Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Katja efter 20 Oktober , 2009, 21:15

Titel: ægge nørd
Indlæg af: Katja efter 20 Oktober , 2009, 21:15
Humm idag, var jeg ved at se lidt på æg da jeg skal have nogle i maskinen, besøgte en mand, hvor jeg købte 5 høns og der kom 3 æg med.
så lige midt i banankagen tænkte jeg på, hvad de forskellige æg vejer, og måske der er nogle der synes det var sjovt at vide, nu der er lidt forskelligt, det er ikke et gennemsnidt, men hvad jeg lige har ved hånden i dag i g.:
Fra x-burhøns: 62, 66, 72, 66, 68, 74.
silke 2*48, 3*46. gøgespættet maran 64. americaner 70. brun itlaiener 72.
grønne æg af ubestemmelig herkomst 44, 2*52, 4*54, 4*50, 40,
det er nu lidt sjovt at følge med i.
Til næste år når alle de nye høns begynder at lægge æg, skal jeg rigtig til at veje. 
Titel: Sv: ægge nørd
Indlæg af: Vigge efter 20 Oktober , 2009, 21:23
haha hvor hyggeligt  /o ej jeg synes det er sjovt - hihi jeg går også igang når jeg engang får æg! åhh hvor jeg glæder mig  <L *p
Titel: Sv: ægge nørd
Indlæg af: liski efter 20 Oktober , 2009, 21:30
Hvis æggene er grønne, er det måske araucana æg.  Har du sådan nogen?

Blev banankagen færdig?  ;D
Titel: Sv: ægge nørd
Indlæg af: Katja efter 20 Oktober , 2009, 21:40
ja der er araucana tilbage i historien, men jeg ved ikke mere end det da det var en gave, som jeg skal ruge ud, og hu hej så skal der købes rugemaskine og findes flere æg, de skal i så snart som mulig. men de sagde at hanen på disse høns er en dværghane, så ja det er bare for sjov.

banankagen står og dufter i køkkenet skal vidst lige smage på den........uhm den er go
Titel: Sv: ægge nørd
Indlæg af: Tina Holmberg efter 20 Oktober , 2009, 22:13
Kender kun alt for godt det nørdede ;)
Når jeg henter æg, kommer der både dato og vægt på dem alle. Dels er det sjovt at følge med i, men det gør det også lidt lettere at lave ensartede blødkogte æg :D