Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Jane Berg efter 13 August , 2009, 22:55
-
Jeg har endelig fået gang i mit hønsehold og er startet ud med to lyse sussex og 2 brune New Hampshire.. de er 3 uger gamle.. jeg aner ikke om de er haner eller høner.. krydser fingre for det er høner.. hvor gamle skal de være før man kan se hvad køn de er??
nu mangler jeg så bare enten to Oprington eller 2 wyandotter.. men de steder jeg har ringet rundt efter dem kan de ikke fås mere i denne sæson.. og jeg må nok indrømme at jeg meget nødigt tager til jylland for at finde dem.. er der nogen herinde der kan hjælpe mig..
jeg får også at vide at de helst ikke må være meget ældre end dem jeg har nu da de ellers vil være lidt hårde ved de små..
håber i kære medlemmer her i forummet kan hjælpe mig..
hilsen den nye hønemor..
-
Hvis det var noget har jeg en sort hane samt to høner, en gul og en tværstribet du må købe. Hanen har vist sig at være særdeles god til sit job, da vi lige har fået kyllinger. Samtidig er han sød og rar. Men jeg har en Teenagehane i gul som jeg ønsker at avle videre med og to haner i samme gård dur jo ikke. De er store Wyandotter alle sammen og de er fra 2008 og i fuld æglægning.