Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: lars72 efter 14 December , 2009, 19:09
-
Hej.
Hvor meget frost grader tåler høns ned til? Mine høns går frit rundt i haven i dag timererne og bliver lukket inde i drivhuset om natten. De har både vand, foder, redekasse, siddepinde m.m. Men drivhuset er jo ikke på nogen måde isoleret - er det så for koldt for dem??
Hilsen Lars
-
Hej Lars.
Der er også høns på Grønland....Det vigtige bliver bare at holde drikkevandet frostfrit. Træk og fugt er farligere for høns end kulde. Jeg nyder selv at der er frost i luften, for nu er det til at holde tingene rene, modsat når alt er fugtigt. Bare rolig.
-
Hej Helle.
Tak for dit hurtige svar ;o) Så kan jeg sove roligt om natten.. Ifht. fugt og træk, så er det ikke noget problem.. De har både halm og tør sand - og forøvrigt så er drivhuset sænket 50 cm ned i jorden ;o)
Hilsen Lars
-
Velkommen på forum, Lars :D
Som Helle skriver, skal dine høns nok klare sig. Om vinteren skifter jeg drikkevandet nogle gange om dagen, hvis det fryser, men man kan også købe en lille elektrisk varmeplade, der kan holde vandet frostfrit.
Jeg har selv bobwhitevagtler i mit drivhus, og de ser også ud til at trives.