Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Tina Taomina efter 12 November , 2009, 14:24

Titel: En hønes alder
Indlæg af: Tina Taomina efter 12 November , 2009, 14:24
Hvis hønsene ellers har kunnet undgå suppegryden og for tidlig sygdom, hvor lang tid kan jeg så regne med at de lever? Hvor lang tid regner man med at de lægger æg?
Titel: Sv: En hønes alder
Indlæg af: Lene Lestat efter 12 November , 2009, 14:31
Godt spørgsmål.

Det er vist meget individuelt alt efter race. De store racer holder ikke så længe, som dværgracerne.

Og hybrider er ikke skabt til at holde længe.

Men en 6-10 år måske, hvor længe de så lægger æg er et endnu bedre spørgsmål. De lægger flest æg i det første læggeår, derefter aftager antallet, men æggene bliver større.

Efter det 3. lægge år skal man nok ikke forvente det største antal æg.

Dette er min erfaring  / mening, der er nok nogen som har andre erfaringer.

Jeg havde faktisk et par ældre Sumatra høner om lagde pænt med æg i deres 3-4 læggeår.
Titel: Sv: En hønes alder
Indlæg af: Storm-Olsen efter 12 November , 2009, 19:19
Min Toptosse, som for nylig forsvandt, var angiveligt 8 eller 9 år og lagde stadig æg - ca. et om ugen.

Min tantes dværghøner holdt op med at lægge æg i den alder, men en af dem levede til den blev 22! Urtudse gammel var den.. men den hyggede sig til det sidste!
Titel: Sv: En hønes alder
Indlæg af: Danny Westh efter 12 November , 2009, 19:59
Jeg forærede på et tidspunkt et par unge høner til min faster, en Wyandot og en Wyandot/barnevelder. Den ene blev 10-11 år gammel og den anden døde da den var lige omkring 13 år. Den ældste af dem var godt nok gammel at se på og bugen (stykket lige mellem benene) hang næsten helt ned til jorden. Sandsynligvis fuld af fedt.
Wyandotten som blev 10-11 år rugede troligt kyllinger ud et par gange om året indtil 9 års alderen.
Der kom ingen æg fra dem de sidste par år.

Danny
Titel: Sv: En hønes alder
Indlæg af: Tina Taomina efter 12 November , 2009, 20:07
Citér
Min Toptosse, som for nylig forsvandt, var angiveligt 8 eller 9 år og lagde stadig æg - ca. et om ugen.

Min tantes dværghøner holdt op med at lægge æg i den alder, men en af dem levede til den blev 22! Urtudse gammel var den.. men den hyggede sig til det sidste!

Hold da op, sikken et hønseliv. Det er sikkert de færreste der får lov at nyde livet så længe. Jeg forestiller mig, at øksen, i de fleste tilfælde, bliver fundet frem mange år før, for at lave plads til nye unge liv og ikke mindst,æg. <Y  Hvis jeg var høne, ville jeg ønske mig at bo hos din tante. *h
Titel: Sv: En hønes alder
Indlæg af: Rasmussen efter 12 November , 2009, 21:41
Hejsa

En stor Brahma hane bliver ca 3år gammel(han er først helt udvokset på sit andet år).Hønsene er mere sej livet  /o jeg har en høne på 5år der stadig giver æg  ;D

MVH Jesper