Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Tina Taomina efter 19 Oktober , 2009, 19:31

Titel: De sover i redekassen
Indlæg af: Tina Taomina efter 19 Oktober , 2009, 19:31
Mine nye damer sover allesammen i redekasserne. Der er 2 reder og 6 høns og de formår at være der alle sammen. Jeg har taget nogle billeder, men jeg kan ikke finde ud af det dér med at få dem kopieret over til forum, desværre. Men det ser temmelig sjovt ud. ;D

Men skal jeg lade dem sove sådan? eller skal jeg lære dem at sidde på pinden? Måske skulle jeg tage konsekvensen og sætte yderligere 4 reder op, så har de én hver. Der har om morgnen været æg 2 gange, men det var da de kun var et par stykker der brugte rederne som seng. Her til morgen lagde én af den et æg i hønsegården og den adfærd er jo helt omvendt.

Igår nat kl. 1.00 sad de stadig og sov der allesammen. Så de sidder der altså hele natten. Ret irriterende fordi de overskider hele reden... :-\
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 19 Oktober , 2009, 19:36
Bare sæt dem på pind. Det er det bedste du kan, for så lærer de det til sidst ;)
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Storm-Olsen efter 19 Oktober , 2009, 20:53
Flere af mine sover også i rede. Og selvom de har masser af redekasser, så sover de kun i de to. Seks høns i bunke! Og de hygger sig helt sikkert, mens de skider i halmen.. :D

Jeg er for doven, til at gide sætte dem på pind hver aften. Tilgengæld kan jeg så skifte halmen hver morgen! Så deeet...
Tror ikke, de holder op med det af sig selv. De ligner nogen, der hygger, så jeg tror også, du skal sætte dem på pind, hvis de skal lære det.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Helle K. efter 19 Oktober , 2009, 21:19

De hygger sig Tina!

Mine 5 sover/har altid sovet i redekasse og jeg har ikke ville blande mig - desuden ville det være synd at sætte mine på pind, da det faktisk ikke ser ud til at være naturligt for dem..de har sgu svært ved at holde balancen, når de sidder eller går rundt på en pind  :D.

Mht. til æg udenfor redekassen, så synes jeg bare, at du skal se tiden an. Mine syntes i starten, at det var noget underligt noget, at de skulle lægge æg i deres seng  (redekasse), så æggene lå sådan lidt forskellige steder... i dag ligger der altid 5 æg hver dag i redekassen senest kl. 11!

Er det ikke FEDT med æg fra EGNE høns??  <T
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Tina Taomina efter 19 Oktober , 2009, 23:26
Lidt sjovt, at dine af samme art, også foretrækker redekassen.Hmm

Talte lige med min mand om, at hønsene ude i hønsegården meget gerne sætter sig på den pind han har lavet af et grantræ vi lige har fældet. Vi talte om, måske at prøve at udskifte den temmelige kedelige og firskårne og meget lidt naturlige pind ud med en gren.

Hvis det er lykkes mig, skulle der være et billed, så man dels ude til højre, kan den kedelige pind jeg tilbyder dem og samtidig deres sengerederi her til aften.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Tina Taomina efter 19 Oktober , 2009, 23:31
Jeg er helt oppe og ringe over, at det lykkes at få billed på <T

Men jeg prøver lige igen, om man kan se den omtalte siddepind på det næste. Og ellers tager jeg billeder imorgen af diverse pinde og mærkelige høns.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Helle K. efter 20 Oktober , 2009, 08:04

Ha, ha..ja..der er noget trangt.

Hvad har du egentlig i bunden af hønsehuset og i redekasserne?

Pøj, pøj med at lære dem at sove på pind. Jeg tror ikke, at det bliver nemt.

Nu har vi jo samme slags høns, hvilket ikke absolut behøver at betyde, at de opfører sig ens, men mine kunne ikke drømme om at skide i redekassen - selvom de sover der, ligger der aldrig en klat. I huset ligger der om morgenen en enkelt lille klat eller to, men når de så bliver lukket ud..ha, ha..så lægger de nogle koloenorme, kæmpe store klatter..det er næsten ikke til at tro.

Må lige sige..at sådan har det ikke altid været...da de var små, sked de over det hele.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: hoejberg efter 20 Oktober , 2009, 08:29
Her bliver rede kasserne lukket om aftenen, ellers ville de være over sk**** om morgenen. Vi har sat et par "tykke" grene op i forskellige højder  de sover på, og det virker fint.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: sette efter 20 Oktober , 2009, 08:29
du er ikke alene ,mine sover ovenpå redekasserne og indeni og på pind de skifter lidt rundt,men de er også kun 19-20 uger så de lægger ikke æg endnu ,men inden vi lavede kasser sov de pænt på pinden ,så  jeg tror det bare er fordi de skal afprøve de nye ting i huset... <K
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Bettina efter 20 Oktober , 2009, 08:33
 men når de så bliver lukket ud..ha, ha..så lægger de nogle koloenorme, kæmpe store klatter..det er næsten ikke til at tro.

Ha ha, Ja så meget l... i sådan en lille høne. <:
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Tina Taomina efter 20 Oktober , 2009, 13:49
Citér
Hvad har du egentlig i bunden af hønsehuset og i redekasserne?


Jeg har sand i bunden og halm i redekasserne. Jeg har også strøget noget sand på låget ned til forsvindingskassen fordi de skider big time mens de sidder der og sover og så hjælper sandet lidt ved rengøringen. Det vil da være skønt hvis de kunne gå på toilettet udenfor hver morgen.

Citér
Her bliver rede kasserne lukket om aftenen, ellers ville de være over sk**** om morgenen.

Okay okay, ja hvad ved jeg om høns, men jeg troede de lagde æg som det første om morgnen. Ligesom vi andre sådan lige starter dagen med en tissetår ;) Vores redekasser er godt brugte hver morgen der er bare ingen æg kun møg.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: hoejberg efter 20 Oktober , 2009, 18:14
Her kommer æggene som regl om dage. Det sker der ligget et æg på møgbrædtet om morgenen, men så er det som regel en høne der starter æglægning.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: mortends efter 21 Oktober , 2009, 07:37
Her kommer æggene som regl om dage. Det sker der ligget et æg på møgbrædtet om morgenen, men så er det som regel en høne der starter æglægning.

Jeg oplever det samme her hos mig - især nu hvor det er blevet koldt. Ingen æg om morgenen, men ca. fra middagstid og så frem til ved 16-tiden, der lægger de æg hos mig.

Til Tina: Jeg synes din siddepind ser noget glat ud, og skarp på kanterne, måske er den bare ikke behagelig nok. Jeg er spændt på at høre hvad der sker hvis den skiftes ud med en "naturpind".
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Tina Taomina efter 21 Oktober , 2009, 23:15
Ja, Morten - det er netop også min mistanke at den pind bare ikke er behagelig at sidde på. Den jeg har i hønsegården er fra toppen af en 40 år gammel gran og den holder de meget af at sidde på i løbet af dagen. Jeg skal lige have fundet en bedre løsning før jeg forsøger at lære dem at sidde på pinden.
I går aftes tog jeg dem fra reden og satte dem på pinden. Et par timer senere kiggede jeg til dem og gæt, hvor de sov. Nemlig, i redekasserne. Jeg nænner ikke at spærre dem af. I princippet er det jo ok, at de sover der og det ser da rart ud. De ved åbenbart ikke at høns sover på en pind og i bund og grund er det mig der gør det til et problem.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: KEW efter 22 November , 2009, 23:12
hej
vores silkehøns ynder også at ligge i kassen så den spærer vi af om aftnen, den eneste som er begyndt at side på pind er faktisk den yngste som også er nederst i hirakiet, hun kan så bare ikke finde ud af at komme ned igen hvilket ser hyle morsomt ud ;D
er der nogen bestemt højde man går efter eller er det fuldstændigt lige meget og må pinden gå skråt op/ned (svagt).
Gunner(hanen) anviser altid de 2 første deres plads hvorefter han møfler sig ind og så kalder han de sidste ind, et par enkelte gange går han ved indgangen og sertil at madammerne har lagt sig

ps det er ikke muligt at sætte dem på pind grundet husets bygning og hønsene ikke er tamme
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Marianne Vedel efter 23 November , 2009, 07:01
Selvom hønsene ikke er tamme, kan man som regel nemt "plukke" dem, der hvor de sidder, når bare det skumrer eller er helt mørkt.
Jeg tror, det er bedst, hvis siddepindene er vandrette, prøv at forestille dig, hvis du skulle sove i en seng, der skrånede bare lidt  :D
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 23 November , 2009, 07:51
Tjaeee, hvad skal jeg sige...
Redekassernes låg skal, hvis det er en indvendig, have skråt låg, så hønsene netop ikke sætter sig og overskider det hele.
Siddepindene må gerne være lægter, og hvis det er stor race, skal de have den brede kant op, ved dværge må det gerne være den smalle kant, alle hjørner skal afrundes.
Bredden er lidt vigtig, for hønen sidder selvfølgelig op, men den lægger sit brystben ned på pinden, når den sover, og så skal pinden gerne give støtte her.
Overnatning i kassen skal gerne overstås, for der er sgu da ikke noget så træls, som hvis æggene er overbelortede..
Sæt dem på pinden om aftenen, og hvis det ikke hjælper, så spær redekassen helt af, skulle man glemme at åbne den, finder de helt sikkert et andet sted at lægge deres æg. Skal et nyt sted introduceres til æg, så læg et par plastik æg i den nye rede, og det varer ikke længe inden de lægger her i stedet.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: KEW efter 24 November , 2009, 18:52
ahaaa tak Børge
det var der sgutte nogen der havde fortalt mig før!!
Citér
Bredden er lidt vigtig, for hønen sidder selvfølgelig op, men den lægger sit brystben ned på pinden, når den sover, og så skal pinden gerne give støtte her.
mine pinde er dem der ligger mellem bræderne på trælasten så de er vel 2x2cm
futter straks i garagen og kigger efter noget andet tømmer /o
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Helle Ludvigsen efter 27 November , 2009, 11:57
Ja jeg er lidt i samme båd. Det er mine 4 mdr. gamle kyllinger der hellere vil sove i reder frem for på pind. De har ellers lært det både fra hønemor og ved min og mandends, "man sover på pind" når vi flytter dem ud af reden. Men næ nej, rederne er bedst. Tror vi må indføre lidt konsekvens pædagogik for lettere fattesvage høns  ;D og lukke rederne af om natten.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Tina Taomina efter 27 November , 2009, 12:17
Jeg tror jeg giver op.

Var ellers rigtig fortrøstningsfuld da mine 4 blomsterhøns flyttede ind - for de vidste godt hvordan en ordentlig høne sover, jo jo, den sover på pind. Det resulterede i at 2 af de andre begyndte at sove på pind og det var jeg jo glad for.
Men nu er der virkelig rift om redekasserne. Igår da jeg stak hånden ind i redekassen talte jeg 4 og det var der også i den anden. Og der var bare varmt derinde. Var sku helt overrasket over at de alle var i live her til morgen. Havde bestemt forventet at mindst én ville koge over. Men det værste af det hele er, at det nu er blomsterhønsene som kæmper mest om at få en plads i kasserne.  :-\ Om aftnen når jeg står udenfor hønsehuset lyder det som om de er ved at vælte det hele i deres kamp om de gode pladser.

Jeg tror ikke jeg lukker redekasserne af, for hver morgen ligger der 2 æg. Og jeg syntes det vil være lidt syndt hvis de ikke kan få lagt æggene om morgenen når det er der de skal. Det skal lige siges, at jeg lukker dem ud kl. 7.30 og de har ikke kunstigt lys - så de æg bliver altså lagt tidligt og i halvmørke. De andre æg bliver lagt i løbet af formiddagen. Det er iøvrigt forsvindingskasser så æggene er altså ikke beskidte, men det er redekassen og det er den eneste grund til at jeg foretrækker at de sover på pinden.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Storm-Olsen efter 27 November , 2009, 13:05
Tjae.. hos mig er der lignende tilstande.

Alle kyllingerne, som ulideligt længe har sovet i redekasserne, er enten spist eller har lært at sove på pind.
Men hver morgen, når jeg vækker dem - for der er ikke meget liv i damerne kl. 7:15, og fodres skal der jo, inden man går hjemmefra - så altså; hver morgen ligger den gamle høne Måskeduka' i redekassen og snorker som et damplokomotiv. Hun har ellers hidtil sovet på pind...

Jeg synes, det virker ret hyggeligt. Som om hun putler under dynen og forsøger at gemme sig for mørket og kulden. Det sympatiserer jeg for meget med til at afskære hende muligheden :D

Så må man jo leve med, at der skal skiftes halm ustandseligt.
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: ulla efter 29 November , 2009, 16:39
hej tina , jeg tror også det er siddepinden der er noget galt med , da jeg byggede vores første hønsehus ( til jersey kæmper ) satte jeg firkantede rafter ind , efter et stykke tid begyndte hønsene at halte , og doktor dyr sagde at de havde fået ligtorne :-\  af de skarpe kanter. så igang med høvlen , og runde hjørnerne af og i gang med ligtorne behandling af nogle meget vrissne damer der ikke syntes særligt om pedicure ;D det har heligvis ikke været et problem siden. /o
Titel: Sv: De sover i redekassen
Indlæg af: Tina Taomina efter 29 November , 2009, 21:44
Citér
hej tina , jeg tror også det er siddepinden der er noget galt med

Ja, men jeg har sørme fået udskiftet alle pinde både i hønsehus og gården med fine naturpinde. Kommunen fældede træer i området og havde ikke ryddet op til en weekend for nogle uger siden, så vi tog nogle skattepenge retur, i form af skønne siddepinde.

Men bortset fra det, er mine blomsterhøns blevet afhentet i går. Meget interessant er det, at 2 af de resterende 6 nu helt af sig selv sætter sig på pinden, selvom der i forhold til før, er masser af plads i redekasserne.
Citér
så altså; hver morgen ligger den gamle høne Måskeduka' i redekassen og snorker som et damplokomotiv. Hun har ellers hidtil sovet på pind...

Årh, hvor lyder hun bare hyggelig. Mine unge damer de snorker altså også. Det blev jeg helt vildt overrasket over, men syntes det er super hyggeligt.