Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: pilegaarden efter 22 Januar , 2010, 20:43
-
En af mine voksne silkehøns er pludselig begyndt at opføre sig som man somme tider oplevet at kyllinger gør. Hovedet køres bagover, lægges på siden, og køres så lidt rundt i cirkler. Som en stjernekigger kylling.
Jeg har isoleret hende og taget hende ind i det varme fyrrum indtil videre.
Er der nogen af Jer andre der har oplevet lignende med voksne høns?
Og er hun pludselig blevet stjernekigger?
Hvad skyldes det? Og kan hun kureres?
-
De der klamme lunge et eller andet orm ...åårh hvad er det nu de hedder
eller gabesyge
(eller er det det sammen ?)
-
Adr....det er det samme ...tjek under gabesyge ...kan godt lyde som det ?
-
Det virker nu ikke som om den gør det for at få luft.
Desuden fik hønsene en saltsyre kur for ca 1 måned siden.
Men jeg vil da checke hendes mund/svælg for en god ordens skyld.
-
Lyder da mærkeligt når hun nu er voksen :-\
Tager saltsyre det også når det er gabesyge/lungeorm eller hvad det end hedder?
-
Har lige haft hende oppe og kigget hende i munden. Der var ikke umiddelbart noget unormalt at se.
-
Har lige tilset hende igen og mens jeg sad der og snakkede med hende fik hun pludselig noget der mindede om et epileptisk anfald. Hun nærmest væltede rundt i buret og kørte hovedet rundt i de særeste buer.
Har hun det ikke bedre i morgen formiddag, tager jeg hovedafbryderen.
Det ser ikke godt ud, og der er ingen grund til at hun skal lide unødigt.
:'(
-
Jeg kan da ikke huske hvad det hedder, men jeg havde en maran høne, der pludselig opførte sig sådan, den blafrede rundt, og så var den ok, og derefter blafrede den igen og faldt død om. /d
-
@ Ina.
Det sidste du nævner har min så ikke gjort endnu.
Men som sagt, er den ikke i klar bedring i morgen, vil jeg hjælpe den med den del.
-
Hej
Jeg har også fået en sådan høne, den er fra 2008 og det kom på nogle få dage, jeg kan se hun har kranieknold, så jeg regner med det er det der gør det.
Før i tiden sagde man det kom af stres, men det tror jeg ikek i dette tilfælde.
Det er den en af mine tyske dværge, så jeg har gået og håbet på hun var blevet bedre, men jeg tror det ikke, så hun bliver afliver i morgen, det er synd.
HIlsen
Tommy
-
Hej Tommy.
Der er ikke andet usædvanligt at se på min, end at hun 'kigger stjerner', og får et anfald, og så kører hovedet rundt i nogle bizarre buer.
Det var en af de store vildtfarvede jeg købte af dig i sommers (ingen klager i det udsagn :)) så hun er jo fuldt udvokset nu, så det er jo lidt besynderligt.
Men som sagt checker hende godt efter i morgen, og giver hende fred, hvis jeg finder hun er bedst tjent med det.
-
Hej Erik
Det er lidt besynderligt hvad det komme af, denne høne er det værste tilfælde jeg har haft, hønen køre rundt på hel gulvet og hun stritter ud med benene og får som du beskrivet det, nogle anfald så det hele går på hende.
Min høne har ikke dårlig mave eller andre ting som skulle gøre det, hun spiste og drak lidt vand da jeg fodre her i eftermiddags, det var lige to minutter hun var klar og så fik hun et anfald igen.
Jeg tror jeg vil filme det i morgen inde hun bliver aflivet, måske nogle kan give at svar hvis de ser hvad der sker.
Hilsen
Tommy
-
Kan det være Mareks sygdom, (Hønselammelse)
Jeg synes der er noget af det der bliver snakket om, der ligner nodet af det jeg havde.
-
Det lyder ligesom drejesyge hos duerne. Drejesyge skyldes en Paramyxo-virus. Men jeg aner ikke, om den kan smitte høns.
Hvis duerne får det, får de hjernebetændelse - og det giver netop de anfald I beskriver.
-
Der var ingen bedring til formiddag, så den blev udfriet fra sine lidelser.
Den spiste stadig pænt med mad omend den havde lidt akavede bevægelser når den hakkede til foderet. Den havde ganske normal og fast afføring. Efter aflivning så jeg den grundigt efter i svælget, men der var ingen tegn på forekomst af orm.
Mens hønen stadig var i live bemærkede jeg at halsen nærmest var låst i en bueform, som en af buerne i et S. Og hønen var tilsyneladende ikke i stand til at rette halsen ud fra denne bue.
I nedenstående sekvens er en kort optagelse fra i formiddags. I slutningen af sekvensen ses det tydeligt hvordan hovedet drejes helt akavet rundt. Totalt ca 180 grader. Jeg oplevede kun et enkeltstående 'epilepsi' anfald i går.
http://www.youtube.com/watch?v=mwZJGDrucYU
Og til Tommy: Hønen bar ring DK 15 08 00638, hvor 08 står på tværs af ringen.
-
Jeg havde en gammel høne der gjorde det, jeg forsøgte mig med lidt forskelligt, men efter nogle dage døde hun /:
-
Det var nok det eneste rigtige, det så ud som om den havde det rigtig skidt :(
Mht. ring, betyder 08 at dyret er fra 2008.
-
Der var ingen bedring til formiddag, så den blev udfriet fra sine lidelser.
Den spiste stadig pænt med mad omend den havde lidt akavede bevægelser når den hakkede til foderet. Den havde ganske normal og fast afføring. Efter aflivning så jeg den grundigt efter i svælget, men der var ingen tegn på forekomst af orm.
Mens hønen stadig var i live bemærkede jeg at halsen nærmest var låst i en bueform, som en af buerne i et S. Og hønen var tilsyneladende ikke i stand til at rette halsen ud fra denne bue.
I nedenstående sekvens er en kort optagelse fra i formiddags. I slutningen af sekvensen ses det tydeligt hvordan hovedet drejes helt akavet rundt. Totalt ca 180 grader. Jeg oplevede kun et enkeltstående 'epilepsi' anfald i går.
http://www.youtube.com/watch?v=mwZJGDrucYU
Og til Tommy: Hønen bar ring DK 15 08 00638, hvor 08 står på tværs af ringen.
Sygt :O det var lige præcis sådan min gjorde, også slikehøne.
-
Mangel på E-vitamin og selen kan også give sig udslag i abnorme halsvridninger. (Det kan ND også... Men det er meget smitsomt, så det ville nok ikke kun være én høne, det gik ud over).
-
Tvivler umiddelbart på at problemet er vitamin/kostrelateret. Mine høns får både vitamintilskud (Vispumin) samt meget overskudsmad fra køkkenet, heriblandt brød, grøntsager, ris, kartofler og hvad der ellers måtte blive tilovers. Derudover får de hønseguf 1-2 gange om ugen, og en ordentlig portion skal jeg love for.
-
Hun var ellers en meget smuk høne.
Det er trist når de ikke har det godt, jeg er sikker på at du gjorde det rigtige.
Du får lige en omgang cyber *t *t *t *t
-
Jeg tror jeg vil filme det i morgen inde hun bliver aflivet, måske nogle kan give at svar hvis de ser hvad der sker.
Hej Tommy.
Fik du anledning til at filme hendes opførsel. Som du kan se længere oppe i tråden fik jeg lavet en kort sekvens film inden jeg aflivede min høne.
-
Tak Lene.
Var også meget ked af at skulle gøre en ende på hendes liv. Heldigvis har jeg lidt flere der ligner hende til forveksling.
-
Det er jo heller ikke sikkert de fejler det samme som min høne, hun flagrede rundt som om hovedet allerede var hevet af hende, så landede hun et eller andet sted, rejste sig og gik omkring til næste anfald, men det gik hurtigt ned af bakke, og til sidst blev hun liggende, der gik kun to dage, så var det slut, men jeg tænkte jo ligesom I andre når hun gik videre at så gik det nok over, men det skal man nok ikke vente.
-
Jeg vil nu stadig holde på Mareks sygdom, efter at have set videoen..
Jeg har haft et par stykker, der havde noget lignende for et års tid siden, har også haft et par andre tilfælde, som var værre, hvoraf en af dem lå på gulvet og roterede bare rundt, når den sparkede ud med det ene ben.
De blev alle aflivet efter kort tid, da jeg ikke syntes jeg ville have dem til at lide.
-
Jeg havde 3 kyllinger der gjorde det samme og en enkelt af dem som gjorde som Børge skrev, men har ikke oplevet noget siden, heller ikke ved de overlevende, jeg fandt jo ud af de havde orm så gav skylden at de manglede vitaminer pga orm.
-
Manglende B-vitaminer kan give noget lignende, men det er lidt usandsynligt, at hønsene ikke skulle få B-vitaminer.
Her et klip fra vidensdatabase:
B-avitaminose
B-avitaminose er betegnelsen for det sygdomsbillede, der opstår, når fuglen har vitamin B mangel. Som nævnt ovenfor er vitamin B en stor gruppe af vitaminer, der har indflydelse på mange funktioner hos fuglen; særligt i forbindelse med centralnervesystemet.
Symptomer: Lammelser, almen svækkelse, tvangsbevægelser og forvridning af hovedet.
Forebyggelse og behandling: B-vitaminmangel forebygges ved at sørge for, at fugle får en ernæringsmæssigt optimal foderdiæt; evt. suppleret med et multivitamintilskud. Det er værd at have med i baghovedet, at visse tarmparasitter; f.eks. coccidier æder B-vitaminer; så fugle, der har fået konstateret tarmparasitter bør have ekstra B-vitaminer i en periode. Spørg din dyrlæge til råds.
-
Tvivler på at det er vitaminmangel der er årsagen. Måske snarere for mange vitaminer :D.
Jeg har haft høns i 12 år og aldrig tidligere set noget lignende.
Først inden for det sidste år er jeg begyndt at give mine høns hønseguf.
Og først inden for de sidste 3-4 måneder er jeg begyndt at give dem vitamintilskud (Vispumin).
Så tror umiddelbart vi skal søge efter andre årsager.
Venter på at se om Tommy fik filmet sin syge høne, men ved også at han har haft travl med udstilling i Køge.
-
I morges, da jeg lukkede hønsene ud, havde de alle det godt, og for en time siden fandt jeg en af mine vildfarvede dværgsilker liggende på jorden med hovedet vredet i en mærkelig stilling, præcis som i filmen omtalt her i tråden.
Hønen er aflivet, da jeg ikke kunne se, hvordan den skulle komme sig - ikke mindst efter at have læst, hvordan det har været for jer andre, som har oplevet noget tilsvarende. Det blev så min debut inden for aflivning, ikke noget jeg nød, men en nødvendighed sådan som jeg så på det.
Hønen var fra 2010 og havde forinden ikke vist tegn overhovedet på at være syg. Har I andre fundet ud af, hvad det egentlig var, jeres dyr fejlede? Jeg er lidt nervøs for, om det kan være smitsomt?
-
Jeg har en serama høne som opfører sig på samme måde, hun havde det fint i går.
Så jeg må vel ud og svinge øksen :-/
-
Har desværre også fået en høne mere, hun er fra påske i år og det kom fra den en dag til den anden, det var så grælt at hun gik baglæns samtidig med hovedet drejer rundt, så det var bare en aflivning.
Hos kyllingerne har jeg som regler et pat stykker om året, det kan være stress relateret, for det er som regler når kyllinger vokser til og der bliver lidt for mange under lampen.
På silkehønsene kan det også have noget at gøre med den kranieknold nogle af kyllinger bliver født med, men det er ikke videnskabligt bevist.
Tommy
-
Ville det ikke være en god ide, at få taget en blod prøve i jeres besætninger. ???
J.C.
-
Jeg har kun haft det ene tilfælde, som jeg beskrev på side 2 i denne tråd. Det var i sommeren 2011. Hønen var en del af den første hele dværgsilkestamme, jeg købte, og den var på daværende tidspunkt et år gammel og blev som nævnt aflivet inden for en time efter, jeg konstaterede, den var syg. Da jeg ikke siden har oplevet noget tilsvarende, hverken hos voksne eller unge dyr, havde jeg ikke overvejet at få dyrene undersøgt.
-
Hvorfor Jørn ?
Syns altid når det er beskrevet det er et enkelt tilfælde ?
Aldrig sket før hos mig i de 6 år jeg har haft høns.
-
Hvorfor Jørn ?
Syns altid når det er beskrevet det er et enkelt tilfælde ?
Aldrig sket før hos mig i de 6 år jeg har haft høns.
@ Nielsen.
Hej Michael.
Jeg syntes at når flere sygdoms billeder som her, minder så meget om hinanden, så må man være intreseret i at finde den dybere forklaring på problemet.
J.C.
-
Ligner også det min hane havde.
Og den havde orm da jeg skar ham op + lus i fjerdragten.
Han havde heller ikke et gram fedt på kroppen s¨ormene har spist godt.
Så det kan sagtens tænkes at det kan have noget med ormen at gøre. Har ikke givet mine dyr ekstra vitamin før for 14 dage siden.
/Kenneth
-
Min var i fin foder stand, slet ikke noget der og heller intet utøj.
Måske har du ret Jørn ;)