Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Lisbeth Kristine efter 09 ſeptember , 2009, 20:30
-
Hvad vil I mene er en fair pris for pluk selv æbler pr kg? Jeg har kigget lidt rundt på nettet og der tager de fleste omkring 10 kr pr kg æbler. Er det fair i jeres øjne?
-
Ja det synes jeg
evt noget mængde rabat :)
-
jae, det synes jeg egentlig.
Du kan jo også køre dem på mosteriet i Ørbæk og få dem byttet til most, hvis du har for mange ;)
-
Jah ved godt det med mosteriet, der kørte vi dem hen sidste år. Jeg orker bare ikke lige plukke alle de æbler i år, så det er nemmere hvis folk selv kommer og plukker dem ;)
Jeg tror ikke der skal være nogen mængderabat for så mange æbletræer er der heller ikke :)
-
Det lyder rimeligt :)
Kan måske godt forstå, at du ikke orker at plukke æbler. Børnehaven har også tidligere været meget glad for at komme og plukke, men de har jo nok ikke budget til at betale for æblerne, så det skal nok mere være, hvis du ikke kan få dem solgt. Og mon ikke du kan det til den pris.
-
Ja mon ikke :)
Har vi en børnehave i byen?!
-
Ja vist, har vi da en børnehave. Der skal junior vel også hen om en tre-fire år? :)
Den ligger ved siden af skolen, og hedder Børnehuset Løkken. Lederen hedder Susi og er superfin. Så får du ikke solgt, så ring til trygt til dem ;)
Har selv rigeligt med æbler i år. Der er godt nok mange af dem rundt omkring, ser det ud til. Opdagede i Gudbjerg i går, at der hedder det 1 kr. stykket...
-
Altså vi har da også alting i den her lille by...det er bare mig der er langsom til at opdage dem :D
1 kr stk lyder da umiddelbart meget billigt, men jeg tror faktisk det passer meget godt med 10 kr kiloet.