg gik på husholdningsskole for 12 år siden...det smagte glimrende med fransk sennep til, og så på rugbrød... :)
-
desvære fuglen er fløjet og de billeder jeg fik med mobilen er ikke gode.
jeg skulle desnære på kursus i eftermidags så jeg er lige kommet hjem igen, men den blev set af min kone igen ved 17 tiden.
jeg vil lige fortælle at mågebryster der steges sammen med ederfuglebryster skulle være rigtigt godt og ikke til at smage forskel på, det fortalte min lære da jeg tog jagttegn.
-
jeg glemte at svare på hvad jeg har.
et par grågæs
10 moskusænder
1 gl danskland hane dværg
4 gl danskland høns dværg
4 tysk høns dværg
på ønskelisten er orpingtong i gul og stor, måske brongse kalkuner.
kalkuner er dog ikke bestemt indnu, jeg kan ikke forstå at det skal være så vanskelig som der skrives om i bøgerne.
jeg har købt kalkun kyllinger et par gange og aldrig haft problemer bare der er æblecider i deres drikkevand, jeg har dog aldrig mødt dummere fugl
-
Hvad gør æblecider i deres drikkevand godt for? Er det æblecider-eddike?
-
æblecider gør at de ikke får får en leversygdom, den ene dag ser de friske og dagen efter er de vældet og døde. jeg har set det hos min svigermor et par gange ( ja ja det var hendes kalkunerne der døde) når man undersøger dem er leveren fuld af hvide pleter.
jeg har fået en fin forklaring et sted men jeg kan ikke huske hvad sygdommen hedder, jeg har fået rådet af rognsmeden og har ikke døjet med det selv.
-
utaknemelig gæst ikke at bruge døren
mvh randi n
-
æblecider gør at de ikke får får en leversygdom, den ene dag ser de friske og dagen efter er de vældet og døde. jeg har set det hos min svigermor et par gange ( ja ja det var hendes kalkunerne der døde) når man undersøger dem er leveren fuld af hvide pleter.
jeg har fået en fin forklaring et sted men jeg kan ikke huske hvad sygdommen hedder, jeg har fået rådet af rognsmeden og har ikke døjet med det selv.
Det lyder da interessant. Især når man (jeg) påtænker mig at få mine første kalkuner i år.
Mener du æble eddike eller æblecider?
Danny
-
æblecider