Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Jane Berg efter 24 Februar , 2010, 19:27

Titel: Rensning af æg - hvordan??
Indlæg af: Jane Berg efter 24 Februar , 2010, 19:27
hejsa allesammen

har brug for råd fra jer.. (igen igen)

nu er mine dejlige damer begyndt at lægge æg.. og det jo skønt.. /o
men hvordan skal jeg rense æggene??

jeg har fået at vide at man ikke må bruge koldt vand, da dette mindsker æggenes holdbarhed?
nogle siger man skal bruge vand blandet med eddike og andre siger en fugtig klud??

hvad er den rette måde at gøre det på ???

håber i kan hjælpe..

hilsen Jane
Titel: Sv: Rensning af æg - hvordan??
Indlæg af: Marianne Vedel efter 24 Februar , 2010, 19:33
Du skal helst ikke bruge væske til at rense æggene, al væske vil forringe æggenes holdbarhed. Du kan skrabe æggene rene med en urtekniv eller bruge sandpapir.
Titel: Sv: Rensning af æg - hvordan??
Indlæg af: Frederik Behrens Jensen efter 24 Februar , 2010, 19:34
Jeg plejer at lave noget lunken vand også hælde en lille smule eddike i, det virker helt fint for mig.
Titel: Sv: Rensning af æg - hvordan??
Indlæg af: Christina efter 24 Februar , 2010, 20:58
Hvis vi snakker æg, som skal bruges til rugeæg, så skal de kun renses med en kniv eller sandpapir, som Marianne også skriver. Æggene risikerer at blive ødelagt, hvis man bruger væske.

Hvis de bare skal bruges til at spise, så plejer jeg selv at lade dem ligge i plastikæggebakkerne, og så skylle/rense evt. beskidte æg, umiddelbart inden jeg skal bruge dem, hvis de har fået en smule hønsemøg på sig ;)
Titel: Sv: Rensning af æg - hvordan??
Indlæg af: Marianne Vedel efter 24 Februar , 2010, 21:23
Som Christina skriver, er det vigtigt, at vente med at rense æg til umiddelbart inden man skal bruge dem, da man ellers kan "skubbe" evt. snavs gennem porerne i æggene. Hvis man vasker rugeæg, kan man risikere at tilstoppe porerne, så fosteret ikke kan ånde, og man kan også risikere at forurene ægget inden i.