Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: frida efter 03 Januar , 2010, 21:02

Titel: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: frida efter 03 Januar , 2010, 21:02
Jeg læser jo "indimellem", her på Forum, og jeg bliver jo "smittet" med "feberen" ;).
Derfor hentede jeg 4 nye dværgfaverolles idag :D.
De blev fanget med net, og da manden tog hønsene, og skulle have dem ind i medbragt kasse, sad hønens ene fod fast i maskerne i nettet. Den hang et (kort) stykke tid i benet med hovedet nedad, og der løb en del grumset vand?/opkast? ud af dens næb og næsebor.
Spørgsmålet er nu, om høns kan "kaste op", som her, ved en måske (for) hårdhændet behandling? Eller er det et symptom på alvorligere sygdom? Håber der er nogle der har de "vise sten".
Det skal siges, at umiddelbart så mine høns, og sælgerens andre fjerkræ, ok ud.
De har nu fået mine høns` "sommerhus" at bo i, så de er isoleret. Vil lave en ekstra hønsegård, når frosten går af jorden.
Titel: Sv: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: Pjaltenborg efter 03 Januar , 2010, 21:12
Hvis hønen umiddelbart lige inden har drukket vand så løber det altså ud igen hvis man vender bøtten. Uanset om det er hårdhændet eller forsigtigt ....det sker også ofte hvis det er hønen selv der vender hovedet nedaf efter at have drukket rigelige mængder.
Titel: Sv: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: ina..... efter 03 Januar , 2010, 21:16
Jeg tror du kan tage det roligt, det er nok som Søs siger bægeret der er løbet over.
Titel: Sv: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: frida efter 03 Januar , 2010, 21:35
Pyh... Så slapper jeg lige lidt af. Jeg har bare aldrig set høns "skvulpe over", og mine høns bliver ofte håndteret. Takker for kvikt svar! Glæder mig til at se dem i dagslys imorgen, der var næsten mørkt, da vi kom hjem med dem idag.
Kan I alle have god arbejdslyst imorgen. Nu starter den daglige "trummerum" igen, efter en skøn lang ferie!
Titel: Sv: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: liski efter 03 Januar , 2010, 21:52
Tillykke med dem, Frida  <I
Titel: Sv: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: frida efter 04 Januar , 2010, 18:39
Tak Liski.
Jeg er egentligt til store Faverolles, men da jeg bor i byen, vil jeg "nøjes" med de små. Hurra for fjerkræavlerne, som har lavet dem til nogle som mig.
Den høne der "kastede op" (og de andre nye) har det fint.
Glæder mig vildt til foråret. Så vil "jeg" lave silker og "Rollinger".
Titel: Sv: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 05 Januar , 2010, 07:25
Jeg er fuldstændig pjattet med især laksefarvede faverolles, hønerne ligner små prinsesser. Tillykke med dine  :D
Titel: Sv: Sygdom? eller lidt for hårdhændet?
Indlæg af: GKV efter 05 Januar , 2010, 10:39
Tillykke med dine fine høns som bestemt også hører til en af mine favoritter.

VH Gunni.