Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: manniken efter 06 August , 2009, 07:37

Titel: Byg som foder til ænder
Indlæg af: manniken efter 06 August , 2009, 07:37
Hej

Da jeg før i tiden havde høns brugte vi byg og hønsepiller til foder. Også til ænder. Men når jeg læser i andre tråde der det ud som om at byg kunne være gået af "mode" Her i Irland kan jeg på foderstoffen få byg og havre men ikke hvede. Hvad ville være bedste til mine ænder?   
Titel: Sv: Byg som foder til ænder
Indlæg af: Søs, Tisted efter 06 August , 2009, 08:35
Vores ænder og ællinger får byg og klarer sig rigtig fint med det.
Titel: Sv: Byg som foder til ænder
Indlæg af: Vipse efter 06 August , 2009, 13:02
Vores ænder får højst 20 % byg i foderet. Hvis de får mere, så får de tynd mave!
Titel: Sv: Byg som foder til ænder
Indlæg af: manniken efter 07 August , 2009, 22:04
Tak for svar, køber en sæk byg når jeg kommer på foderstoffen imorgen, skal alligevel købe lidt at lave siddepinde med, ja ikke byg men skruer  ;D Regner med at få mine høns først i næste uge men lad os nu se, her i landet er der ingen der overholder en aftale og det er tll at blive skør af sommetider
Titel: Sv: Byg som foder til ænder
Indlæg af: Bjørn Nielsen. efter 07 August , 2009, 23:58
Se evt. denne tråd :

http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,1473.0.html

Der Skriver Martin detalieret hvorfor at hvede er bedre end byg.
Titel: Sv: Byg som foder til ænder
Indlæg af: Susanne Ebbe efter 08 August , 2009, 10:25
Jeg brugte førhen altid byg. Men er gået over til hvede og majs, da det er lettere når jeg alligevel fodre mine høns med det.

Jeg synes ikke der er forskel på klattens konsistens eller mangel på samme. Synes det er vådt i vådt med ænder uanset fodringsemne.