Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Helle Ludvigsen efter 04 August , 2009, 23:21
-
Det lykkedes *o *o *o Pludselig pippede det højlydt fra skrukkehuset. Havde ellers kikket til mor skruk sent igår aftes, men der var hun meget afvisende og gav tydeligt udtryk for at jeg ikke skulle kigge på æg på det tidspunkt.
Men idag til middag var hun den stolte fremviser af 3 små friske kyllinger- Har kun fået billeder af to af dem og dem vil jeg gerne dele med jer andre.
Her er beviset for at det kan lykkes for en hønse-nybegynder.
!a *p *p *p *y *y *y
-
Et stort tillykke herfra. Det er SÅ fantastisk skønt at få kyllinger... <I
-
Hvor er de fine og store /o
-
Også stort tillykke herfra. Det er altid en skøn fornemmelse når nyt liv ser dagens lys.
<L
-
Åhh, hvor er de søde.
Stort tillykke herfra.
-
Super tillykke! Hvilken slags er de og hvor mange er der kommet?
-
De er af racen Wyandot. Der er indtil nu kommet 3. to mørke, som nok bliver tværstribede og en gul med lidt mørke striber på hoved og ryg.
/o /o
-
<M Til lykke med dem....Det er SÅDAN en skøn følelse, når man ser, det lykkedes...og man kan sidde timevis bare at kigge...sundt for sjælen! <D
-
Tillykke tillykke.Selvfølgelig kan det lykkes for en nybegynder. Det er vi nemlig også, og vi har fået 4 kyllinger og 10 ællinger. :D
-
!a
Så er der kommet en lille gul mere. Nu 4 ialt
*p *p *p *p
-
Hvor godt! Hvor er de kære! Tillykke til dig og hønemor /o
-
Stort tillykke! Det er så dejligt med sådan nogle små nogle ;D
-
Og det går stadig forrygende med de små /o Har noget vagtelfoder, som jeg fik anbefalet som guf til kyllinger og høns iøvrigt. Det er de helt vilde med. Hirse er også godt.
De er nu 3-4 dage gamle og har for første gang smagt hønseguf light ;D Det gled også ned.
Jeg fodrer ellers med startfoder, har købt en 25 kg sæk i dlg. Den har jo begrænset holdbarhed så hvis nogen er interesseret i halvdelen skal i endelig sige til. Det er trods alt mere end de 4 små kan nå at konsumere på 8 uger. <L <L Lægger også lige en besked under tilbydes.