Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Christina efter 19 Oktober , 2009, 21:58
-
Ja...ehh...altså....jeg er ikke meget for at spørge, så skyd mig nu ikke (::))men vores kommunale rottefanger, har anbefalet os at få fat i et luftgevær, så vi kan skyde de rotter der går i vores rottefælde (bur) på loftet indimellem, så de ikke behøver at komme herud hver gang.
Hvor får jeg fat i sådan et henne? Til omkring 3-400,-
Vh. Christina
-
Harald-Nyborg
-
Tak, Lars! :) Men når jeg søger under "luftgevær" eller "gevær" på deres hjemmeside, dukker der intet op? Jeg aner ikke noget om de her geværer, hedder det mon noget andet?
-
men næppe til 3-400 kr hvis det skal kunne slå mere end en flue ihjel. Men HN er et sted, ellers i en sportsforretning som sælger fiske og jagtudstyr også. Du kan evt købe et brugt på DBA.
Luftgevær eller luftbøsse.
-
Og ellers kan du købe dem her:
http://www.p-lindberg.dk/Soegeside.aspx?q=luftgev%c3%a6r
-
Du skal nok købe en gennem gul og gratis eller DBA hvis det skal være den pris ;)... Jagtforetninger kan ikke betale sig når det er det du skal bruge den til ;)
-
http://www.e-tech.dk/softguns-c-312_354_355.html?gclid=CNyFuf70yZ0CFRyFzAodDThhtg
eller her alt imellem 200 og 5000.
Men giver pilegaarden ret, hvis ikke det er kraftigt nok, slår du ikke rotten ihjel.
Rasmus
-
Tak, dejligt med nogle links og info! Kraftigt...vil det så sige f.eks. at det skal være 5,5 og ikke 4,5? Er det kraftigt nok?
-
Tak, dejligt med nogle links og info! Kraftigt...vil det så sige f.eks. at det skal være 5,5 og ikke 4,5? Er det kraftigt nok?
Jeg tror mere du skal kigge på udgangshastigheden, tror ikke kaliberstørrelsen har så meget at sige hvis du skyder på så klods hold, men hvad der er nok ved jeg ikke. Men mon ikke 200m/s er nok?
-
4,5 mm er stort nok. det er mere et spørgsmål om udgangshastigheden for haglet. altså hvor meget smeld er der i haglet. kan det trænge godt og grundigt ind i dyret og slå det ihjel.
-
4,5 er rigeligt. Vi har aflivet en mink med den størrelse engang, så det er fint ;)
-
Jeg bruger en Cometa-300 til 5,5 mm hagl. Anskaffet i en sportsforretning i Haslev for 8-9 år siden. Husker ikke prisen. Og kan heller ikke huske udgangshastigheden, men den var rimeligt høj. Men under alle omstændigheder har det mange rotters liv på samvittigheden. Hehe.
-
Blander mig lige 8) i sagen.
Det lyder da lidt farlig og lidt dyrt med en luftbøsse .... /d
<A Hvis rotten er fanget i en fælde --- kunne du jo bare putte hele buret /med rotten, i en sort plast sæk og så binde den omkr udstødningen på din bil.
Start den og lad den køre i 5 min, så er rotten død.
Sådan blev jeg rådet da jeg fangede en mink i fælden.
Dyret dør straks og mærker ikke noget.
-
Hov. Hov.
Tænk lige på miljøet. Det er unødig produktion af CO2.
Så hellere et blyhagl. Haha.
-
Hvilket ville I så vælge på denne side af de billige i bunden? http://www.e-tech.dk/softguns-c-312_354_355.html?gclid=CNyFuf70yZ0CFRyFzAodDThhtg
Jeg synes nemlig ikke jeg kan finde info om udgangshastigheden? I øvrigt, er der nogen af jer der har aflivet høns med sådan en fætter? Er det bedre eller nemmere end at hugge? Jeg tænker, at de ikke når at blive så bange, hvis det var med et luftgevær?
@Linda: Lidt sat på spidsen, så vil jeg hellere skydes og dø med det samme, end at blive gasset ihjel :P
-
/o Du bestemmer ;) det var bare lidt indput
-
Det er også bare helt fint, tak Linda! :) Rottemanden kom også med den samme løsning, hvis ikke vi havde et luftgevær. Men jeg synes egentlig det er nemmere og mere humant at skyde dyret.
(Og jeg tænkte nemlig på at give manden geværet i fødselsdagsgave *r *r )
-
Nu blander jeg mig også lidt. Er der ikke noget med at udstøningsgas ikke er så giftig mere, efter vi har fået katalysator på?
Jeg afliver rotterne ved at lukke dem ud til hunden, det tar kun et splitsekund, ellers kan man jo dumpe buret i en sø, eller balje vand.
-
Det er rigtigt at udstødsgasserne ikke er så effektive til aflivning mere. Men det skulle vel stadig kunne lade sig gøre i løbet af ½ - 1 time. Host, host, host. Stakkels dyr.
Drukning anses også for at være en meget voldsom måde at komme af dage på.
Det var den væsentligste grund til at jeg anskaffede et luftgevær. Ikke at JEG havde følelser overfor rotterne, men det havde mine børn. De så helst jeg kørte dem et andet sted hen og slap dem løs igen. Men der satte jeg så grænsen.
-
Et luftgevær til jagt og regulering skal have et projektil på mindst 5,5 mm i diameter, samtidigt skal mundingshastigheden efter den nye våbenlov være på mindst 200m/s mod 150m/s efter den gamle våbenlov.
http://www.folketinget.dk/samling/20061/almdel/MPU/Bilag/481/384263.PDF
Luftgevære med en kaliber på 4,5 er kun til skiveskydning, det samme er kaliber 5,5 med en mundingshastighed på under 200m/s.
Alle former for jagt og regulering kræver jagttegn, rotter og mus er undtaget jagtloven, men jeg er sikker på at bruger man skydevåben til rotter og mus så gælder jagtloven, div. fælder kan frit benyttes til rotter og mus.
Hvad med en smækfælde ? En smækfælde under en omvendt mælkekasse, så andre dyr ikke kommer i farezonen, det løser også problemet med at få aflivet dyret...
-
@Bjørn: Vi har haft smækfælder stående i et år og fanget én eneste rotte på dén måde. Og det på trods af at lokkemaden har været varieret :-\
Men tak for info omkring geværet. En af vores venner har jagttegn, hvis det viser sig at rotter kommer under dén kategori! Men nu hvor du ved alt det her om de luftgeværer, kunne du så ikke sige mig hvilken jeg skal vælge af dem jeg linker til i indlæg 14? :)
-
Hej christina
Til at skyde rotter med skal du bare glemme alt om kaliber og udgangs hastighed Alle luftgevær har den fornødne kraft til på en human måde at dræbe rotter.
Du skal huske at nå du køber luftgevær i den prisklasse så er de BILLIGE men derfor kan de sagtens skyde rimeligt præcist og MANGE skud før de går i stykker hvis det kun er Hygge skydning vi snakker om.
Du skriver at du vil give din mand det i fødselsdagsgave så kunne man tænke sig at han måske også ville skyde til en skive eller nogle øl dåser i ny og næ ;)
Dette kan også sagtens lade sig gøre med de billige geværer Men hvis du tror at han kommer til at gøre det tit ville jeg nok kigge efter en lidt dyrere model Man kan få rigtig gode luftgeværer til 1000 kr
Men for at svare dig på dine spørgsmål så ville jeg købe det her http://www.e-tech.dk/luftgevaer-snowpeak-cal-5522-kit-p-2036.html til den pris du snakker der så får i også lidt skiver at øve jer på samt hagl. og det er MEGET sjovere at skyde med et kikkertsigte.
Men ellers kan du få de billige luftgevær næsten alle steder Harald nyborg silvan jem og fix de har dem alle på tilbud med jevne mellemrum men kvaliteten er altså tvivlsom. så ville jeg hellere købe det jeg har linket til..
Held og lykke med købet. Men pas på skydning er sjovt og man bliver bidt af det ;)
-
TAK, Gunni!! *p Det var LIGE den info jeg manglede, og jeg har netop købt det du linkede til. Det var også det jeg selv havde skævet til nogle gange :)
*b
-
Christina: Du kan godt aflive en høne med luftgevær, men jeg vil foretrække øksen alligevel, for den dør sansynligvis ikke ved det første skud. Med mindre at du tager den op og skyder den direkte i bahovedet, lidt brutalt, men ikke en umulighed. hvis du bare sigter og rammer midt på hønen er den for stor til at dø straks af et enkelt hagl. Desuden er det ikke rart at se på en fugl der vrider sig fordi den eksempelvis er lungeskudt. Aflivede en skade og en krage for min far i foråret og det var ved skud med luftgevær. Det var ikke rart at se på må jeg nok sige. Blev nød til at vende mig om, og jeg plejer ellers ikke at være sart, og kan sagtens aflive et dyr, men det der var ikke rart at se på! Så vælg du hellere øksen ;)
-
Er i sikre på, at denne tråd hører hjemme i HYGGEsnak? ???
-
gør den vel egentlig ikke
-
@Mikkel: Jeg tror jeg dropper idéen så :-\ Det var for h*nens skyld, så vi bevarer bare øksen...
@Liski: Jeg ved ikke hvor jeg ellers skal ligge den, men nej, rotter er og bliver bare ikke hyggelige, uanset hvordan man vender og drejer den :-\
-
Rotter og hygge - jeg ved nu ikke rigtigt... for en del år siden havde jeg en hankanin gående i et græsningsbur i garagen grundet snestorm. Han blev forkælet lidt madmæssigt grundet den triste udsigt og mangel på selskab, men jeg undrede mig nu alligevel lidt over hans appetit. Indtil jeg så ham sidde HYGGELIGT og drikke af vandflasken sammen med en stor, blank og noget overvægtig rotte! Så han havde fået sig en kammerat. Da forholdet ikke gik over af sig selv, ringede jeg til kommunens rottemand, der gav mig valget mellem at give rotten et navn, tæmme den og sælge den - eller lade ham sætte en effektiv smækfælde op. Ak, jeg valgte smækfælden. KLAP :'(. Den kunne jo sådan set ikke gøre for at den ikke var født som kanin.....
-
Selv i den hyggelige historie sneg UHYGGEN sig ind til sidst. Rotter er egentlig hyggelige, det er rottedrab, jeg ikke synes er hyggelige, hvordan man end gør det. Vi får rottemanden til at lægge gift ud, og det synes jeg næsten er mere uhyggeligt end at skyde dem, for det er en langsom død i sammenligning. Men under alle omstændigheder er aflivning ikke et hyggeemne.
Det er lidt underligt, at vi mennesker synes det er ok at udvælge hvilke dyr, der fortjener at leve, og hvilke der må dø. Vi har vel alle lige ret til Jorden.
Sagde jeg, at jeg er vegetar? ;D
-
Tjae, vi har to tamme rotter i et bur i stuen. De er noget så nuser. Pt. har vi ingen udenfor, så vidt vides, får vi det, må lille Jensen (hunden), se hvad han kan gøre...
Det kan man også godt blive lidt personlighedsforstyrret af at tænke på.
Personligt er jeg rovdyr, og har det okay med det. Derfor skal de dyr jeg spiser nu alligevel have haft et ordentlig liv og aflives på en ordentlig måde.
At vi afliver rotter, der lever frit, er vel egentlig bare udtryk for vores natur. Mennesket er jo en agressiv dyreart og rotterne kunne hurtigt udkonkurre os som art, hvis de fik lov. De spiser jo nogenlunde det samme, yngler hurtigere og spreder en masse sygdomme. Så det har jeg det også okay med.
Var jeg en rotte, tror jeg, jeg ville foretrække at dø hurtigt og mest muligt smertefrit, hvis jeg skulle dø, så gift er jeg ikke meget for. Har en gang set en hund dø af rottegift. Det var bare ikke sjovt. Ingen dyr fortjener at dø på den måde.
-
He he .....det minder min om min kære mand, som er tidligere jæger og som jeg købte et fint og dyrt luftgevær til da han brændende ønskede sig sådan en fætter til at skyde rotter med. Vi gik ind i hønsegården, hvor jeg havde set en rotte gemme sig i et hul....ham bevæbnet med luftgeværet og jeg med en spade til at jage rotten ud af hullet med /o
"Er du klar?" spurgte jeg gemalen, som svarede "JOW JOW ".....med geværet pegende ned mod jorden ::)
Så jog jeg spade i jorden, rotte sprang op ad hullet, gemalen løftede geværet i SLOWMOTION !! kiggede i geværsigtet og skreg "hvor fanden blev den af?" Rotten styrtede panisk ned i et andet hul og i samme øjeblik skød han ned i hullet efter den og råbte hysterisk "fik jeg den ? fik jeg den ?"
*g *g *g Jeg skreg af grin og siden har vi drillet ham med, at han ikke kan rammen noget, der ikke er død i forvejen ;D
-
Var jeg en rotte, tror jeg, jeg ville foretrække at dø hurtigt og mest muligt smertefrit, hvis jeg skulle dø, så gift er jeg ikke meget for. Har en gang set en hund dø af rottegift. Det var bare ikke sjovt. Ingen dyr fortjener at dø på den måde.
Enig Storm-Olsen! Heldigvis har vi aldrig haft dem i huset, og kun et par gange ved hønsene.
... også enig i at de spiser det samme som vi gør - men de er ikke så gode til at lave mad. ;)
-
@Vipse: *g Gad godt at have været en flue på (hønsehus-)væggen! ;D
Selv i den hyggelige historie sneg UHYGGEN sig ind til sidst. Rotter er egentlig hyggelige, det er rottedrab, jeg ikke synes er hyggelige, hvordan man end gør det. Vi får rottemanden til at lægge gift ud, og det synes jeg næsten er mere uhyggeligt end at skyde dem, for det er en langsom død i sammenligning. Men under alle omstændigheder er aflivning ikke et hyggeemne.
Det er lidt underligt, at vi mennesker synes det er ok at udvælge hvilke dyr, der fortjener at leve, og hvilke der må dø. Vi har vel alle lige ret til Jorden.
Sagde jeg, at jeg er vegetar? ;D
Altså...jeg er på en måde enig...jeg synes det er ok at rotterne er på jorden, men ikke der hvor jeg og min familie bor. De må gerne være ude på marken, eller hvor de nu vil, men det er for tæt på, når de rykker ind på loftet /d
Mht. gift, så vil jeg helst undgå det, men må også være ærlig og sige, at det er mest fordi jeg er bange for at de skal ligge og rådne oppe på loftet :-[ Nu er der et bur deroppe, og så bliver den skudt og dør med det samme.
-
I øvrigt, er der nogen af jer der har aflivet høns med sådan en fætter? Er det bedre eller nemmere end at hugge? Jeg tænker, at de ikke når at blive så bange, hvis det var med et luftgevær?
Jeg har ved flere lejligheder skudt høns med luftgevær. Et par gange er jeg gået ind igen uden at skyde, fordi jeg ikke kunne komme på sikkert skudhold. Men kan man komme tæt nok på til at være helt sikker på at ramme dem i baghovedet første gang, dør de omgående! Men jeg foretrækker nu stadig den gammeldags metode med kæp og økse.
Rotter skyder jeg også med mellemrum, når jeg får chancen. Og jeg må vedkende mig et så blindt had til dem, at jeg skyder, selvom der er risiko for at anskyde rotten. De kan anrette enorme ødelæggelser, og bærer, som andre har været inde på, rundt på kedelige sygdomme. Det er påbudt ved lov at anmelde enhver mistanke om rotter på egen grund, og det er gratis at få rottefængeren på besøg.