Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Christina efter 10 August , 2009, 08:11
-
Eller bare en ung høne? -og hvilken race har det været? :)
-
100 bananer.
Danny
-
Har ikke solgt nogen endnu, men 100 kroner er vel rimeligt for et racetypisk, men ikke specielt smukt dyr. Særlig fin afstamning eller importerede dyr må vel være dyrere og dyr til slagtning samt krydsninger billigere. Når alt kommer til alt er høns nok for billige i forhold til hvad de koster at opdrætte.
-
Det kommer da an på alder, race, farve, kvalitet osv.
Så det er svært at sige men 100 kr. er alt for billigt (synes jeg) for en racehøne nær æglægning, det koster også noget at lave dem og fodre dem op. Især de store racer.
Racefjerkræ har desværre ikke fulgt den samme prisudvikling som f.eks hunde har. (Chi Hua Hua hvalp 15.000 -18.000 kr. ) :o :o ::)
Mange folk tror desværre at de kan få 5 stk. fjerkræ for 100 kr, ligesom papkyllingerne i Netto.
Men igen, hvis køber og sælger begge er tilfredse, så må det være den rigtige pris.
Det er også rigtigt svært at svare på hvad en bil koster ??
-
Tak for svar, kom endelig med flere :)
@ Lestat: Det var jo også derfor jeg skrev hvad race det var :) Og så er det dejligt med nogle uddybninger :)
-
Mine priser varierer også lidt når jeg sælger fjerkræ.
Har solgt nogle 3-farvede orper for 150 kr stk., de ses ikke så tit, så derfor lidt mere.
Alm høns som der findes mange af på markedet sælger jeg for 100 kr.
Vores isa brown, da vi havde dem, solgte jeg videre for 50 kr.
Det er lidt ligesom alle andre varer. Jeg følger lidt med i udbud og efterspørgsel og sætter også prisen lidt efter hvad jeg selv ville give hvis det var mig der skulle have dem. men det er rigtigt som Lene skriver, folk tror nogen gange de kan få 5 for en hund, men den går altså ikke her ;)
-
Tak tak tak, der er handlet ;D ;D ;D /o
-
Jeg handler ligesom Danny i bananer *e 100 stk /o
-
Sq smart med de bananer..de koster jo mindst 2 kr stk. Fed deal :D
-
Men hvad bruger de alle de bananer til ?? ??? ::)
-
mmm...banankage.... smooties.... og ikke at forglemme .... sandwich i toasteren med banan og pålægschokolade.
Lestat...sikke da et spørgsmål :D
-
Nu er jeg ikke selv den store forbruger af bananer.
Og det er selvfølgelig heller ikke sikkert at Danny og Ina får solgt så mange høns, meeen 100 bananer pyyha.
-
Der er frygtelig mange abekatte her på matriklen ;)
-
Jeg tager minimum 100 bobs for en høne nær æglægning...
-
Øhhh - føler mig rigtig dum og uhumoristisk. Jeg er helt i vildrede! Mener I 100 kr når I skriver bananer - eller mener I gratis?
Måske er det et indforstået fjerkræholdresprog, som jeg bare ikke har lært helt endnu. ???
-
Bananer, bobs, stakater, moneter, gysser = slang for penge
Listen er nok endnu længere og så vidt jeg ved ikke fjerkræ sprog.
-
Her hos mig er de fleste betegnelser for penge fremmedsprog.... for det meste bliver det hele bare kørt ind under betegnelsen ...udgifter :-\
-
Jamen, tak for jeres svar :) Også de mindre seriøse ::) Jer skal der jo også være plads til (http://www.bestinclass.dk/christina/pics/lol_hitting.gif) ;D
Jeg kom til at tænke på det, fordi jeg selv solgte en høne i sidste uge og tog 100,- for den. Og nu har min veninde så 3 høner hun skal sælge til den gode gamle (*e) Bjørn herinde fra, og hun har ikke solgt fjerkræ før, så ville vide om 350,- virkede rimeligt...og det gør det jo så! ;D (Hun købte 10 kyllinger af Danny, og endte med en flok på 1.9!!!)
-
Tak for bananinfo, lestat! :D
Nu kan jeg osse snakke med /o
-
(Hun købte 10 kyllinger af Danny, og endte med en flok på 1.9!!!)
Den slags sker bare ALDRIG for mig!
-
Racefjerkræ har desværre ikke fulgt den samme prisudvikling som f.eks hunde har. (Chi Hua Hua hvalp 15.000 -18.000 kr. ) :o :o ::)
Ja. man skal ikke begynde at regne i kilopris, sådan et lille spetakkel vejer jo ikke mere end en dværghøne ;)
-
@ Lestat
Listen er helt sikkert længere. Piratos, spir og der er sikkert flere. Men enig, det er ikke fjerkræ jagon. Det er en del af det danske sprog, som det udvikler sig.
@ Christina
Jamen det er jo individuelt og et spørgsmål om udbud og efterspørgsel. Uden at jeg skal tilskynde nogen til at sætte priserne op, så har jeg bemærket en hvis interesse for voksne høner i enkelte racer. Derfor ville det uden tvivl være muligt at opnå mere end 100, whatever møntfod, for høner i disse racer.
Men få nu ikke gode ideer overfor os med-medlemmer af Forum, det er kun for salg til ikke medlemmer af Forum jeg mener ;).
-
Øhhh - føler mig rigtig dum og uhumoristisk. Jeg er helt i vildrede! Mener I 100 kr når I skriver bananer - eller mener I gratis?
Måske er det et indforstået fjerkræholdresprog, som jeg bare ikke har lært helt endnu. ???
Det skal du ikke være ked af, her i huset er bananer lig med løn ;D hvis de så afregner deres høns med løn så skal du gange med 10.000 kr.
Så det har nok en anden betydning, som kan hentes et andet sted på nettet. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=aq1hjARCZYI (http://www.youtube.com/watch?v=aq1hjARCZYI) ;D
Mvh Viben
-
Hehe, Viben! Dejligt klip med en dejlig sang :D
-
Dejlig sang, som viser at arv og miljø har en stor betydning.
-
Jeg vil bare indskyde, at jeg kan godt forstå, at man skal have noget for sit afkom, men hvis man vil have variation og udbredelse af forskellige racer og ikke "bare" alm./ industriæglægningshøns, skal man nok passe på, ikke at sætte priserne for højt. Og hvis det begynder at skulle være en forretning udover hobby, kan der osse blive større tilbøjelighed til at sælge dårlig avl...bare man får penge...som det bla. er tilfællet med før nævnte Chihau-hua. :( Og så er der altså trods alt forskel på avl af hunde/ katte / heste osv, da der er knap så meget og hurtigvoksende afkom, og at der kræves en del pasning, dyrlæge, attester, kure osv....hønseavl er jo altså nemt og hyggeligt i forholdet /o
<P
-
En hybrid nær æglægning koster 70 kr. + - så må racehøns vel også være en del dyrere eller ? Selvfølgelig kan man altid få kastet nogle afdankede "1 års høns" i nakken.
Okay produktions tiden er selvfølgelig meget hurtigere end på andre dyr men der er også mere spild (alle hanerne) Desuden er det lige så svært at avle korrekte og race typiske høns som det er at avle alle andre dyr.
I Tyskland på f.eks Hannover ungdyrs udstillingen der har jeg set jersey Kæmper fra 40 euro og op til 110 euro pr. stk. Og en 1,2 til 350 euro.
Så vi skal vist ikke klage over at høns til 100 kr. pr. stk er for dyrt.
Det er når der går mode i de forskellige dyr at der avles en masse l... kun for pengenes skyld og ikke dyrenes.
Eller når folk ikke er kritiske nok med deres dyr og BARE synes det kan være sjovt at avle på deres f.eks skævbenede travhest, for det er så sødt med et føl, og faderen er så naboens 3 benede pony hingst, for bedækningen kostede kun en kasse øl.
Men lige pludseligt er hingsteføllet ikke så lille og sødt mere og alternativet bliver at den lokale hestehandler/krejler henter den for en slik.
Og derfra kan den så rejse Danmark rundt og se de forskellige hestemarkeder, indtil den dag hvor der endelig er en barmhjertig sjæl som skærer hovedet af den.
-
Jeg mener heller ikke at 100 kr. for en høne er dyrt...det var nu mere generelt og med mindre man virkelig har fat i noget særligt, sjældent opdræt,måske prydhøns, synes jeg de der 350 kr. lød lidt meget. :)
Hanekyllinger er vel ikke spild...de ender da vel i en gryde? og det koster i det mindste ikke noget at aflive dem imodsætning til større husdyr.
Vi prøver langsom, men sikkert, at oprette en næsten selvforsynende husholdning af miljømæssige, økonomiske og principielle årsager. Dette gælder både grøntsager, frugt, vin og når overskuddet er der efter mange projekter, kaniner og høns. Og det er noget, vi håber vil udbrede sig, selvom at man ikke bor på landet og selvom at man har fuldtidsarbejde.
Men vi har mange børn, er offentlig ansatte (sikkert, men ikke høj løn!) og ikke mange kroner at rutte med.
Derfor ville det tage noget af det rentable i at have høns til husholdning, hvor det ikke er af rent hobby-årsager, hvis man skulle give mange hundrede kroner for en høne.
Vi har anskaffet os høns, fordi de giver æg og kan omsætte husholdnings-og haveaffald. Derudover elsker jeg osse at betragte dem og hygge med dem og resten af min familie har ligeså meget glæde af dem.
Det jeg vil sige er vel bare, at jeg synes det ville være synd, hvis det bare blev en ren luksuhobby, hvis man godt kan lide at se på smukke høns. det er jo osse praksis og ikke kun pryd? :)
-
@ Anne : det var nu 350 kr for 3 høner. Det er da ikke dyrt ???
-
Hanekyllinger er bestemt ikke spild, men folk køber sjældent 10 haner og 1 høne.
Det er kun i indkøb at racehøns er dyrere - til gengæld er de langt kønnere, har længere holdbarhed og er nemmere at afsætte afkommet.
@ Løv
Held og lykke med jeres selvforsynethed, som må være en drøm for mange. Jeg køber ALRIG æg i butikkerne, så vil jeg hellere undvære.
Jeg har høns (kød og æg) og geder (kød) og havde jeg pladsen så kunne jeg også tænke mig en fede kalv eller to ;D
Men den dag hestene ikke er mere ..............
-
Nej, Louise, 350 kr. for tre høns er ikke dyrt! Undskyld, min fadæse og læse-/ opfattelsesfejl :') (æv, jeg tog kun 200 for mine 3 ;), men der var da nogle, der prøvede at presse længere ned..)
Og Lestat, gederne er jeg misundelig på. Der er det trods alt en begrænsning at bo i byen. Men en lille dexter-ko.... ;)
-
Øh, er altså lige nød til at spørge: hvad betyder en @, når det ikke lige optræder i en mailadresse? Har set det brugt flere gange her på forum...
-
Det er når man vil skrive en lille bemærkning til en bestemt person
@ Løv, så kan du jo også prøve det /o
-
Jeg er heller ikke lavet af penge (om en måneds tid har jeg heller ikke noget job) og børn har jeg ikke råd til, derfor har jeg ingen, så det er kun dejligt at få noget for sine dyr, fremfor at skulle "forære" dem væk.
Og sælge dyr til 300 - 400 kr. pr. stk. har jeg også prøvet. (dog ikke så tit) ;D
@ betyder at man henvender sig til den person som er nævnt bagefter.
Gederne er MEGET dejlige dyr, de er kvikke, kælne og opfindsomme og gode til børn, for de er robuste og når de ikke gider mere, så går de.
-
@ Linda, Tak for svaret! :)
@ Lestat, tak for svarende! :)
så har jeg lært flere ting idag: tegnsprog og ikke at svare, før jeg er sikker på, at jeg har læst, det jeg vil kommentere eller svare på ordentlig ;)
-
Ps. Har selv solgt Franske Væddere til 3-400 kr. for 25 år siden, hvilket mange overhoved ikke kunne sætte sig ind i, at man skulle give for en KANIN! :D
Og har købt dyr hund, dog "kun" 9000,-, da det ikke er en mode-hund! (men smuk!)
-
@ Løv ;D Det er bare i orden ;D
Det er lidt svært med priserne på høns. Jeg synes selv, at 100 kr for en racehøne nær æglægning er billigt. Der er vist også forskel på priserne på Sjælland og i Jylland, fjerkræ er generelt noget dyrere her på Djævleøen <B
Geder *p Ih, jeg drømmer om at få en lille flok.... De er SÅ fascinerende. I mit "gamle" liv som københavner kom jeg utrolig meget i Zoo, og lige meget hvor mange fantastiske og eksotiske dyr de har, så endte jeg alligevel altid med at bruge eftermiddagen på at klappe geder *p Jeg må bare lige vente lidt, for jeg tror ikke at den lige står på nyanskaffelser her på matriklen, for den bedre halvdel har sagt sit job op og snupper lige fire år på SU ;)