Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: G. Lausen efter 29 August , 2009, 23:10

Titel: så er der serveret...
Indlæg af: G. Lausen efter 29 August , 2009, 23:10
eller rettere... ikke helt!  :)
jeg har jo inden mit hønsehold læst kloge bøger, set tv og kommet min barndom i hu!! MEN nu har jeg alligevel et spørgsmål - som jeg i øvrigt er sikker på at I eller i hvert fald EN af jer kan svare på  ;)
kartoffelskræller!! :o må jo kun serveres kogte - og her er mit spørgsmål så! er der andre grøntsager som skal serveres ligeså, dvs. kogte!! for ikke at være farlige/giftige?  ???
har serveret squasch - ikke sodavanden - og det var et rent hit...  ::) hvilket jeg faktisk ikke havde troet :o

glæder mig til at se jeres svar! og på forhånd tak for hjælpen!!

Grethe
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Storm-Olsen efter 30 August , 2009, 11:08
narh, det tror jeg egentlig ikke.
Jeg har ikke lige nogen på listen, som jeg ville koge.
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: The Mother efter 30 August , 2009, 12:14
1
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Christina efter 30 August , 2009, 12:48
Jeg koger intet af det mine høns får...eller dvs. de kan jo risikere at få rester af f.eks. ris, som jo så er kogt. Men alt bliver opbevaret i køleskab, og var det ikke fordi det lå samlet i en pærevælling i bøtten, var det såmænd fint nok for os mennesker at spise også :) Så ingen kogning her :)
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Tommy Andersen efter 30 August , 2009, 12:52
Hej


Prøv at bide i en rå kartoffel, så finde du ud af hvor for man skal koge dem, det er det samme med hønsene de kan heller ikke lide nogt der er bitteret.

Tommy
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Marianne Vedel efter 30 August , 2009, 15:12
Velkommen på forum, Anita  :D
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: The Mother efter 31 August , 2009, 09:18
1
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: The Mother efter 31 August , 2009, 19:04
1
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 31 August , 2009, 20:27
Jeg koger intet til mine høns, men jeg giver dem heller ikke kartoffelskræller. Tror det er de eneste de ikke får. Det er nok bare en vane, men det skyldes nok at min mormor har fortalt mig at rå kartofler+skræller er giftige for høns-ved ikke om det passer.
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Christina efter 31 August , 2009, 21:58
Mener nu kun det er marsvin, som ikke kan tåle kartoffelskræller uden de er kogte først. Mine høns gider slet ikke hverken rå skræller fra kartofler eller gulerødder, så hvis de får kartofler eller gulerødder, så er det altid (kogte) levninger fra husholdningen.

PS. Min yngste kan også lide rå kartofler :D
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: The Mother efter 01 ſeptember , 2009, 20:02
1
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Marie-Louise efter 01 ſeptember , 2009, 20:52
Hvis jeg hakker mine kartoffelskræller fint, spiser hønsene dem altså gerne. Men de har måske heller ikke læst, at de er giftige? Jeg vidste det ikke, og jeg har da ikke haft nogen på tabskontoen pga. skrællerne!
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Andreas efter 01 ſeptember , 2009, 21:53
Mine høns gider slet ikke hverken rå skræller fra kartofler eller gulerødder.
Her hjemme ryger gulerods skrællerne hurtigt :D

Og en halv vandmelon forsvinder også hurtigt :o
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: pilegaarden efter 01 ſeptember , 2009, 22:59
Mine høns har også fået tomat blade, fra vores drivhus, dem spiser de da også, har så siden hørt, at det burde de ikke kunne tåle /2

Både kartoffelplante og tomatplante tilhører natskyggefamilien som er giftige planter. Se dette link
http://www.havenyt.dk/spoergsmaal/koekkenhaven/2646.html (http://www.havenyt.dk/spoergsmaal/koekkenhaven/2646.html)
som dog mest omhandler kartofler.
Så du bør nok være forsigtig med at fodre med de grønne plantedele. Frugterne er ikke noget problem så længe kartoflerne ikke er begyndt at blive grønne pga lyspåvirkning.
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: G. Lausen efter 02 ſeptember , 2009, 00:23
GODT SÅ!
kartofler er altså faktisk ikke noget problem - så vidt jeg kan forstå - tomatplanter har vi ikke nogen af, så det går nok  ;)  med det!
jeg forsøgte mig med blomkålsblade i dag... havde hørt at kål skulle være så godt for høns  ::) DET havde mine høns ganske tydeligvis IKKE hørt noget om... havde de kunnet fnyse foragteligt!!  ;D ja, så havde de GJORT det!!
men græs og især mælkebøtter DET er et hit!! du MILDE hvor der gås til den så...  :o
måske stiger diverse kålhoveder i værdi jo længere vi kommer frem i sæsonen  ;D

DEJLIGT med alle disse indlæg med jeres erfaringer - når man har en begrænset mængde selv, så høster man jo gerne af andres  :D

mange venlige gååårk herfra
Grethe
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Susanne efter 02 ſeptember , 2009, 06:51
Det er altså sjovt at læse, hvor forskelligt høns spiser (æder hedder det vist - selvom det er nemmere at sige når det f.eks gælder svin  :D )

Jeg gir vores høns grønt i hønsegården. En spandfuld blandet ukrudt fra køkkenhaven og andre steder er det helt store hit - og når jeg har ordnet i drivhuset får de afskårne sideskud og blade.

Vinplantens blade guffer de med stor fornøjelse, mens de ALDRIG rører tomatskud. Jeg smider det ind til dem alligevel, for det er godt med grøntstrøelse i bunden - og de sorterer åbenbart selv  :D
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Marianne M. efter 02 ſeptember , 2009, 07:54
Vores får også alt ukrudt og afskårne plantedele, uanset hvad det er, og det er de ikke blevet syge af. Og så behøver jeg ikke have nogen kompostbunke til det. Jeg har en vinplante til at vokse op af hegnet til hønsegården, og de hopper gerne meget højt for at få fat i et stykke af et blad. Det må åbenbart være en særlig delikatesse! Der er også andre planter der vokser op af nettet, men dem rører de ikke ret meget: clematis, klatrehortensia og diverse.
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: G. Lausen efter 02 ſeptember , 2009, 22:17
DU MILDE!! jeg har enorme mængder hønselækkerier ... og det endda uden at jeg vidste det :o
jeg har en ENORM vin i vores havestue (eller hvad sådan en tingest hedder - når der ikke er varme på) jeg havde tænkt at give hønsene druerne ... men hvis de også spiser bladene, så skal de da ha da da!!  ;D
Det vil jeg straks i morgen efterprøve!

hvor er jeg glad for at jeg har startet denne tråd - jeg lærer bare hele tiden  :) :)
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: liski efter 02 ſeptember , 2009, 22:24
Vi havde en gang en hane, der strakte sig op og plukkede rosenblade ned til hønerne fra en busk med gamle duftroser, der står lige ved, hvor vi fodrer vilde fugle. Han plukkede kun fra den busk selv om vi har rigtigt mange roser i haven, også andre gamle med duft.  Hønerne spiste bladene.  <-
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: G. Lausen efter 03 ſeptember , 2009, 19:56
en sand gentleman!!  :D var han italiener??  ;D
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Henriette Hall efter 03 ſeptember , 2009, 20:04
Mine høns er også vilde med rosenblade og om foråret jagter de æbleblomstblade, når de daler ned. Se det er rigtige "blomsterhøns". ;D
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: liski efter 03 ſeptember , 2009, 20:53
en sand gentleman!!  :D var han italiener??  ;D

Nej, han var fra Sussex  ;D  men englændere er jo også gentlemen!
Titel: Sv: så er der serveret...
Indlæg af: Tommy Andersen efter 03 ſeptember , 2009, 21:16
Hej

Mine silkehøns er vilde med krydder urtene når de kommer frem om foråret, jeg har i år klippe dem ned for en månede siden og de er så sat nye skud, men dem hører de ikke, men mine geoginer ( dahlia) dem går det rask til, især de njeg har der er hvide blomster på, de er ved at vælde den basre for at få bladen, den røde der står ved siden af rører de ikke, de andre farver tager de også lidt når de nå går rundt i haven alligevel.
Idag så jeg så de har spist alle mine prydgræs jeg har i kantstenene, de er pillet helt ned til rødderne, så jeg har måtte lukke af for haven, de skuylle gerne komme igen til foråret.

Tommy