Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Julie Frederiksen efter 23 Januar , 2010, 21:32

Titel: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Julie Frederiksen efter 23 Januar , 2010, 21:32
Hej Alle  :D

- Jeg kender den race der hedder "Brun Ægland", men hvorfor kan jeg ikke finde den nogle steder på nettet osv? Nogle der kender et andet navn for den race?

Det er den hønserace på billedet, der er af den race:
(begge høns er af den race, men faderen til den lyse var også lys.. men de var/er begge ren racet)

http://i50.tinypic.com/dzuypj.jpg

- De skulle være meget kendt for at lægge mange æg.  ;)
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Carsten Blohm efter 23 Januar , 2010, 21:45
Brun Ægland det en hybrid race kun avlet til æg lægning

Du skriver noget om at forældre dyrene er ren racet!

hvilke racer tænker du på??
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Wanda efter 23 Januar , 2010, 21:46
Det ligner rigtig meget dem vi kalder for hybrid / isa brown,/ røde amerikanere :) Det er den slags de bruger mange steder i industrien. Og ja, de er trofaste æglæggere. Der er en del der har dem herinde :)
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Julie Frederiksen efter 23 Januar , 2010, 21:47
Brun Ægland  ;)

- Vi købte nogle salmonella kontrolerede  (hane & høns... hanen var hvid og hønsene brune)
- Vi fik kyllinger fra dem
- Og så blev de "ren racet"
Men den sidste af dem, (hanen) døde desværre her i forgårs /;.


Hvis du forstod noget af det? ;D
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Julie Frederiksen efter 23 Januar , 2010, 21:49
- Jeg har lige læst under hybrid, og det er den (-;
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: pilegaarden efter 23 Januar , 2010, 22:01
Jeg tror det er en god ide at undlade at tale om race, når det drejer sig om hybrider. For det er ikke en race høne. Det er dyr der avles med et af to formål nemlig enten 1) abnorm ægproduktion normalt over en relativ kort periode 1-1½ år eller 2) abnorm kødtilvækst med henblik på slagtning i tidlig alder.

Hybrider er hvad man også kalder industrihøns, så fremavlet med henblik på industriel produktion af æg eller kød.

Dermed ikke sagt at man ikke kan have dem i et hobbyfjerkræhold. Det kan man nemlig sagtens, også gerne gående sammen med egentlige racehøns.

Andre navne for samme type (æglægningshøns): Isa Brown, Isa Warren, Lohmann og der er sikkert mange flere navne, men i bund og grund er det blot industrihøns.
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Julie Frederiksen efter 23 Januar , 2010, 22:08
Jeg kan så sige det er de bedste høns jeg nogensinde har haft, og de har altid været nogle høns med godt helbred  :D

Og de er simpelthen så nemme at gøre tamme  ;)


Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Julie Frederiksen efter 23 Januar , 2010, 22:09
Og det skal så os siges, at de nærmest ligge æg til det sidste, og de fleste af mine blev ca. 6 år  ;).
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: sussie efter 23 Januar , 2010, 22:15
Jeg har 4 hybrider gående med mine andre renracede, de giver godt med æg når alt andet slår fejl....Sussex hanen får lov at træde dem om sommeren når de går frit og kyllingerne bliver spist, jeg har ikke prøvet at lade hønnikerne af disse gå videre til æglægning så jeg aner ikke om de også bliver gode æglæggere( men mon ikke). Jeg er bange for at jeg får urent blod ind i Sussex, derfor får de ikke lov til at gå en generation videre, men køber nye hybrider når de gamle er "brugte"
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: pilegaarden efter 23 Januar , 2010, 22:21
@ Julie

Mit indlæg var på ingen måde skrevet for at nedgøre hybrider. Beklager, hvis det kunne forståes på den måde. Jeg har selv 4-5 hybrider gående sammen med mine racehøns og er meget glad for deres bidrag i form af æg.

Jeg har i andre tråde argumenteret for, at det ikke er så afgørende hvor hønsene kommer fra. Det der er vigtigst er, hvordan de har det i det daglige.

Både racehøns og hybrider kan have en aldeles fremragende og dyreetisk korrekt tilværelse hos os hobbyavlere, og da gerne i blandet flok.
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Julie Frederiksen efter 23 Januar , 2010, 22:24
@ Julie

Mit indlæg var på ingen måde skrevet for at nedgøre hybrider. Beklager, hvis det kunne forståes på den måde. Jeg har selv 4-5 hybrider gående sammen med mine racehøns og er meget glad for deres bidrag i form af æg.

Jeg har i andre tråde argumenteret for, at det ikke er så afgørende hvor hønsene kommer fra. Det der er vigtigst er, hvordan de har det i det daglige.

Både racehøns og hybrider kan have en aldeles fremragende og dyreetisk korrekt tilværelse hos os hobbyavlere, og da gerne i blandet flok.

Det ved jeg skam godt det ikke var  ;) Men jeg ville dog lade dig vide, hvor meget glæde jeg har haft af dem.. For det meste er det også med den slags høns, at de ikke er skabt til at være rugemor osv, men det gad mine godt d;
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Rixen efter 23 Januar , 2010, 22:39
Brun ægland, esa Brown, isa warren, røde amerikaner er krydsninger af hvide italienere og New Hampshirer - mener jeg..kan ikke huske hvad for 2 krydsninger der er i Amberlink..vh. Rikke
Titel: Sv: Kaldes racen andet?
Indlæg af: Lene Lestat efter 23 Januar , 2010, 23:10
Det var nok i helt "gamle dage" at man selvfølgelig startede med at krydse f.eks Italienere, Rhode Island Red og New Hampshire for at lave hybridhøns.
Nu er det stærkt indavlede fabriks hemmelige "opskrifter" som bruges. Disse linjer opnår når de krydses i første generation (F1) en krydsningsfrodighed (heterosis)., som gør afkommet til superæglæggere, som så bruges i industrien eller hos private.
Når disses dyr krydses igen, så bliver afkommet ringere end forældre dyrene, for der opnås ikke nogen krydsnings frodighed.